Väitän että

Anonyymi

Ensinnäkin uskon että tähän viestiin tulee älähdyksiä aika paljon.

Sitten väitän että juuri hirvenmetsästyksen takia hirvikolareita syntyy ja kuolonkolareita, koska juuri hirvenmetsästyksen takia hirvet liikkuu ja juoksee maanteiden yli. Hirvikolarit tieliikenteessä syntyvät aina hirvenmetsästyksen aikoihin. Todellisuudessa kuolonkolareiden syylliset ovat metsästäjät yhteisvastuullisesti.

Toiseksi väitän että hirvenmetsästystä harrastetaan harrastuksen vuoksi, ei siksi että ihmisillä Suomessa olisi elanto siitä kiinni. Hirvimiehet kivääreineen tuntevat olevansa jotakin, kun saavat ison eläimen kaadettua. Tiedän joitakin hirvenmetsästäjiä ja persoonaltaan ja luonteeltaan he ovat ylpeitä ja isoegoisia. Ja mitä pienempi mies fyysiseltä kooltaan, sitä isommat elkeet.

Kolmanneksi väitän että jos hirvenmetsästys kielletään, mitään ongelmia ei tule, vaan päinvastoin, eläimet metsässä eivät häiritse ihmiselämää millään tavalla

6

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Trollin pitäisi olla sellainen mutkan kautta epäilevä ja juonikas eikä tuollainen öykkäröivä metelöinti.

    • Anonyymi

      Miksi hirvikolarien määrä on puoliintunut, mutta peurakolareiden määrä tuplaantunut viime vuosina ?
      Etsihän tieto vaikka kuukkelin välityksellä.
      Radiossa asia uutisoitiin alkuviikosta.

    • Onhan se toki totta, että hirvet liikkuvat metsästysaikoina aivan eri tavalla, kuin rauhoitusaikoina, kun metsissä juoksentelee punahattuisia ukkoja sekä akkoja laumoittain..

      Mutta meitsin 'älähdyksen' aiheuttaa tuo, että jos hirven kannahoidollinen metsästys kiellettäsiin aivan totaalisesti, niin hirvikanta kasvaisi sen seurauksena räjähysmäisesti ja hirvikolareita teillämme tapahtuisi enemmän kuin tähän saakka..

      Pitäs Sinun aloituksen laatijan sentään kyetä ajattelemaan asiaa järkevämmin, kuin mitä kirjoitit ja nielaista kaikenkarvaiset pöljät ajatuksesi asiassa..

    • Anonyymi

      Ensiksi väitän Metsätuhot jos kantaa ei vähennetä .
      Toiseksi väitän , metsä tuhot .
      Kolmanneksi väitän , metsätuhot .
      neljänneksi väitän , metsätuhot .

    • Anonyymi

      Olet väärällä palstalla. Siirry tuonne metsästyksen vastustajiin.

    • Anonyymi

      Höpö höpö juttua, ilman mitään faktaa. Jos hirviä ei metsästettäisi, niiden määrä kasvaisi moninkertaiseksi, sillä luontaisia vihollisia (suurpetoja) ei ole riittävästi. Männyn taimikot tuhoutuisivat, liikenneturmien määrä lisääntyisi aivan varmasti ja hirvikärpäsen pirulaisia olisi vieläkin enemmän jne... Toki jossakin vaiheessa jokin tarttuva tauti romahduttaisi kannan, kunnes alkaisi taas uusi nousu. Pidetään metsästämällä kanta kurissa ja terveenä, mielellään vielä nykyistä pienempänä. Tai sitten annetaan petojen lisääntyä niin että ne pitävät kannan kurissa (susia ja ahmoja muutamia tuhansia). Siitäkin saattaisi tulla melkoinen älämölö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5296
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3681
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3253
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2485
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2092
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1977
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1856
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1342
    9. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1288
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1144
    Aihe