Uljas laulaja

Anonyymi

Vielä on jouluun pari kuukautta, mutta nyt jo olen tunnelmoinut Tapsan ihanien joululaulujen myötä. Lempijoululauluni " Varpuenen jouluamuna" jasen sävähdyttävin tulkitsija Tapani . Paitsi Tapsan tunteikas ja komea ääni, niin myös tyylikäs ja arvokas/ uljas olemuksensa sopii juhaviin joululauluihin.

https://www.youtube.com/watch?v=Hrn-04qHUDE

12

653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ryhdikäs jäbä. Täytyy sanoa , että puku tekee miehen. Tapsan äänestä tykkään nykyään kovasti. Siinä on lämpöä. Joidenkin artistien kailotus repii tärykalvot vereslihalle, mutta Tapsan ääni on balsamia haavoille .

    • Anonyymi

      En ole Tapsan fani, mutat täytyy myöntää , että komeastihan tuo laulaa. Ääni on kunnossa ja soi. Vaikka olen 30 vuotta nuorempi, niin ei kyllä irtoa ääni meikäläiseltä noin mageesti . Itse en tosin ole ammattilaulaja, mutta harrastusmielessä laulelen ja käyn välillä tilauksesta juhlissa laulamassa.

      Arvostan ja kunnioitan Kansan kaltaisia kokeneempia laulajia , jota ovat pitäneet instrumenttinsa kunnossa. Laulamiseenkaan ei ole ikäylärajaa, niinkuin ei moneen muuhunkaan asiaan, johon on aitoa intohimoa , paloa, taitoa ja lahjoja ja niitä Tapsalla laulamiseen ilmanmuuta on. Tapsa on vasta 70 vuotias ,joten aikaa hänellä laulaa on vielä useampiakin vuosia.

      Yksi suosikeistani on Andy williams, joka vielä 83 vuotiaana lauloi näin upeasti https://www.youtube.com/watch?v=XgvzVvy4o1A&feature=share

    • Anonyymi

      Minun tulee Tapsasta hieman mieleen mieleen Georg Ots. Jotain samaa on heidän lämminsävyisessä äänenvärissään ja pitkälinjaisessa fraseerauksessa. Tapanin laulaminen, kuten Otsinkin näyttää vaivattomalta. Ots, lauloi ns. pienellä suuaukolla eli ei useinkaan laulanut suuammollaan, niin että kitapurjeet näkyy , kuten aika monet oopperalaulajat tekee. Tapanilla sama tyyli Otsin kanssa siinä.

    • Anonyymi

      Ääntä ei ole eikä ole koskaan ollutkaan. NIH!
      t Gilla*

    • Anonyymi

      Kuten eräs toimittaja viimevuosina kirjoitti Tapanilla on kultainen ääni

      • Anonyymi

        Siis viimevuonna kirjoitti


    • Anonyymi

      Tapsa ymmärtää mitä lauaa ja sen kuulee tästäkin . Ei ole kalsean kuuloista kailotusta, vaan herkkyyttä löytyy.

      • Anonyymi

        Kouluja käymätön, rääkyvä, kauhean kuuloista, pelkää skeidaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kouluja käymätön, rääkyvä, kauhean kuuloista, pelkää skeidaa.

        Se juju on siinä , että Tapsasta ei ole pakko pitää , kuten ei kenestäkään laulajasta . Makuasioita .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kouluja käymätön, rääkyvä, kauhean kuuloista, pelkää skeidaa.

        Ei laulutaitoa koulussa opeteta.


    • Anonyymi

      Kauniisti sointuva ja soljuva ääni

      • Anonyymi

        Rumasti särähtävä ja teennäinen epä-ääni


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      36
      11654
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      32
      4599
    3. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      62
      4220
    4. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      154
      3560
    5. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      246
      2792
    6. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      138
      2529
    7. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      220
      1989
    8. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      96
      1517
    9. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      378
      1389
    10. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      20
      1017
    Aihe