Win 7:n tuki loppuu 2020 alussa. Kysymys kuuluu: onko päivittämätön win 7 turvallisempi kuin win 10 ?
win7 vs win10 ?
Anonyymi
30<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Johan sen järkikin sanoo ettei ole!
Josset nettiin kytke niin sama se kumpaa käyttää, tosin jossain vaiheessa ajuri ym tuki lakkaa.
Sulle se on ihan sama mikä on kun et kuitenkaan osaa käyttää.
Näin on
Satun olemaan tietotekniikan lehtori ja olen tämän kehityksen seurannut dos ajasta lähtien ja pieleen on mennyt olen korjannut kymmeniä koneita kun win 10 paivityksen jälkeen ovat jumissa.
Ja minä olen lettutieteen vihtori
Tuo kirjoittaminen paljastaa sinut palstan vakio trolliksi.
Ei kyllä XP on turvallisempi.
Jo on typerää kommentointia palstalla. Totta hemmetissä kymppi on turvallisempi kuin mitkään vanhat windowsit. Se että linux-hemmot ei osaa Windows kymppiä käyttää ei saa haitata muita.
Tosin onhan seiskakin ollut ihan turvallinen näihin päiviin asti kunhan sitä käyttää oikein. Ensi vuonna asia sitten muuttuu.
Vakoileva ei ole koskaan turvallisempi kuin vakoilematon. Jopa XP:tä käytetään edelleen, vaikka se on oikeasti turvaton. Kympissä ei ole mitään turvallisuutta lisäävää seiskaan verrattuna, hyvä virussuoja ja palomuuri riittää.
Ihan vaan kysyin, kun Win 10:ssä puhutaan paljon siitä vakoilusta ja takaporteista, jotka tekee Win 10:n käytöstä turvattomampaa. Ehkä Win10 on turvallisempi :)
Aloittaja
Käytä omia aivojasi - älä trollien - niin elämästä tulee elämisen arvoista.
Jokaisessa järjestelmässä ja ohjelmassa on vakoiluominaisuuksia kuten kolmannen osapuolen ei avoimien lähdekoodien.. Ja kun kyseessä on suuri yhtiö niin en ole huolissaan. Eriasia jos hankkisin kiinalaisen ns "no name" tuotteet jolla pääsee nettiin.
Win 10 ja vakoilu. Turha normikäyttäjän on pelätä Linux trollit herkuttelee aiheella.
linuxpellejä vituttaa vaan kun linuska rypee pohjamudissa ja aina vajoaa syvemmälle
En aio luopua win 7 on parhaita windowseja olen seurannut kehitystä dos ajasta asti win 10 on aiheuttanut eniten harmia kymmeniä koneita on juminut kun on päivityksi ä' ajettu. Jos virusturvat on koneella ei 7 ole sen vaaraalisempi kui 10 Kymppi vaatii tehokkaan koneen ennkuin toimii siedettästi
Niinpä, seiska on toimivin. Siinäkin oli jätetty pois paljon hyviä ominaisuuksia mutta saa sentään palautettua, kymppiin ei voi palauttaa läheskään kaikkea ja on hirveän näköinen. Vielä kun muuttavat kk-maksulliseksi niin käyttäjät ovatkin kusessa.
Vain köyhät on kusessa, mutta niinhän ne on ollut aina.
"Rikkaat" antaa kaikki tietonsa mikkisoftan pilveen ja vielä maksaa siitä, aika kusista touhua.
Seiskaan tulee tietoturvapäivityksiä 2023 asti. Ne vain jatkossa muuttuvat maksullisiksi maksavat 2€ kuussa, ja jos ei halua maksaa niin voi ladata myös torrentilla. Tarkistaa vain että päivityspaketti on MS:n signeeraama jolloin sen asennus on turvallista.
W10:han tuli alussa tunnetuksi siitä, että se seurustelee usein ellei jatkuvasti ms palvelimien kanssa. Sen jälkeen olen ollut lukevinani että seiskaan on lisätty paljon vastaavia ominaisuuksia, niistä ei vaan pidetä samanlaista mediapeliä yllä, että se siitä
Seiskaan ei ole pakko asentaa mitään ja kaiken vakoilun saa pois.
Itse tulen käyttämään seiskaa niin kauan kun siihen löytyy käyttämiini selaimiin päivityksiä. WinXP oli mulla käytössä pari vuotta tuen päättymisen jälkeen...
Win xp:stä tulee päivä päivältä turvallisempi, kun vakoiluohjelmat ei tue sitä enää... xD
Eipä ole..
Eikä siihen saa enää toimivata selainta eikä paljon muutakaan niin eipä tarvii liittää nettiin nin onhan se sitten turvallinen.
https://netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?id=platformsDesktopVersions
Seiskan+osuus+on+vielä+35%,+vaikka+tuki+loppuu+2+kuukauden+päästä.+Tässä+vaiheessa+tuen+loppumisen+takia+päivittävät+ovat+jo+kymppiin+siirtyneet,+ja+jäljellä+olevat+käyttäjät+ovat+ikuisuusroikkujia.
5+vuoden+päästäkin+seiska+on+vielä+yleisempi+kuin+macOS.
Kyllä, juuri näin. Ja kun seiskan markkinaosuutta on vielä olemassa niin siihen löytynee selaimia ja virustorjuntaakin vielä vuosien ajan.
Vaan eipä ne auta yhtään mitään..
Koskapa: https://tekniikanmaailma.fi/berliinin-kamarioikeus-kaytti-windows-95ta-virus-iski-kuukausi-sitten-ja-nyt-faksit-ja-kirjoituskoneet-on-kaivettu-esiin/?fbclid=IwAR1XjNr2wLgAmnooN9QQi5UVZBWpsBR1Q8AhQYYidDVmyDq7SBK7wIDeLEQ
Voidaan siis huomata että ei ne vanhemmat järjestelmät ole turvallisia!