Hei. Minulla on vuosia jatkunut niska-hartiaseudun ongelmat ja usean kuukauden ajan olen saanut tuntemuksia myös vasemman puolen ohimolle. Lähinnä kireyden tunnetta tai kuin päässä olisi jotain ylimääräistä mikä painaisi. Myös jonkin verran elohiirimäistä tunnetta eli satunnaista väpätystä/muljahdusta tuntuu ohimolla ja joskus tunnen tuon muljahduksen myös sormella ohimolta. Päänsärkyä ei ole, huimausta harvoin eikä neurologisia ongelmia. Yläselän alueella on paljon kipeitä kohtia ja kireyttä, varsinkin vasemmalla puolella. Pään magneettitutkimuksessa ei löytynyt vikaa. Silmälääkäri ei myöskään löytänyt vikaa hetkelliselle vasemman silmän sumealle tunteelle. Mistä lähtisin hakemaan apua vaivaan? Voiko oireet olla hermopinteestä tai jostain muusta niska-hartia alueen vaivasta? Millainen hieronta voisi helpottaa oloa?
Millainen hieronta niskalle?
1
474
Vastaukset
- Anonyymi
Kävin tavallisella hierojalla ja hieman niska-hartiat rentoutui ja hieronnan aikanakin tuli väpätystä vasemmalle ohimolle. Kotona myös tuntui ohimolla myöhemmin tunnetta. Pari päivää otin rennommin enkä juuri koskenut niskaan enkä jumpannut, niin tuntui, että oireet helpotti. Nyt äsken tunnustelin kallonpohjaa ja siellä tuntuu jokin tiukka kohta vasemmalla puolella niskassa, heti siellä kallonpohjan luun vieressä, kuin jokin jänne mikä menee poikkisuuntaisesti kuin niska, siitä kun painelin niin alkoi kova väpätys ohimolla samantien ja nyt jatkuu kokoajan. Eli onko kallonpohjassa jotain jänteitä vai onko se verisuoni vai hermopinne vai mikä? Se taitaa olla ohimo-oireiden aiheuttajakohta. Oikealla puolella ei ole sellaista kireää kohtaa niskassa. Ajattelin onko kenelläkään kokemusta asiasta? Käyn huomenna fyssarilta kysymässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p967346Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3596432Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite613794Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293519Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1922001Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os181713- 611461
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181436Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11330Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11317