Onko lain mukaista allekirjoittaa dokumentit tulostamatta "sähköisesti" siten, että kirjoitan allekirjoituksen papereille, otan siitä kuvan, siirrän sen tietokoneelle, otan asiakirjasta kuvan ja kuvankäsittelyohjelmalla liitän allekirjoituksen dokumentin oikeaan kohtaan. Sitten taas tulostan kuvat PDF:iksi ja kokoan niistä yhden tiedoston. Vai vaatiiko sähköinen allekirjoitus maksullisen palvelun?
Sähköinen allekirjoitus
8
2309
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tarvitse, on täysin pätevä vaikka kopioisit tuhanteen moljoonaan dokumenttiisähköinen allekirjoitus o hieman eri kuin esittämäsi.
Sähköinen allekirjoitus viranomaisella tarkoittaa pelkkää tekstiä eli näin : Ulla Liina Luutailija, kansalaiselle sama, vaikkakin sähköisen tunnistautumisen kautta.
Omakätinen allkirjoitus tyhjässä planketissa ja sen allekirjoituksen siirtäminen digitaalisesti muuhun paperiin on täysin laillista. Tuossa ei ole tarkkaan sanotu millaisesta documentista on kyse. Jos on tarkoitus lähettää documentti viranomaiselle niin silloin sitä ei tarvitse erikseen allekirjoittaa.
Laki sähköisestä asioinnista viranomaistoiminnassa
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030013#L3P9
"Viranomaiselle saapunutta sähköistä asiakirjaa ei tarvitse täydentää allekirjoituksella, jos asiakirjassa on tiedot lähettäjästä eikä asiakirjan alkuperäisyyttä tai eheyttä ole syytä epäillä."
Tein aikoinaan juuri noin kun sattui sellainen änkyrävirkanillki joka vaati omakätisen allekirjoituksen eikä ilmeisesti ollut kuullutkaan laista sähköisestä asioinnista viranomaistoiminnassa vaikka se oli silloin ollut voimassa jo vuosia. Teki päätöksen mutta asetti sen toimeenpanoehdoksi omakätisesti allekirjoiteun asiakirjan toimittamisen. Vaatimus ei perustunut lakiin jonka hallinto-oikeus myöhemmin totesi.- Anonyymi
Noinhan se on hyvä 167, edellisen kirjoitti 'lawetti', en alkanu tuota pykälää laittamaan.
On minultakin vaadittu hakemus allkirjoitettuna, en alkanu silloin tappeleen, oon muutoinkin kärsinyt paljon julkista valtaa vastaan tapellessa.
Itse tein niin, että allekirjoitin tyhjän hakemuksen, skannasin sen ja täytin kuvankäsittelyohjelmalla sitten koneella, hyvin kelpasi.
Kelassahan on tuo laki käytännössä jo toiminnassa. Anonyymi kirjoitti:
Noinhan se on hyvä 167, edellisen kirjoitti 'lawetti', en alkanu tuota pykälää laittamaan.
On minultakin vaadittu hakemus allkirjoitettuna, en alkanu silloin tappeleen, oon muutoinkin kärsinyt paljon julkista valtaa vastaan tapellessa.
Itse tein niin, että allekirjoitin tyhjän hakemuksen, skannasin sen ja täytin kuvankäsittelyohjelmalla sitten koneella, hyvin kelpasi.
Kelassahan on tuo laki käytännössä jo toiminnassa.Tuossa minun tapauksessani ei ollut kyse Kelasta. Tuo änkyrävirkanilkki oli sitä mieltä ettei asiakirjaa voi lähettää sähköpostilla ja siksi vaati omakätistä allekirjoitusta. Kuvitteli saavansa paperisen asiakirjan postissa mutta erehtyi pahasti.
Minä tein niin että kirjoitin nimmarin paperille ja skannasin sen, liitin sen nimmarin kuvana hakemuksen loppuun allekirjoituksen paikalle ja zoomasin vielä sopivan kokoiseksi. Tuo hakemuslomake oli itsessään täytettävänä pdf-tiedostona. Päätös siis tehtiin mutta sitä ei pantu täytäntöön muka puutteellisen hakemuksen vuoksi ja siinä oli täytäntöönpanopäivämääräkin. Odotin yhden päivän yli ja sitten lähetin omakätisesti allekirjoitetun asiakirjan sähköpostilla virastoon ja päätös pantiin toimeen seuraavana päivänä. Koska päätöksen toimeenpanosta oli kieltäydytty ilman laillista perustetta niin tein siitä oikaisuvaatimuksen. Vastaus oikaisuvaatimukseeni oli kyllä yksi sekopäisimmistä viranomaisen asiakirjoista joita olen nähnyt. Sen verran siitä sai selvää että oikaisuvaatimukseni oli hylätty ja siitä aukeni valitustie hallinto-oikeuteen. Hallinto-oikeus totesi ettei laki anna virkanilkille valtaa asettaa tuollaisia ehtoja päätöksen toimeenpanolle. Sen virkanilkin naama oli norsunvitulla varmaan monta vuotta sen jälkeen, saattaa olla vieläkin 😣
Nuo virkanilkkien oikut ei jaksa edes vituttaa enää mutta periksi en mielivallalle anna.
Virkamies on kansan palvelija enkä pidä siitä että palvelusväki käyttäytyy noin törkeästi ja röyhkeästi kuten moni virkanilkki on tehnyt. Siitä ei ole koskaan mitään hyvää seurannut jos renki alkaa isännäksi. Aivan liian moni virkamies on virkanilkki joka kuvittelee olevansa maailman herra mutta oikeasti on vain pelkkä tyhjä persläpi maailmankaikkeudessa eikä tuolla perslävellä ole oikeasti edes sen vertaa valtaa että voisi päättää edes siitä milloin käy paskalla.
- Anonyymi
On se. Sähköpostiosoitekin riittää sähköiseksi allekirjoitukseksi. Moni luulee vieläkin, että sähköinen allekirjoitus vaatii vähintään pankkitunnuksilla kirjautumisen. Ei kukaan kysy henkilöpapereita mustekynällä allekirjoitettaessakaan, joten on ihan yhtä pätevä.
- Anonyymi
On se. Täytin juuri yhden PDF-lomakkeen, jossa oli moni kenttä sähköisesti täytettävä. Kuitenkin allekirjoitus-kenttä ei ollut. Onneksi nimenselvennys-kentän pystyi täyttämään sähköisesti. Käsittääkseni yksi sähköisesti täytettävä kenttä voi edustaa sekä allekirjoitusta että nimenselvennystä, kun ei kai mikään laki kiellä, että ne pitäisi tehdä eri fontilla.
- Anonyymi
Sähköinen allekirjoitus väärin käyttö, Pankki vai Huolenpito Telia.
Lokakuu 2024 - Anonyymi
www. digital Käyntikortti turvallisuus, GDPR myynti.
Toimittaja verkko myynti alustat, 1490 euroa, 10 gigan netti myynti puhelin myynnin valokuitu, +puhelin kartat Haapajärvi ei löydy paikka myynti kertoivat.
Toimittaja totuus vain sen jälkeen pitää kertoa mitä ongelmia on myynnin kohde.
Navigointi ongelma
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1083643Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai192602Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1202289Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso62193Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani81924- 361586
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581046Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36960Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 71919Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4867