Mistä kapeasuihkuinen bidekahva?

Anonyymi

Oraksella oli vielä 8 vuotta sitten hyvä, kapeasuihkuinen bidekahva, nykyisissä niin laaja suihkuvirta, että koko takamus kastuu! Oli Oraksen malli mikä vaan, niin kaikissa leveäsuihutus. Tietääkö kukaan merkkiä, jolla helpompi "tähdätä" takapuoleen niin ettei kastuis laajalti? Aika kalliita kokeiltaviksi.

8

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä helvetin "kapea- ja "leveä"-suihkutus? Oraksen bidee-kahva on ollut sama jo varmaan 20 vuotta ja ihan sama suihkutus siinä on aina ollut. Muuta parempaan taloon, jossa vesijohtoverkostossa on paremmat paineet.

    • Anonyymi

      Se on varmaan ollut jossain muussa merkissä.
      Minulla Oraksessa on ruuvikiinnityksellä suihkutuspään suulake. Jos sinulla sama, niin voisi kokeilla irroittaa tuo mikälieneekäänpää ja saisi tavallisen hanan tulon ilman hajottajaa.
      Tämä suihkutuspää maksoi kait 15 eur.

      • Anonyymi

        "Jos sinulla sama, niin voisi kokeilla irroittaa tuo mikälieneekäänpää ja saisi tavallisen hanan tulon ilman hajottajaa."

        Tuolla saat aikaan lähinnä samanlaisen epämääräisen vähän joka suuntaan lorottavan suihkun, kuin irrottamalla hanasta poresuuttimen. Ei siis jatkoon tuo ehdotus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Jos sinulla sama, niin voisi kokeilla irroittaa tuo mikälieneekäänpää ja saisi tavallisen hanan tulon ilman hajottajaa."

        Tuolla saat aikaan lähinnä samanlaisen epämääräisen vähän joka suuntaan lorottavan suihkun, kuin irrottamalla hanasta poresuuttimen. Ei siis jatkoon tuo ehdotus.

        Ennen kuin laitoin kaikkiin allashanoihini mikäseonhajottajavaiporesuuttimen, niin kovalla paineella laskettuna oli vesisuihkun leveys luokkaa 2-2,5 senttiä.
        Mittasin nyt bideen suihkun n. 5 sentin päässä suuttimesta, niin sen leveys oli luokkaa 6-7 senttiä. Olettaisin suihkun kapenevan myös bideessä kunhan laskettava paine on riittävän kova.

        Pidän aloituksen ongelmaa oikeastaan marginaalisena. Bideesuihkun leveydeksi sentin päässä suuttimesta sain 3 senttiä, joten ei siitä juurikaan pienemmäksi saa.


    • Anonyymi

      net on nykyään isommat vitut, siks pitää evoluutin seurata suihkukahvaankin.

    • Anonyymi

      Laita tilalle Gardenan tai Hozelokin kahva niin saat sellaisen suihkukuvion kuin haluat.

    • Anonyymi

      Ulkomailla niitä on. Onhan se mukavampi ettei joka paikka kastu. Mikä lienee Oraksen logiikka? Voit ottaa kokovartalosuihkun bideesuihkulla? Säästö?

      • Anonyymi

        Meillä käydään suihkussa sellai että pestään hiukset sitten kainalot rinnat alapää ja takapuoli


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      152
      10997
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5250
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2463
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2153
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1584
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1270
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1196
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      902
    Aihe