Uljas laulaja

Anonyymi

Vielä on jouluun pari kuukautta, mutta nyt jo olen tunnelmoinut Tapsan ihanien joululaulujen myötä. Lempijoululauluni " Varpuenen jouluamuna" jasen sävähdyttävin tulkitsija Tapani . Paitsi Tapsan tunteikas ja komea ääni, niin myös tyylikäs ja arvokas/ uljas olemuksensa sopii juhaviin joululauluihin.

https://www.youtube.com/watch?v=Hrn-04qHUDE

12

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ryhdikäs jäbä. Täytyy sanoa , että puku tekee miehen. Tapsan äänestä tykkään nykyään kovasti. Siinä on lämpöä. Joidenkin artistien kailotus repii tärykalvot vereslihalle, mutta Tapsan ääni on balsamia haavoille .

    • Anonyymi

      En ole Tapsan fani, mutat täytyy myöntää , että komeastihan tuo laulaa. Ääni on kunnossa ja soi. Vaikka olen 30 vuotta nuorempi, niin ei kyllä irtoa ääni meikäläiseltä noin mageesti . Itse en tosin ole ammattilaulaja, mutta harrastusmielessä laulelen ja käyn välillä tilauksesta juhlissa laulamassa.

      Arvostan ja kunnioitan Kansan kaltaisia kokeneempia laulajia , jota ovat pitäneet instrumenttinsa kunnossa. Laulamiseenkaan ei ole ikäylärajaa, niinkuin ei moneen muuhunkaan asiaan, johon on aitoa intohimoa , paloa, taitoa ja lahjoja ja niitä Tapsalla laulamiseen ilmanmuuta on. Tapsa on vasta 70 vuotias ,joten aikaa hänellä laulaa on vielä useampiakin vuosia.

      Yksi suosikeistani on Andy williams, joka vielä 83 vuotiaana lauloi näin upeasti https://www.youtube.com/watch?v=XgvzVvy4o1A&feature=share

    • Anonyymi

      Minun tulee Tapsasta hieman mieleen mieleen Georg Ots. Jotain samaa on heidän lämminsävyisessä äänenvärissään ja pitkälinjaisessa fraseerauksessa. Tapanin laulaminen, kuten Otsinkin näyttää vaivattomalta. Ots, lauloi ns. pienellä suuaukolla eli ei useinkaan laulanut suuammollaan, niin että kitapurjeet näkyy , kuten aika monet oopperalaulajat tekee. Tapanilla sama tyyli Otsin kanssa siinä.

    • Anonyymi

      Ääntä ei ole eikä ole koskaan ollutkaan. NIH!
      t Gilla*

    • Anonyymi

      Kuten eräs toimittaja viimevuosina kirjoitti Tapanilla on kultainen ääni

      • Anonyymi

        Siis viimevuonna kirjoitti


    • Anonyymi

      Tapsa ymmärtää mitä lauaa ja sen kuulee tästäkin . Ei ole kalsean kuuloista kailotusta, vaan herkkyyttä löytyy.

      • Anonyymi

        Kouluja käymätön, rääkyvä, kauhean kuuloista, pelkää skeidaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kouluja käymätön, rääkyvä, kauhean kuuloista, pelkää skeidaa.

        Se juju on siinä , että Tapsasta ei ole pakko pitää , kuten ei kenestäkään laulajasta . Makuasioita .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kouluja käymätön, rääkyvä, kauhean kuuloista, pelkää skeidaa.

        Ei laulutaitoa koulussa opeteta.


    • Anonyymi

      Kauniisti sointuva ja soljuva ääni

      • Anonyymi

        Rumasti särähtävä ja teennäinen epä-ääni


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      44
      10629
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      128
      10166
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7947
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6354
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      35
      5038
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      58
      4790
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      130
      4144
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      129
      3466
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3175
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      227
      3114
    Aihe