Timpen jutusta

Ekäöstäs raiskaajatkin saa useasti paljon lievempiä tuomioita, mitä Timpe nyt sai?

Jos teinit on omasta tahdosta halunnut seksiä nuoren aikuisen kanssa, niin täyttääkö se lapsiin sekaantumisen tunnusmerkit?
5250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä täyttää tunnusmerkit. Alle 16-vuotiaan kanssa seksin harrastaminen on aikuisen osalta rikos, vaikka alle 16-vuotias olisi suostunut siihen tai tehnyt aloitteen.

Sitä vastoin kahden samaa ikäluokkaa olevan nuoren välinen seksi ei ole lain mukaan rikos eli laissa otetaan huomioon esim. vaikkapa 17- ja 15-vuotiaan välinen suhde.

Äänestä
  • Timpen tuomio oli aivan liian kova! kaiken maailman puukottajat..yms. selviävät ehdollisella tai sakoilla, mut jos pari teinii tulee ja haluu vähän munaa ja myöhemmin tulevat katumapäälle niin eikun mies linnaan vaan. Nämä kyseiset muijat ovat varmaan monien muidenkin täysi-ikäisten miesten kanssa olleet siihen aikaan,mut timpe oli hyvä uhri,kun julkisuudessakin on ja hyvät rahat,siitähän tää koko juttu on lähtenyt,joku heidän "fiksu" kaverinsa joka on tiennyt jutusta niin on ehdottanut että tehkää näin ja näin niin saatte hyvät rahat..ei näillä pennuilla mitään traumoja tai muita ole sehän on selvää, muutenhan kaikilla teineillä olisi traumoja ku nehän menettävät neitsyytensä jo 12-13-vuotiaana.Jos tämä asia olisi vaivannut tyttöjä niin he olisivat heti tehneet ilmoituksen tai yksinkertaisesti kieltäytyneet seksistä,näkeehän tän tilanteen jo ihan kuka vaan! naurettavaa!!!

    Äänestä

Elämme jännittäviä aikoja, nykyään 13 ja 20 vuotiaita ei erota keskenään (edes sellaiset joiden työnsä puolesta ne tulisi erottaa), ja jos sattuu huono tuuri niin joutuu istumaan ja maksamaan tolkuttomat korvaukset siksi että on harrastanut jonkun kanssa seksiä joka on sitä itsekin halunnut.
Onneksi en sentään ole julkkis.
Vaihtoehdoiksi taitaa jäädä papereiden kysyminen aina ja "selibaatin ilot" kirjaan perehtyminen, riskinotto tai seksipartnereiden valitseminen ryppyjen perusteella :\

Äänestä
  • Selittelyn makua.... Kyllä 13 ja 20 vuotiaan tervejärkinen ihminen erottaa!! TIMPE nyt yksinkertaisesti vaan on PEDOFIILI jonka pitää kärsiä rangaistuksensa ja mennä hoitoon!

    Äänestä

  • Manna kirjoitti:

    Selittelyn makua.... Kyllä 13 ja 20 vuotiaan tervejärkinen ihminen erottaa!! TIMPE nyt yksinkertaisesti vaan on PEDOFIILI jonka pitää kärsiä rangaistuksensa ja mennä hoitoon!

    Pedofiili on kiinnostunut esimurrosikäisistä lapsista eikä jo naisennäköisistä nuorista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


citizenni kirjoitti:

Ekäöstäs raiskaajatkin saa useasti paljon lievempiä tuomioita, mitä Timpe nyt sai?

Jos teinit on omasta tahdosta halunnut seksiä nuoren aikuisen kanssa, niin täyttääkö se lapsiin sekaantumisen tunnusmerkit?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu