Faktaa maksetusta:
Väirauhansopimuksen mukaisesti Suomen oli maksettava Neuvostoliitolle kuuden vuoden aikana sotakorvausksia 300 miljoonan kultadollarin arvosta.
Neuvostoliitto pidensi maksuaikaa vuoden 1945 lopussa kahdeksaan vuoteen ja alensi kesällä1948 korvausten nimellisarvon 226,5 miljoonaan kultadollariin.
Viimeinen sotakorvausjuna ohitti Vainikkalan raja-aseman 18. syyskuuta 1952.
Suomi on yhä ainoa maa maailmassa, joka on suorittanut sille määrätyt sotakorvaukset.
Vega-säätiö:
www.vanha-satama.fi/fi/vega/stiftelsen
Tehtävänä on vaalia ja kertoa, sekä suomeksi, että ruotsiksi, Vega kuunarista ja tällä tavalla tuoda esille ja kannustaa, erityisesti lapsia ja nuoria, kiinnostumaan Suomen sotavelkahistoriasta.
Tällä siis perustellaan tarvetta tämän jo kovin huonoon kuntoon päässeen puulaivan maalle telakointia- ja osittaista uudelleen rakentamista, että sen suojaavan museo- rakennuksen investointitarvetta, vanhassa satamassa ?
Voisi myös varmaankin kysyä. Mitä tämä jo maksettu sotakorvausvelka kuuluu milleniaali lapsille ja nuorille, muutoin kuin tietona, yhdestä maailmansodan historian tapahtumana suomessa ja suomalaisille ?
Miksi heidän pitäisi maksaa korkoa veroina jo maksetulle ?
Sillä selväähän se on, että tämä ei tule toimimaan taloudellisesti yksityisillä lahjoituksilla ja TE-keskuksen loputtomasti palkkatuetulla työvoimalla.
Suomi menetti sodassa- ja sen rauhassa isot maa-alueet ja joutui vielä maksamaan kovat sotakorvaukset.
Yleissivistävää tietoa sodasta- ja sotakorvauksista on hyllymetrettäin tutkittuna ja kirjoitettuna. Intervepistä puhelimella löytyy yleissivistävää tietoa niin, että meinaa pakahtua.
Jo maksetut sotakorvaukset
Anonyymi
0
160
Luetuimmat keskustelut
- 791080
- 1041075
- 67512
- 47473
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112441Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...8436- 13430
- 42412
- 15396
Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?
Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön83391