pesukoneen asennuksen laskuun? Pitäisi insinööri saada palkattua kun on niin vaikea jobi.
Voiko saada toimeentulotukea
Anonyymi
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jos haet niin voit saada. Jos olet saanut toimeentulotukea pesukoneen hankintaan niin sen tulisi kattaa myös asennus. Ellei päätöksessä lue mitään asennuksesta niin asia kannattaa tarkistaa päätöksen tekijältä eli Kelasta/sossusta ja ellei päätös koske asennusta niin siihen voi erikseen hakea toimeentulotukea.
Insinöörit harvoin osaavat tehdä mitään konkreettista joten sellaista ei kannata palkata. Poikkeuksiakin on ja olen nähnyt insinöörin tekevän myös ainakin seuraavia töitä: Lehmän lypsäminen, ruohon leikkaaminen (päältä ajettavalla koneella), sonnan luonti talikolla, keittiön kaappien asentaminen ja puiden kaato. Aikoinaan työmallalla oli myös yksi insinööri joka ajoi täryjyrällä ja pyöräkuormaajalla sekä kaivinkoneella. Myös vittuilu ja viinanjuonti näyttää kuuluvan insinöörin taitoihin.
"Myös vittuilu ja viinanjuonti näyttää kuuluvan insinöörin taitoihin."
Kuten tuon aloituksen tehneelle.
Betaalasta peliin?
Asuntokin tulee hakematta ja tekemättä vuokrasopimusta ja sillain ja taivaalla lentää puainen elefantti. Ei näin.
Banaanilaatikotkin tuodaan lähialepasta kotiovelle ja lainahakemukset täyttää naapuri vaikka turhaahan se on kun ei sitä lainaa vaan saa.
Yhden palstan vatipään mukaan 497€ ei riitä työnhakuun, Kai se sitten on niin...
Petos on rikos josta tulee rangaista. Joten turha puhua puppua mistään lainahakemuksista. Tuosta 497 ei jää maksuvaraa mihinkään joten ei sitä saa. Ne lainat on töissä ollessa jokainen ottanut ( jos on ) ja nyt tälläset piripäät yrittää pistää nekin muiden syyksi, itsehän ne lainat on otettu niin kahtelehan peiliin kenen vika se oli.
Aika vammasta jos tyrii vielä luottotietonsa kun ei sellanen tee oikeastaan enää yhtään mitään.
Tottahan tuolla rahalla saa vaikka miljoonan lainaa. Vakta on ettei voi saada kun opintolainaa jos olis opiskelupaikka.
Tuolla rahalla ei tarvitse edes kusta pien lainoihin päinkään.
Onko sinussa joku vika, saathan sinä lässyn lää.
Joistainhan kaikki käy sillain että jätetään asiat vain maksamatta.
Tuota rahaa saava nyt vaan jää sinne kuntiin lojumaan ( aika usein ) eikä sille oikein voi mitään.
Sinä p@skiainen sen toki tiedät henk.koht kokemuksesta.
Tottakai tiedän sillä olenhan p@Skiainen.
Et takuulla saa mitään toimeentulotukea jos et esitä tiliotetta.