Ja fiilikset kohdallaan?
Oliko hirvikeitto hyvää...
19
296
Vastaukset
- Anonyymi
No ,kun kysyit niin itse en ollut, mut kuulin et parempaakin hirveä on syöty ??Fiilikset muuten oli kuulema hyvät ja porukkaa. Hyvä sekin. Rehellinen vastaus rehelliseen kysymykseen tält porukalta.
- Anonyymi
Ok, hyvä niin. Eihän keitto voi olla aina kaikkien mieleen...
- Anonyymi
No keitto, kun keitto. Työtä sen eteen on tehty.
- Anonyymi
Ei kumminkaan pakkotyötä?
- Anonyymi
Siinä yhdistetään työ,huvi ja hyöty.?!
- Anonyymi
Tarkoitatko hyödyn ekonomisena vai sosialisena?
- Anonyymi
No loppu ainakin sen elukan ramppaaminen tuolla metässä.Seiso ja toljotti.
- Anonyymi
Sekä että ! Selvä se, päissäänhä se.
- Anonyymi
Noniin ja nytten Kumpulan S-kylän peijaaset koululla, niin ja Peuran porukan ,onkoha suolat kohillaan.
- Anonyymi
Liika suola on vaarallista
- Anonyymi
Ja janottaa!
- Anonyymi
Joo se on totta, kun kaikkea syö aikansa niin henki lähtee . Ja jos ei syö , niin taas henki lähtee. Kaikkea vaihtelevasti, paras lopputulos. Hirvisoppa on ihan terveellistä, oli enemmän tai vähemmän " suoloja".
- Anonyymi
Nälkä lähtee syömällä, jano juomalla ?? riippuu mitä, voi lähteä joku muukin.
- Anonyymi
Peijaiset ovat ison riistan kunniaksi pidettävät pidot.
Näitä voi olla useitakin riipuen seurojen määristä.
"Lama" on tuonut uudet piirteet pidetään yhteisiä peijaisia.
Vaikka todellisuudessa peijaiset tulisi pitää "kylä"kohtaisina.
Jolla olisi vaikutusta kylien kehitykseen. - Anonyymi
Voi. kumpa saisikin takaisin vanhanajan kunnon peijaiset, muistampa semmottikin peijaiset, kun hevosreellä tuotiin miehille " peijaisjuomista" . Keitot oli todella maittavia ja se puheen ym kylänväen sorina ja tunnelma. No joo ,aika mennyt ei koskaan palaa. nääki oli 60 luvulla.
- Anonyymi
Se vain on niin, että kyliltä on pitopaikat häipyneet ja talkoo & yhteishenki siinkin asias? Siksi varmaankin ?luulisin yhtistetään peijakaisia! Onneksi ei viel " ulkoisteta" .
- Anonyymi
Kyllä peijaiset on nyt "ulkoistettu"ilmeisemmin ulkoistetaan jatkossakin.
Metsästysmaiden vuokrat hupenee "ulkoistuksiin".
Nyt siiten meni alkumiehen ilot! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä peijaiset on nyt "ulkoistettu"ilmeisemmin ulkoistetaan jatkossakin.
Metsästysmaiden vuokrat hupenee "ulkoistuksiin".
Nyt siiten meni alkumiehen ilot!Älä vuokraa maitasi.
- Anonyymi
Luonto täl kertaa muutti asioiden kulkua, sille edes ihminen ei voi mitään ! On toisaalta jotain ,mitä ihminenkään ei pysty estämään suuressa " viisaudessaan"! En tarkoita ,et hyvä asia täl kertaa !
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.813918Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973287Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1202579Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1831817Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201754Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m761580Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä931568- 1081489
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11281- 551123