tappelu seis!!

mutta miten??

tilanne: kaksi mäyräkoira narttua. muutoin tulevat hyvin juttuun mutta sillon tällön tappelevat verissäpäin tappamisen meiningillä... miten nuo sais irrotettua toisistaan ettei tulis pahempaa jälkeä..?? eipä ne juuri kuule eikä näe silloin mitään että komentaminen ei auta ja repiä niitä ei pysty toisistaan irti... joku kehotti upottaan vesisaaviin... muita hyviä neuvoja??!!??

7

1093

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • todella

      noin samanikäisiä?
      Kyseessä on siinä tapauksessa alun alkaenkin virhe koiria hankittaessa.
      Kaksi noin samanikäistä narttua tappelevat asemastaan laumassa.
      Vaikea tilanne, jolle todennäköisesti ei tule loppua. Ja kun kyseessä on kovapäinen rotu.
      Minä antaisin toisen koiran pois.
      Jos tappelun yllättäessä on kaksi ihmistä paikalla, kannattaa koirat irrottaa toisistaan vääntämällä niitä takajaloista eri suuntiin, toinen toista, ja toinen toista koiraa. Ja molemmille kurinpalautus välittömästi.
      Jos yksin joutuu erottelemaan koirat toisistaan, onkin tilanne hankalampi, jos ovat hampaistaan kiinni. Muuten kyllä on helppo ottaa luja ote kurkusta, jolloin koiran on pkkko irrottaa ote, ja heti niskanahasta koira ilmaan ja jäähylle.

      Kuten totesin, voi olla että narttujen välit tulevat huononemaan jatkossa.
      Viisainta olisi toiselle löytää uusi koti.
      Missään tapauksessa niitä ei koskaan pidä jättää keskenään ilman valvontaa, ja valvonnan allakin saattavat napsahtaa rajusti yhteen silmänräpäyksessä.
      Ja kuten totesit, mäykyllä on tappomeininki.

    • Scarlett

      Meillä otettiin vain kylmästi toista koiraa takajaloista kiinni joten ne eivät voi rimpuilla ja sitten huudetaan kovaa EI, kun toinen on ilmassa niin ne eivät voi korjata puru otettaan, joten äkkiä ne irroittavat! Toiminut aina...

    • Mäykkifani Happy

      Mun mielestä toi kahden noin saman ikäisen koiran tappelu on aika paha juttu, ja jo ostaessa koiria on tehty paha virhe!! Puhuin minun 14v. koirani ja mahdollisen tulevan koiranpentuni kasvattajan kanssa ja puhuimme juuri, että voiko samassa talossa olla 14v. vanhus ja pentu. Olin epävarma tulevatko ne toimeen keskenään. Kasvattaja sanoi että jos talossa olisi aikuinen koira ja sinne tulisi toinen vähän nuorempi tai vähän vanhempi koira, koirat voisivat alkaa tappelemaan kumpi on johtaja! Jos tällainen verinen tappelu johtajan asemasta alkaa siitä tulee yleensä tapa ja se on tosi paha juttu! Jos koirillasi olisi enemmän ikäeroa vanhempi olisi varmaan johtaja myös nuoremman mielestä! Sillon sopu säilyisi!!

    • 3*kkmäykyn omistaja

      herran jestas vesisaavin upota sehän on eläinrääkkäystä!
      Heitä mieluimmin sangollinen kylmää vettä päälle, tepsii kuule hyvin, mutta ehdottasin kanssa toisesta luopumista, mäykky on todella vahva luontoinen rotu kun se sille päälle sattuu,
      ja tämä johtajuus ongelma ei näiltä kahdelta ratkea kuule ikinä voi tulla pahaa jälkeä!

    • ...

      Missä se ikä mainittiin?

    • mielan

      Ota laumanjohtaja asenne. Minulla on ollut yleensä 5 kk-mäyräkoiraa kerralla, ikinä eivät tapelleet. Kaikki 5 koiraa nukkuivat mm. sängyssäni, jokaisella oli oma paikkansa. Jos niille tuli (tosi harvoin onneksi) erimielisyyksiä, sen näki jo eleistä ja ilmeistä, ja ne luottivat minuun.että kyllä mamma tulee ja ratkaisee tilanteen.

      • ääliö00

        Jumankekka MINELAN. KYSYMYS ESITETTU JO VUONNA 2005!!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2328
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2193
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1494
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1427
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1083
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      974
    8. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    9. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe