Uljas laulaja

Anonyymi

Vielä on jouluun pari kuukautta, mutta nyt jo olen tunnelmoinut Tapsan ihanien joululaulujen myötä. Lempijoululauluni " Varpuenen jouluamuna" jasen sävähdyttävin tulkitsija Tapani . Paitsi Tapsan tunteikas ja komea ääni, niin myös tyylikäs ja arvokas/ uljas olemuksensa sopii juhaviin joululauluihin.

https://www.youtube.com/watch?v=Hrn-04qHUDE

12

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ryhdikäs jäbä. Täytyy sanoa , että puku tekee miehen. Tapsan äänestä tykkään nykyään kovasti. Siinä on lämpöä. Joidenkin artistien kailotus repii tärykalvot vereslihalle, mutta Tapsan ääni on balsamia haavoille .

    • Anonyymi

      En ole Tapsan fani, mutat täytyy myöntää , että komeastihan tuo laulaa. Ääni on kunnossa ja soi. Vaikka olen 30 vuotta nuorempi, niin ei kyllä irtoa ääni meikäläiseltä noin mageesti . Itse en tosin ole ammattilaulaja, mutta harrastusmielessä laulelen ja käyn välillä tilauksesta juhlissa laulamassa.

      Arvostan ja kunnioitan Kansan kaltaisia kokeneempia laulajia , jota ovat pitäneet instrumenttinsa kunnossa. Laulamiseenkaan ei ole ikäylärajaa, niinkuin ei moneen muuhunkaan asiaan, johon on aitoa intohimoa , paloa, taitoa ja lahjoja ja niitä Tapsalla laulamiseen ilmanmuuta on. Tapsa on vasta 70 vuotias ,joten aikaa hänellä laulaa on vielä useampiakin vuosia.

      Yksi suosikeistani on Andy williams, joka vielä 83 vuotiaana lauloi näin upeasti https://www.youtube.com/watch?v=XgvzVvy4o1A&feature=share

    • Anonyymi

      Minun tulee Tapsasta hieman mieleen mieleen Georg Ots. Jotain samaa on heidän lämminsävyisessä äänenvärissään ja pitkälinjaisessa fraseerauksessa. Tapanin laulaminen, kuten Otsinkin näyttää vaivattomalta. Ots, lauloi ns. pienellä suuaukolla eli ei useinkaan laulanut suuammollaan, niin että kitapurjeet näkyy , kuten aika monet oopperalaulajat tekee. Tapanilla sama tyyli Otsin kanssa siinä.

    • Anonyymi

      Ääntä ei ole eikä ole koskaan ollutkaan. NIH!
      t Gilla*

    • Anonyymi

      Kuten eräs toimittaja viimevuosina kirjoitti Tapanilla on kultainen ääni

      • Anonyymi

        Siis viimevuonna kirjoitti


    • Anonyymi

      Tapsa ymmärtää mitä lauaa ja sen kuulee tästäkin . Ei ole kalsean kuuloista kailotusta, vaan herkkyyttä löytyy.

      • Anonyymi

        Kouluja käymätön, rääkyvä, kauhean kuuloista, pelkää skeidaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kouluja käymätön, rääkyvä, kauhean kuuloista, pelkää skeidaa.

        Se juju on siinä , että Tapsasta ei ole pakko pitää , kuten ei kenestäkään laulajasta . Makuasioita .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kouluja käymätön, rääkyvä, kauhean kuuloista, pelkää skeidaa.

        Ei laulutaitoa koulussa opeteta.


    • Anonyymi

      Kauniisti sointuva ja soljuva ääni

      • Anonyymi

        Rumasti särähtävä ja teennäinen epä-ääni


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      110
      9789
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4982
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4782
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      6
      3251
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2461
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      106
      1696
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1506
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      54
      1471
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1424
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1341
    Aihe