Midi interface /breikboard

Anonyymi

Tarvitsen laitteen jolla saan nappien painallukset muutettua midi muotoon ja siten soitettua mitä tahansa laitetta joka kytkettynä, erillisillä napeilla.
Purin jo yhden keyboardin keyt ja kytkin sinne omat kytkimeni, mutta tarvitsen väliosan joka osaa puhua suoraan midiä ilman urkua välissä. Urussa kun ei ole mitään midi kanavan säätöjä tms hienouksia.

3

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laitapa googleen hakusanoiksi: arduino midi controller

      Joku näistä todennäköisesti kelpaa sinulle suoraan tai pienellä ohjelmakoodiin koskemisella.

      • Anonyymi

        Kiitos, näitähän (atduino nano) löytyi 8€/kpl, eikähön näillä saa tehtyä.. Tosin olisin halunnut tehdä laitteen ilman kännykkä - koon osia ja tietokoneita, mutta jollei muutakaan nykyään enää ole olemassa.. Uskon kyllä että jostain löytyy joku joka on tehnyt ihan parilla ic piirillä ja diy diodeilla, vastuksilla ja - komponenteilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos, näitähän (atduino nano) löytyi 8€/kpl, eikähön näillä saa tehtyä.. Tosin olisin halunnut tehdä laitteen ilman kännykkä - koon osia ja tietokoneita, mutta jollei muutakaan nykyään enää ole olemassa.. Uskon kyllä että jostain löytyy joku joka on tehnyt ihan parilla ic piirillä ja diy diodeilla, vastuksilla ja - komponenteilla.

        No no, eipäs tuhlata! Halvin avr mihin olen törmännyt -pelkkä piiri- on tainnut olla tiny25. Sen sai muistaakseni 85 sentillä. Ja 8 pinnisenä siinä on midiin ja virtoihin tarvittavien nastojen jälkeen vielä jäljellä 4 kpl nastoja eli 15 nappiako sillä sitten saisi? Tai 7 nappia näppäimistö keskeytys:
        https://electronics.stackexchange.com/questions/376438/creating-a-5x5-keypad-without-using-micro-controllers?rq=1
        Diodilogiikka on koeteltua näppäinmatriiseissa, vanhoissa puhelimissa voi olla valmis matriisi ja joissakin on varsin käyttökelpoinen käyttötuntuma ja näkö edelleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      194
      3791
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2066
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      81
      2005
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      48
      1916
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      80
      1865
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      62
      1603
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1056
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      276
      956
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      67
      884
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      98
      826
    Aihe