Tein tuossa iltapäivällä puolen tunnin kävelylenkin, katsellen pientareita.
Siellä vielä peltosauniokin kukki tien penkalla, jota myös saunakukaksi on sanottu.
Vaaleankeltainen pillike ja siankärsämö.
Ruusupuska-aidassakin kaksi virkeää oksaa oli kukassa.
Enemmän kuin kukkia, oli kuitenkin roskia tien varrella.
Mikä se panee ihmisen heittelemään roskansa ympäri luontoa.
En tiedä, kuinka paljon tästä asiasta tietoa jaetaan kouluissamme. Saisi alkaa jo vaikka päiväkodista valistaminen, kodista nyt puhumattakaan.
Kävelytien varrelta.
4
67
Vastaukset
He eilinen puhuri vei puut alastoman näköiseksi, huomen illalla suattaapi häpsiä savossa lumensekaista ja ensi viikolla tullee talavi, kylmää näyttää jatkuvan ens'kuun 8 päivään näytti pitkä sääennustus. Lumisateita luvassa, oikeesti kun pitäisi pikku pakkasta ja maassa lunta ei olisi nii synkän näköistä, kummiskin hyvä että ilimoja riittää.
- Anonyymi
Ei ihminen heitä roskia luontoon vaan teinit ja sellaisiksi jääneet
Siitä vain analysoimaan mäkkärien ympäristöjä
Teini imee posket lommolla muovitoosasta hyvää ja paiskaa
Teinit ovat ahdistuneita ilmastosta ja haluavat metsäteollisuuden pois ja tilalle säpinää - Anonyymi
Olen toiminut asuinpaikkani roskankerääjänä jo vuosia, onneksi meitä on muitakin, yhdelle kävisi raskaaksi. Ollessamme lenkillä keräämme pussiin roskat tien varrelta ja paiskaamme ne määrävälein tienvarteen pystytettyihin roska-astioihin. Yksi kulkee pyörällä ja kerää pullot ja tökit. Liikuntana erinomaista, muutaman metrin kävelyn päästä polvet koukkuun ja roskaa koukkaamaan. Kun antaa (ilmaista työpanostaan) niin saa (sujuvuutta niveliin).
Ei tyhmyydelle mitään saa, joskus toiset sitten viisastuvat, toiset eivät koskaan. On energian tuhlausta sitä vastaan hangoitella ja mieltään pahoittaa.Tuo on hienoa toimintaa ja tosiaan, liikuntaakin siitä saa.
Niitä mäkkäripaperietahan ne paljon on, liekö se ajattelemattomuutta vai mitä.
Muistan, kun teeveessä on näytetty kuvia esim. vappujuhlien jälkeisistä päivistä, roskan määrä on ihan uskomatonta.
Veronmaksajahan ne siivoukset maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695850Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1171393- 121221
- 1821052
- 59877