Suomalaiset ''laatu'' osakkeet

Onko näistä enää mihinkään edes pitkällä tähtäimellä: Nokia, Nordea, Outokumpu, Wärtsilä, Stora Enso, Fortum?
690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tänään sitten tällainen epistola.

Mä hierasen mun kristallipalloa... Joo parista on mutta muut on aika menetettyjä.

Äänestä
  • Jeps, kaksi potentiaalisesti hyvää. Sitten on yksi korkotalletuspaperi, yksi yllätysarpa ja pari, joiden tulevaisuus on jo takana päin.

    Äänestä

Aloittajan listaan oli salaa livahtanut yksi laatuosakekin.
Tunnistettavissa rajusti alkuvuonna nousseesta kurssista.
Kuten kaikkikin laatuosakkeet. Paitsi ehkä Sampo

Äänestä

Omistan kyseisistä osakkeista neljää. Pitkällä _tähtäyksellä_ uskon Nokiaan, Nordeaan, Wärtsilään ja Fortumiin. Nokian kohdalla nousu on sen verran kaukana, että myyn nyt osakkeet pois ja ostan sitten, kun näyttää paremmalta. Nordea lienee tasavarma suorittaja, ostin viime kuussa sen ensimmäiset osakkeeni. Outokumpu ui aika syvällä, heilunta on kovaa. En tunne Outokummun toimialaa, joten pysyttelen ulkopuolella. Wärtsilän osakkeilla tein pienen veivauksen, joka onnistui kohtalaisesti. Wärtsilä pysyy salkussa lyhyellä ja pitkällä tähtäyksellä. Stora (kohta Lilla) Enso:sta ei ole kommenttia, koska salkussa on ja pysyy parempaa metsäteollisuusyhtiötä eli UPM:ää. Fortumilla on rahaa ja riskejä, mutta olen mukana. Harkitsen jopa lisäostoa.

Äänestä

Ei tietenkään.
Kannattaa satsata Next Gamesiin, Takomaan, Tulikiveen sekä Ovaroon.
Näissä pörssihelmissä raha poikii aivan takuuvarmasti.

Äänestä

Minulla Capman, Fortum, Gargotec, Kesko, Metso, Olvi, Sampo, Valmet, Wärtsila.

Salkkuni on aina pitkä. Ehkä lisään ennen kevättä Fortumia.

Tämä siis Suomi-salkkuni.
Olvia salkussa vuodesta 2001.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko näistä enää mihinkään edes pitkällä tähtäimellä: Nokia, Nordea, Outokumpu, Wärtsilä, Stora Enso, Fortum?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu