Onko joillakin Läntisillä rannikkoseudun alueilla Suomessa susikanta niin olematon, että sinne täytyy aivan vasiten tehdä susien siirtoistutuksia Luken toimesta, että susikanta kyseisillä alueilla kasvaisi?
Luin meinaan netti-iltiksestä uutisen, jossa kerrottiin noin tehdyn. Ja vaikka asiasta perillä olevat Luke ja ministeriö sekä poliitikot kielsivät toimineensa noin, kuitenkaan he eivät edelleenkään saa ketään vakuuttuneiksi rehellisyydestään.
Vaikka kyseinen uutinen vaikuttaisi olevan pelkkä ankka, täytyy huomioida asiassa myös tämä, että ei savua ilman tulta.
Susiasiaa..
11
1069
Vastaukset
- Anonyymi
Farmari-Skodan takaistuimellako ne sudet on siirretty? Oliko edes lappua "Susi autossa" varoituksena...
Jos olisit ollut ala-asteen ympäristöopin tunnilla hereillä, tietäisit että susi kävelee yhdessä yössäkin 100km ja uutta reviiriä hakiessaan voi kulkea tuhansia kilometrejä.
Turhempaa siiroistutusta kuin susi, ei suomalaisella lajistolla voi yksinkertaisesti tehdä, se eläin siirtää ihan itse itseään- Anonyymi
Outoja autoja ajellut metsäteillä ja rekisterinumeron perusteella olleet Luken omistuksessa. Ainakin yhden Luken auton perässä on ollut valkoinen koirankuljetuskoppi. Metsästäjät koittaneet päästä juttusille, niin kuulemma lähteneet mitään sanomatta autolleen ja autolla samantien ajaneet pois. Vähintäänkin epäilyttävää touhua? Vaikka toisivat pannoitettuja susia takaisin, niin voihan sen suoraan sanoa ja asiasta jutella eikä pakoon lähteä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Outoja autoja ajellut metsäteillä ja rekisterinumeron perusteella olleet Luken omistuksessa. Ainakin yhden Luken auton perässä on ollut valkoinen koirankuljetuskoppi. Metsästäjät koittaneet päästä juttusille, niin kuulemma lähteneet mitään sanomatta autolleen ja autolla samantien ajaneet pois. Vähintäänkin epäilyttävää touhua? Vaikka toisivat pannoitettuja susia takaisin, niin voihan sen suoraan sanoa ja asiasta jutella eikä pakoon lähteä?
https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/4762082/Norjalaisvaite Suomen sudet ovat peraisin Espanjasta ja Norjan sudet pariisilaisesta elaintarhasta
Ähtärin SYNTYNEISTÄ susuistakaan ei ole poollisi tehnyt selvitystä. Hyväveli kerho suojaa toisiaan vai syytömiä kohtaan nostetaan tässä maassa syytteita ja veljestuomarit tuomitsee. - Anonyymi
Herätti kysymyksiä kun luken auto on koirankuljetusperäkärryn kanssa laskemassa sieniä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Herätti kysymyksiä kun luken auto on koirankuljetusperäkärryn kanssa laskemassa sieniä.
Olisivatkohan olleet pannoitettuja susia päästämässä takaisin metsään? Miten pannoitetut sudet pydetään? Loukuillako, vai onko kyse ähtärissä syntyneistä susista?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisivatkohan olleet pannoitettuja susia päästämässä takaisin metsään? Miten pannoitetut sudet pydetään? Loukuillako, vai onko kyse ähtärissä syntyneistä susista?
Homma tapahtuu tälviistee, että ammutaan kiväärillä nukutusnuoli suden lavoille tai persiille, ja kun susi nukkuu, sille laitetaan seurantapanta. Siirretään susi siitä rauhalliseen paikkaan ja annetaan nukutusaineen vasta-aine susen herättämiseksi. Jos vasta-ainetta ei anneta, susi nukkuu.. ja nukkuu.. ja nukkuu... ja ajan kuluessa se on kanttuvei...
- Anonyymi
Eiköä tämä Vihreiden vouhotus jo vois jo loppua.sähköautot matkat.Tolloja Koko porukka.Tuleppa tänne Lappiin Sillä sinun saatanan sähköautolla,ei lataus pisteitä.
- Anonyymi
Maaseudun ja maaseudun ihmisten alasajaminen on vihreiden agendalla sen nyt tietää kaikki. Kyse on vain siitä annammeko vapaaehtoisesti heidän tuhota suomen?
- Anonyymi
Ei se enää nyt 2022 ole olematon, koska vuoden 2021 laskenta osoitti, että Suomen länsirannikolla on saman verran susia kuin Kainuussakin.
- Anonyymi
Olisiko ne siirtoistutukset auttaneet asiassa..
- Anonyymi
Tuntuuko että Luke on valtaapitävän eliitin asialla jaja ne ovat rahapiirien asialla ja tehneet salaliiton.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515876Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714605Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt933753Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään623293SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502453Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352359Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229