Varoittava esimerkki kaikille jotka hakevat Schengen viisumia Filippiineiltä Suomeen!!!!
Perhe, äiti ja tytär, Eteläisellä Filippiineillä jotka vierailleet jo useasti Suomessa. Viisumeita hoiti aiemmin Norjan suurlähetystö Udi portaalin kanssa ja kaikki pelasi kuin junan klosetti. Viisumihakemuksen oheisliitteineen pääsi viemään sopivan etäisyyden päähän Cebu cityyn ja palvelu oli ystävällistä ja nopeaa. Viisumin sai valmiiksi varatuilla lentoaikatauluilla muutamassa päivässä. Tuudittauduimme samaan kuin aiemmin, ja se oli iso virhe....
Suomi on ulkoistanut rahaa säästääkseen Schengen viisumin haun Vfs Global välittäjälle. Hakupapereita pitää lentää viemään eteläiseltä Filippiineiltä Manilaan. Lähes kahden tunnin lento muutaman paperilehtisen takia?!? Kysynkin lentäisitkö itse saman matkan esim Berliinin vain hakiaksesi viisumia Kiinaan?, Et todellakaan. Kulut nousevat taivaisiin.
Meillä oli siis kaikki tarvittava käsissämme. Lennot, vakuutukset, kutsu ja vanhat viisumit. Aloitimme viisumihaun 4 viikkoa ennen varattuja lentoja Suomeen . Se EI MISSÄÄN TAPAUKSESSA ENÄÄ RIITÄ!!!!!
Jo viisumihakemuksen täyttö oli kärsivällisyyden testausta Vfs Globalin saitilla. Toimii kuin haluaa, tai sitten on toimimatta ollenkaan. Kun vihdoin saimme hakemuksen tehtyä tuli eteen haaste josta emme päässeet ylitse.
Viisuminhakija pitää käydä henkilökohtaisesti Vfs Globalin Manilan yksiköllä vaikka keskisessä Visayahin metropolissa on aivan vastaava paljon lähempänä. Perhe lensi Manilaan ja oletimme että ajan viisuminvälittäjälle saa parissa päivässä. Totuus! Sitä aikaa ei saa viikossa, eikä kuukaudessa vaan seuraavat vapaat ajat menivät Joulukuulle. Mitä helvettiä? Kulut nousevat taivaisiin!
Hävettää että maailman onnellisimmaksi maaksi kutsutun Suomen Schengen visa palvelut ovat Filippiineillä ovat aivan hanurista.
Harmittaa vietävästi, ei se että rahaa meni taivaalle, vaan se kuinka huonoksi ja monimutkaiseksi yksinkertaiset asiat todella saadaan.
Vfs Global Manila Finland visa application centre. Aivan hanurista!!!!
Anonyymi
0
247
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992065Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881876Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3271696Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht911231- 311227
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651052- 511047
- 581028