Jämtlanninpytykorva ja susi

Olipa hieno video laitettu YouTubeen hirvikoiran ja kahden suden kohtaamisesta maastossa. Haapaveden hirviporukka oli laittanut koiralle videokameran selkään ja koiran maastoon juoksemaan. Ja kun koira kohtasi kaksi sutta, ei kohtaamisepisodista seurannut muuta, kuin viidentoista minuutin tuijotuskilpailu. Video ei näy kokonaisuudessaan tuon 15 minuutin ajalta, vaan muutamia klipsejä tilanteesta.

Ettei se susi nyt taida aina olla metsästyskoiraa kohtaan mikään agressiivinen ja verenhimoinen eläin, vaikka Suomen petoeläimistöön kuuluukin.

Eikä ainakaan Haapaveden hirvimiehet näyttäneet jahdissa olevan hullunkiilto silmissä hirviä ampumassa, vaan aivan tasasen varmasti ja rauhallisesti toimien.

14

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perskuta, kun otsikkoon lipsahti pieni kirjoitusvirhe.

      Oikeaoppinen otsikko on: Jämtlanninpystykova ja susi.

      • Ja ei kun vaan virhe virheen perään.

        Jos se nyt onnistuu. Meinaan tämä Jämptlanninpystykorva ja susi.

        Tuleeko muilla kirjoittajilla sellaisia tilanteita kirjoitellessa, että sanasta puuttuu kirjain tai lauseesta peräti sana?


      • Anonyymi
        Steyr kirjoitti:

        Ja ei kun vaan virhe virheen perään.

        Jos se nyt onnistuu. Meinaan tämä Jämptlanninpystykorva ja susi.

        Tuleeko muilla kirjoittajilla sellaisia tilanteita kirjoitellessa, että sanasta puuttuu kirjain tai lauseesta peräti sana?

        Tulee:) Etenkin kännykässä nykyään joka korjaa poikkeuksetta tavallisetkin sanat väärin.
        Noloimmat tilanteet on olleet kun ajaessa kirjoitin juuri ensikertaa näkemälleni deitille että "Kiitos seurasta ja oli todella mukava naida" Piti siis olla "nähdä" Ristus kyllä häpesin virhettä jälkikäteen. No tuli ne toisetkin treffit ja alkoi suhde joten virheestä tuli myöhemmin totta;)


    • Anonyymi

      Varmaan Koira Susia ,Oikia Metsä Susi niin kuin meillä täällä Lapissa joskus liikkuu , niin takaan että Jämti Koiralla ei henki kaun pihise , Menkää ihmiset katsoon Ranualle tai Ähtärin eläin puistoon minkälainen on oikia Susi eikä mikään rakki koira joita on Etelä Suomessa , tappavat piha piiristä koiria kun ne ruippanat ei pysty hankkin ruokaa luonnosta , vielä nää Susi pellet pannottaa niitä seka rotusia rakkeja . Pohjois Norjassa ammutaan ne seka rotuset rakki koirat sitä mukaa kun niitä Venäjän puolelta tulee . sama homma pitäis olla täällä Suomessa .
      Kyllä joku järki pitäis saada ja lopettaa näitten Rakki Koirien tutkimisen täällä Suomessa , siitä ei ole mitään hyötyä . Rakki Koiralla tarkoitan Koira Susia .

      • No onhan Kainuussa mm. Kuhmon ja Suomussalmen ja Sotkamon selkosilla sentään joitain susen metsästäjiä, jotka lasauttavat heti susen hengiltä, kun se on sopivalla hollilla. Laumoista ei yleesä jää jäljelle muita kuin alfanaaras, jos sitäkään. Susihyysärit sitten ihmettelevät, että minne se lauma joutui..


    • Anonyymi

      Lappilaiset ei tiedä mitään siitä kun on paljon susia ja karhuja, pohjoisessa ollaan melko löysää väkeä tässäkin asiassa.

    • Anonyymi

      Pitää kyllä sanoa että kun täysikasvuinen susi niin jämy on hengetön. Ihme hehkutusta koiran kovuudesta kun sudet suosista väistivät kamerahärveliä.

      • Anonyymi

        No aivan mielenkiintoinen uutinenhan se tuollainen on, että edes yksi hirviporukka tekee tuollaisen kamerakuvauksen. Tuolla Haapavedellähän taitaa tosiaan hirvimiehet olla Miehiä, eivätkä mitää etelän veteliä vässyköitä.

        Jotenka pankaas etelän vetelät vässykät paremmaksi, tai edes suunnilleen samankaltaiseen systeemiin tilanteet, kun niitä susia on eteläsuomessakin, niin ettette ole enää veteliä vässyköitä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Ei niissä koiran tapoissa muusta ole kysymys, kuin reviiritaisteluista. Susilauma ei yleensäkään siedä edes vierasta sutta reviirillään, vaan tappaa sen. Ja koira on samassa asemassa sen suhteen.
        Ja ellei sudella ole nälkä, se ei syö tappamaansa koiraa, mutta nälissään se syö vaikka lajikumppaninsa.


    • Anonyymi

      Susi ei aina tapa koiraa heti. Mutta melko varmasti kun nuokin elukat kohtaisi useamman kerran niin jollain kerralla sudet tappaisivat tuon koiran.

    • Anonyymi

      Sudet ovat tappaneet noin 40 metsästyskoiraa tänä syksynä, joten kyllä ne ovat ihan todellinen uhka, vaikka eivät nyt ihan aina kävisikään suoraan kimppuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2351
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      341
      1930
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1846
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      9
      1649
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1468
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1012
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      17
      970
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      835
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      830
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      768
    Aihe