Kuka kiusaa?

Anonyymi

Kun nykyään neljää viidesta koulukiusataan ja joka toinenkin aikuinen on kokenut sitä niin minä kysyn että "Kuka teitä oikein kiusasi?". Eihän kiusaajiksi riitä enää ketään. Luokilla on jäljellä enää hikarit ja ne ei taatusti kiusaa ketään.

Joten, nyt sitten nimiä tiskiin. Ei tarvi sanoa kuin koulu ja nimi. Se riittää.

Ja se ei ole kiusaamista että ei hyväksytä kaveriksi tai kaveripiiriin. Kaveri-sana tulee siitä että henkilö tai joukko valitsee itse ne jotka kuuluvat ryhmään. Ja jos ei huolita, se ei ole kiusaamista.

1

258

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitähän minäkin. Ketään ei kiusata. Sitä pidetään vain tekosyynä laiskuuteen ja sillä haetaan sympatian kautta parempia numeroita tai huomiota.

      Itsekeskeiset kakarat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      114
      1574
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      111
      1212
    3. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      8
      1159
    4. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      68
      1114
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      56
      996
    6. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      52
      982
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      130
      891
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      73
      814
    9. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      396
      811
    10. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      61
      773
    Aihe