Vielä on jouluun pari kuukautta, mutta nyt jo olen tunnelmoinut Tapsan ihanien joululaulujen myötä. Lempijoululauluni " Varpuenen jouluamuna" jasen sävähdyttävin tulkitsija Tapani . Paitsi Tapsan tunteikas ja komea ääni, niin myös tyylikäs ja arvokas/ uljas olemuksensa sopii juhaviin joululauluihin.
https://www.youtube.com/watch?v=Hrn-04qHUDE
Uljas laulaja
12
624
Vastaukset
- Anonyymi
Ryhdikäs jäbä. Täytyy sanoa , että puku tekee miehen. Tapsan äänestä tykkään nykyään kovasti. Siinä on lämpöä. Joidenkin artistien kailotus repii tärykalvot vereslihalle, mutta Tapsan ääni on balsamia haavoille .
- Anonyymi
En ole Tapsan fani, mutat täytyy myöntää , että komeastihan tuo laulaa. Ääni on kunnossa ja soi. Vaikka olen 30 vuotta nuorempi, niin ei kyllä irtoa ääni meikäläiseltä noin mageesti . Itse en tosin ole ammattilaulaja, mutta harrastusmielessä laulelen ja käyn välillä tilauksesta juhlissa laulamassa.
Arvostan ja kunnioitan Kansan kaltaisia kokeneempia laulajia , jota ovat pitäneet instrumenttinsa kunnossa. Laulamiseenkaan ei ole ikäylärajaa, niinkuin ei moneen muuhunkaan asiaan, johon on aitoa intohimoa , paloa, taitoa ja lahjoja ja niitä Tapsalla laulamiseen ilmanmuuta on. Tapsa on vasta 70 vuotias ,joten aikaa hänellä laulaa on vielä useampiakin vuosia.
Yksi suosikeistani on Andy williams, joka vielä 83 vuotiaana lauloi näin upeasti https://www.youtube.com/watch?v=XgvzVvy4o1A&feature=share - Anonyymi
Minun tulee Tapsasta hieman mieleen mieleen Georg Ots. Jotain samaa on heidän lämminsävyisessä äänenvärissään ja pitkälinjaisessa fraseerauksessa. Tapanin laulaminen, kuten Otsinkin näyttää vaivattomalta. Ots, lauloi ns. pienellä suuaukolla eli ei useinkaan laulanut suuammollaan, niin että kitapurjeet näkyy , kuten aika monet oopperalaulajat tekee. Tapanilla sama tyyli Otsin kanssa siinä.
- Anonyymi
Ääntä ei ole eikä ole koskaan ollutkaan. NIH!
t Gilla* - Anonyymi
Kuten eräs toimittaja viimevuosina kirjoitti Tapanilla on kultainen ääni
- Anonyymi
Siis viimevuonna kirjoitti
- Anonyymi
Tapsa ymmärtää mitä lauaa ja sen kuulee tästäkin . Ei ole kalsean kuuloista kailotusta, vaan herkkyyttä löytyy.
- Anonyymi
Kouluja käymätön, rääkyvä, kauhean kuuloista, pelkää skeidaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kouluja käymätön, rääkyvä, kauhean kuuloista, pelkää skeidaa.
Se juju on siinä , että Tapsasta ei ole pakko pitää , kuten ei kenestäkään laulajasta . Makuasioita .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kouluja käymätön, rääkyvä, kauhean kuuloista, pelkää skeidaa.
Ei laulutaitoa koulussa opeteta.
- Anonyymi
Kauniisti sointuva ja soljuva ääni
- Anonyymi
Rumasti särähtävä ja teennäinen epä-ääni
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1454045Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville643720Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.123004Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1202601- 1782275
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa321584Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka491457- 541282
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161070Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1111065