Asun kaapelitaloudessa, mutta kun katsoin IP:Tv:n kautta niin kuva meni harmaaksi ja tuli ilmoitus cable error 5732 ja jokin muukin numero taisi tulla. Tämän jälkeen televisio sammui. Tiedän että se tarkoittaa kaapeli virhettä, mutta miten virhe voi tulla kun en katso kaapelin kautta?
Cable error
16
280
Vastaukset
- Anonyymi
Onko sulla käytössä verkkokaapelia kun katsot netin kautta televisiota? Tarkista verkkokaapelin toiminta.
- Anonyymi
Se tarkoittaa virhettä Joko verkkokaapelissa, Tv-kaapelssai tai sähkökaapelissa.
- Anonyymi
Ei ole käytössä verkkokaapelia.
- Anonyymi
Esiintyykö tuota virheilmoitusta usein ja tuleeko myös muutoin häiriöitä kuvaan ja ääneen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esiintyykö tuota virheilmoitusta usein ja tuleeko myös muutoin häiriöitä kuvaan ja ääneen?
Eilen illalla tuli viidesti virheilmoitus ja ääni pätkii ja mosaikkiäkin on tullut jo pitemmänkin aikaa. Jo ennen noita virheilmoituksiakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eilen illalla tuli viidesti virheilmoitus ja ääni pätkii ja mosaikkiäkin on tullut jo pitemmänkin aikaa. Jo ennen noita virheilmoituksiakin.
Noi äänen pätkimiset ja mosaiikit ovat sähköisiä häiriöitä. Jos aloittaja asuu vanhassa talossa ennen vuotta 1995 rakennetussa niin silloin oli vielä tapana asentaa sähköjohdot ja televisiokaapelit samaan runkoputkeen joten mikäli kaapelit/johdot pääsevät hapettumaan/rappeutumaan niin ne saattaa häiritä toisiaan.
- Anonyymi
Voisit kyllä kertoa asuinalueesi ja ktv-operaattorisi, sekä iptv-operaattorisi niin osattais ehkä auttaa paremmin.
- Anonyymi
Varsinais-Suomi ja Dna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varsinais-Suomi ja Dna.
Entä iptv-operaattorisi nimi?
- Anonyymi
Kannattaa ottaa ensin yhteyttä Dna:han ja sieltä tulee sitten asentaja mittaamaan televisiokaapelit. Jos kaapeleissa ei vikaa havaita niin tällöin yhteys sähkömieheen joka tulee puolestaan mittaaman sähkökaapelin.
- Anonyymi
Jos vikaa ei löydy, niin DNA:n tyyppi velottaa 80 euroa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos vikaa ei löydy, niin DNA:n tyyppi velottaa 80 euroa.
Kannattaa sopia niin että sekä operaattorin asentaja että sähköasentaja ovat yhtäaikaa selvittämässä ongelmaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa sopia niin että sekä operaattorin asentaja että sähköasentaja ovat yhtäaikaa selvittämässä ongelmaa.
Jos kyseessä on talonyhtiö niin tällöin isännöitsijä hankkii erikoistuneen sähkömiehen tutkimaan putkessa kulkevien sähköjohtojen kunto. Jos huomataan johdoissa hapettumia tai rappeutumia niin tällöin ne vaihdetaan uusiin. Tarvittaessa isännöitsijä hankkii paikalle myös kaapeliverkon asiantuntijan joka tutkii mahdollisia vaurioita televisio kaapelissa.
- Anonyymi
Asia on vaan niin että jos samassa runkoputkessa kulkevat niin on äärimmäisen hankalaa ruveta tutkimaan ja etsimään vikaa, koska se runkoputki on erittäin ahdas. Käytännössä pitäisi irroittaa koko putki jotta pääsee käsiksi siellä kulkeviin kaapeleihin.
- Anonyymi
Se on ihan sama että onko hankalaa tai ei, mutta asukkaan joka maksaa kaapeli-televisiosta sekä sähköstä niin kuuluu silloin saada toimivat kaapelit ja sähköt. Ei siinä talonyhtiö/asentaja voi mennä sanomaan että on liian hankalaa tutkia vikaa kun on vanhatalo. Se on ihan sama vaikka pitäisi koko seinä purkaa.
- Anonyymi
Eli siellä on nyt joko suora- tai ristikytkentäinen kaapeliverkko. Ristikytkentäisessä laiteparisi saattaa häiritä omia laitteitasi, vaikka et kaapelin kautta katselisikaan. Varsinkin jos laiteparillasi on käytössä kaapelipuristin eli "signal catcher", jolla ikään kuin "varastetaan" signaalia toiselta laiteparilta, niin läpilyöntiä voi siinä esiintyä. Yleensä laiteparin vaihtaminen keskuksessa auttaa, mutta sen voi tehdä vain operaattorin asentaja. Varsinkin jos laiteparillasi olisi käytössä "Lektori" eli laiton salauksenpurkuun tarkoitettu laite, joka tosin epätodennäköistä, kun "Lektorilla" voi purkaa vain antenniverkon kanavia, ei kaapeliverkon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 94934
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54878Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61798Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa141718- 65665
- 78521
- 39498
- 40486
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto86477Olit kyllä niin
Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki44467