Yksi näkökulma trolliviesteihin

Anonyymi

Pitkään seuranneena olen tullut seuraavaan johtopäätökseen: nuo "venäläiset?" trolliviestit ovat vastauksia ketjuissa, missä on jo sääntöjen vastaista seuralaishakua. Jos seuraa ei etsitä, ei niihin viesteihin myöskään heitellä trollauksia. Joten jos ylläpito olisi töittensä tasalla, ei koko trollausongelmaakaan olisi.

Tuosta voisi tietenkin vetää vaikka mimmoista salaliittoteoriaa, mutta kun siitä ei olisi hyötyä. Ylläpito ei hoida valvontaa ja muut kärsivät moderoinnin puuttumisesta.

2

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä se tosiaankin tuollaiselta vaikuttaa.

    • Moi! Suomi24:ssä ei ole palstakohtaisia moderaattoreita. Moderointi tehdään pääasiallisesti käyttäjien tekemien ilmoitusten perusteella, joten jokainen voi siis omalta osaltaan vaikuttaa palstojen siisteyteen tekemällä ilmoituksia. Siihen en valitettavasti osaa kommentoida, millä perusteella spämmerit valitsevat tietyt palstat, mutta voisi kuvitella, että seksisivustojen "mainostajille" Seksi-kategoria olisi hedelmällinen maaperä saada klikkejä. Suomi24:än kirjoitettuja viestejä ei tarkisteta ennakkoon.

      Terkuin,
      Emma,
      Suomi24-tiimi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      244
      5631
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      137
      5145
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4908
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      128
      2183
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1857
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      52
      1777
    7. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      95
      1715
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      18
      1712
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      95
      1438
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      396
      1388
    Aihe