Moikka, tarvitsisin apua tilastomatematiikan tehtävien ratkaisussa. Etenkin päättely tuottaa vaikeuksia. Erityisesti poisson jakauma on nyt työn alla ja tehtävistä seuraavat ovat tuottaneet hankaluutta:
Televisiomainosen nähneistä 4% ostaa tuotteen. Työpaikan 40 ihmisestä 60% näki mainoksen. Millä todennäköisyydellä heistä yksi ostaa tuotteen?
-> Eli miten tuosta päättelee odostusarvon, jotenkin tuntuu hassulta laittaa että odotusarvo on 0.04 kun tuntuu ettei siitä tule oikeaa ratkaisua.
Toinen samantyyppinen on
Keskimäärin 4% pakatuista kirsikkatomaateista oli myyntihetkellä pilaantuneita. Kauppias lupaa, että jos 20 tomaatin pakkauksessa on enemmän kuin kaksi pilaantunutta tomaattia, ostaja saa rahansa takaisin kaksinkertaisena. Pakkauksia myydään eräänä päivänä 150 kpl.
-> laske kauppiaalle palautuvien pakkausten määrän odotusarvo.
Kiitos jos saan apua, ei ole oikein ketään keneltä näitä kysyä, enkä löydä netistä mitään mikä auttaisi tässä.
tilastomatematiikkaa apua
Anonyymi
0
58
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle573451Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472816Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1482630Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572321Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3572053- 1561704
- 761495
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231338Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.381293- 241174