Tuli uudet vastikekuitit, kolmessa vuodessa vastike noussut 750e -> 755e. On tää jäätävää menoa. Mistä kymppien nousuista vuodessa täällä jauhetaan?
Tähtitieteelliset vastikekorotukset?
Anonyymi
2216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kolme ahneinta ja röyhkeintä vetivät vastikkeet ja vuokrat pilviin jo monen monta vuotta sitten. Nousun varaa ei juuri ole.
Vastikekorotusille on joko luonnollinen syy ja selitys ja sitten tällainen josta nyt uutisoidaan HS:n artikkelissa.
Saattaa hyvinkin liipata lähetä foorumin aihepiiriä ja toimintaa?
Pitäkää silmänne auki, ja luottakaa myös omiin havaintoihinne. Epäilyt eivät ole tuomio, mutta jutussa saattaa ollakin.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006291537.html
Poliisi epäilee: Isännöitsijän taskuihin päätyi 70 000 euroa käteistä rahaa lahjuksina Helsingissä
Rikosepäilyn mukaan isännöitsijä järjesteli vastapalveluksena remonttiyrityksen omistajalle arvokkaita sopimuksia ohi kilpailutuksen.
POLIISI epäilee isännöitsijän ottaneen noin 70 000 euroa lahjuksina Helsingissä.
Lahjustutkinnasta uutisoi ensimmäisenä Svenska Yle. Helsingin poliisin talousrikostutkinnasta vahvistetaan HS:lle, että asiaa on tutkittu viime vuodesta lähtien.
Poliisi epäilee lahjonnan olleen kahden henkilön välistä toimintaa vuosina 2014–2018. Toinen epäilty on isännöitsijä, toinen remontti- ja rakennusyrityksen omistaja.
RIKOSEPÄILYJEN mukaan remonttiyrittäjä antoi isännöitsijälle lahjuksina rahaa. Vastapalveluksena isännöitsijä järjesti yritykselle työkohteita ja arvokkaita sopimuksia ohi kilpailutuksen.
_-_
ja toinen juttu samassa artikkelissa,
PARHAILLAAN Helsingin poliisilla on tutkinnassaan myös kavallustapaus, jossa helsinkiläisen isännöitsijäyrityksen omistajan epäillään kavaltaneen mittavan summan rahaa taloyhtiöiltä. Kyseinen tapaus ei liity millään tavalla 70 000 euron lahjustutkintaan.
Poliisi tiedotti syyskuussa kavalletuksi epäillyn summan olevan noin puoli miljoonaa euroa. Asian uutisoinnin jälkeen poliisin tietoon on tullut lisää taloyhtiöitä, jotka epäilevät niin ikään joutuneensa väärien laskujen avulla tehtyjen kavallusten uhreiksi.
Poliisin mukaan uusia epäselvyyksiä on yli 400 000 euron laskutuksissa. Vielä ei ole kuitenkaan varmuutta, kuinka suuri osa kyseisestä summasta on mahdollisesti rikoksella vietyä.