Midi interface /breikboard

Anonyymi

Tarvitsen laitteen jolla saan nappien painallukset muutettua midi muotoon ja siten soitettua mitä tahansa laitetta joka kytkettynä, erillisillä napeilla.
Purin jo yhden keyboardin keyt ja kytkin sinne omat kytkimeni, mutta tarvitsen väliosan joka osaa puhua suoraan midiä ilman urkua välissä. Urussa kun ei ole mitään midi kanavan säätöjä tms hienouksia.

3

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laitapa googleen hakusanoiksi: arduino midi controller

      Joku näistä todennäköisesti kelpaa sinulle suoraan tai pienellä ohjelmakoodiin koskemisella.

      • Anonyymi

        Kiitos, näitähän (atduino nano) löytyi 8€/kpl, eikähön näillä saa tehtyä.. Tosin olisin halunnut tehdä laitteen ilman kännykkä - koon osia ja tietokoneita, mutta jollei muutakaan nykyään enää ole olemassa.. Uskon kyllä että jostain löytyy joku joka on tehnyt ihan parilla ic piirillä ja diy diodeilla, vastuksilla ja - komponenteilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos, näitähän (atduino nano) löytyi 8€/kpl, eikähön näillä saa tehtyä.. Tosin olisin halunnut tehdä laitteen ilman kännykkä - koon osia ja tietokoneita, mutta jollei muutakaan nykyään enää ole olemassa.. Uskon kyllä että jostain löytyy joku joka on tehnyt ihan parilla ic piirillä ja diy diodeilla, vastuksilla ja - komponenteilla.

        No no, eipäs tuhlata! Halvin avr mihin olen törmännyt -pelkkä piiri- on tainnut olla tiny25. Sen sai muistaakseni 85 sentillä. Ja 8 pinnisenä siinä on midiin ja virtoihin tarvittavien nastojen jälkeen vielä jäljellä 4 kpl nastoja eli 15 nappiako sillä sitten saisi? Tai 7 nappia näppäimistö keskeytys:
        https://electronics.stackexchange.com/questions/376438/creating-a-5x5-keypad-without-using-micro-controllers?rq=1
        Diodilogiikka on koeteltua näppäinmatriiseissa, vanhoissa puhelimissa voi olla valmis matriisi ja joissakin on varsin käyttökelpoinen käyttötuntuma ja näkö edelleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      118
      1558
    2. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      35
      1237
    3. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      77
      1227
    4. Terveisiä lintutornilta

      Viipurista nousee kauhea savupatsas. Miksi ?
      Maailman menoa
      50
      1056
    5. Tulisitko kahville..

      Jos pyytäisin?
      Ikävä
      59
      765
    6. Martina Aitolehdeltä kova tilitys podcastilla: "Kyllä mä turpaan vetäisin"!

      Martina Aitolehti tilittää brutaalin rehellisesti Eskolle podcastilla syitä, miksi hän ei ole lähtenyt mukaan julkkisten
      Kotimaiset julkkisjuorut
      196
      721
    7. Tiedätkö että

      Olet aika vetävä
      Ikävä
      28
      680
    8. Siinäpä jäät

      Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole
      Ikävä
      56
      665
    9. Sosiaalinen lainalaisuus.

      Tulipa mieleen tässä useammasta aloituksesta ja kirjoituksesta, että minusta ihmisilläkin (laumaeläimilläkin) on luonnol
      Sinkut
      137
      660
    10. Hei, huomenta

      Joskus tarvitaan kipua, että löytää itsestään voimaa ja vahvuutta! Aurinkoista päivää ja muutenkin mukavaa lauantaita ❤️
      Ikävä
      65
      610
    Aihe