BonhommeRichard sanoo:
CHATISSA ON
✔ EKSISTENTIALISMIA:
Olemassaolomme määrittyy sen kautta mitä kirjoitamme. Olemme sitä mitä kirjoitamme. Ellemme kirjoita mitään, emme ole olemassa. On aivan omalla vastuullamme mitä kirjoitamme tai pidättäydymmekö kokonaan kirjoittamasta.
✔ WITTGENSTEINILAISUUTTA:
Kuten muissakin wittgensteinilaisissa kielipeleissä myös chatissa on omat pelisääntönsä. Sääntöjen tunteminen on pelaamisen edellytys. Voin odottaa, että kirjoittamani rivit aiheuttavat muissa pelaajissa samantapaisia reaktioita kuin heidän rivinsä aiheuttavat minussa. Kielipeleissä ei pelata voitosta, vaan niiden itsensä takia.
✔ PANPSYKISMIÄ:
Jokaisessa ruudulleni ilmestyvässä rivissä on ripaus elämää. Tämä elämä on rivin perusominaisuus, eikä sitä voi pidemmälle analysoida.
✔ EMERGENTISMIÄ:
Jokaisessa ruudulleni ilmestyvässä rivissä on ripaus elämää, mutta tämä elämä syntyy vasta minun lukiessani tuon rivin.
✔ TURINGIN KONETTA:
Kirjoitan ruudulleni merkkijonon. Tämä merkkijono aiheuttaa muiden merkkijonojen ilmaantumisen. Valitsemani merkkijono vaikuttaa voimakkaasti siihen, minkälaisia uusia jonoja ruudulleni syntyy. Chatin merkkijonoprosessin keskeyttäminen on yhtä vaikeaa kuin Turingin koneen pysäyttäminen.
✔ SOLIPSISMIA:
Olen koneineni yksin chatissa. Nimimerkkien takana ei ole todellisia henkilöitä. Ne ruudulleni ilmestyvät rivit, joita en itse kirjoita, ovat tietokoneohjelman tuottamia. Itse kirjoittamistani riveistä riippuu minkä kaltaisia rivejä ohjelma muodostaa.
✔ ESOTERISMIA:
Chat on suunnattu asiaan vihkiytyneille. Ulkopuolinen ei ymmärrä mistä on kysymys. Asioiden tila "olet ulkopuolinen" ei muutu äkillisellä hyppäyksellä asioiden tilaksi "et enää ole
✔ STNKRONIOSMIA:
Joskus tuntuu siltä, että toinen kohde sanoo samat sanat yht'aikaa kuin minä. Tämä on yhteensattuma, siitä ei pidä päätellä enempää kuin todennäköisyyslasakelmat kertovat.
Chatissa on
5
799
Vastaukset
- rst
sinulla omaa blogia?
- auf Bagdad
Uskon, että kaikkein kuuluisin blogin kirjoittaja oli Bagdadin hyökkäyksen aikana nimimerkki "Baqdad Cafe", eli siis mies (?) joka kirjasi kaikki tapahtumat nettisivuilleen. Tämä toiminta oli sitäkin enemmän arvostettua kun otetaan huomioon ne olosuhteet, missä hän toimi. Pommisateessa. Ei, minulla ei ole web-logia. En enää uskalla kirjoittaa sitä tämän bagdadilaisen jälkeen.
- oho
Vai niin.
- ell
Chat
on
kuin
ANANAS - kovuus pinnalla epäolennaista
APPELSIINI - painava, perusturvallinen, ei sovi oireilijoille
AVOKADO - tarvitset apuvälineen jotta pääset tulokseen
BANAANI - arka (vaatii kuorimisen)
GREIPPI - pirtsakka, kirpaKKa, not-hoNey-honey
KARAMBOLA - upea
KASTANJA - hergullllinen
KIIVI - täynnä elämää suojelevia vitamiineja
KIWANO - omituinen
LITSI- kuiva väärinkäytettynä
MANGO - herkkkkkä
MELONI - virkistävä, raikas, N@m
OMENA - suosittu
PAPAIJA - nopea
- eli Chat on sekaMETELIsoppa :D - Kari-77
Hmmmm....En nyt oikein vaan saanu päähäni, että mitä sä oikein tuolla tekstillä oikein ajat takaa??...Vai oliko tuolla edes mitään tarkoitusta??...Eiköhän meistä ainakin suurin osa jotka sättäilevät tiedä mikä chat on, jos tuota ajoit tuolla tekstilläs ajoit takaa etteikö tietäis??...Mutta, jos voisit ihan suomeksi kertoa, mikä tuon tekstin tarkoitus oli??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1245171Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1814915"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste693359Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1072956Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan242272Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2361712- 991259
Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.771251Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.74960Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä
Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.96907
