Ja fiilikset kohdallaan?
Oliko hirvikeitto hyvää...
19
292
Vastaukset
- Anonyymi
No ,kun kysyit niin itse en ollut, mut kuulin et parempaakin hirveä on syöty ??Fiilikset muuten oli kuulema hyvät ja porukkaa. Hyvä sekin. Rehellinen vastaus rehelliseen kysymykseen tält porukalta.
- Anonyymi
Ok, hyvä niin. Eihän keitto voi olla aina kaikkien mieleen...
- Anonyymi
No keitto, kun keitto. Työtä sen eteen on tehty.
- Anonyymi
Ei kumminkaan pakkotyötä?
- Anonyymi
Siinä yhdistetään työ,huvi ja hyöty.?!
- Anonyymi
Tarkoitatko hyödyn ekonomisena vai sosialisena?
- Anonyymi
No loppu ainakin sen elukan ramppaaminen tuolla metässä.Seiso ja toljotti.
- Anonyymi
Sekä että ! Selvä se, päissäänhä se.
- Anonyymi
Noniin ja nytten Kumpulan S-kylän peijaaset koululla, niin ja Peuran porukan ,onkoha suolat kohillaan.
- Anonyymi
Liika suola on vaarallista
- Anonyymi
Ja janottaa!
- Anonyymi
Joo se on totta, kun kaikkea syö aikansa niin henki lähtee . Ja jos ei syö , niin taas henki lähtee. Kaikkea vaihtelevasti, paras lopputulos. Hirvisoppa on ihan terveellistä, oli enemmän tai vähemmän " suoloja".
- Anonyymi
Nälkä lähtee syömällä, jano juomalla ?? riippuu mitä, voi lähteä joku muukin.
- Anonyymi
Peijaiset ovat ison riistan kunniaksi pidettävät pidot.
Näitä voi olla useitakin riipuen seurojen määristä.
"Lama" on tuonut uudet piirteet pidetään yhteisiä peijaisia.
Vaikka todellisuudessa peijaiset tulisi pitää "kylä"kohtaisina.
Jolla olisi vaikutusta kylien kehitykseen. - Anonyymi
Voi. kumpa saisikin takaisin vanhanajan kunnon peijaiset, muistampa semmottikin peijaiset, kun hevosreellä tuotiin miehille " peijaisjuomista" . Keitot oli todella maittavia ja se puheen ym kylänväen sorina ja tunnelma. No joo ,aika mennyt ei koskaan palaa. nääki oli 60 luvulla.
- Anonyymi
Se vain on niin, että kyliltä on pitopaikat häipyneet ja talkoo & yhteishenki siinkin asias? Siksi varmaankin ?luulisin yhtistetään peijakaisia! Onneksi ei viel " ulkoisteta" .
- Anonyymi
Kyllä peijaiset on nyt "ulkoistettu"ilmeisemmin ulkoistetaan jatkossakin.
Metsästysmaiden vuokrat hupenee "ulkoistuksiin".
Nyt siiten meni alkumiehen ilot! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä peijaiset on nyt "ulkoistettu"ilmeisemmin ulkoistetaan jatkossakin.
Metsästysmaiden vuokrat hupenee "ulkoistuksiin".
Nyt siiten meni alkumiehen ilot!Älä vuokraa maitasi.
- Anonyymi
Luonto täl kertaa muutti asioiden kulkua, sille edes ihminen ei voi mitään ! On toisaalta jotain ,mitä ihminenkään ei pysty estämään suuressa " viisaudessaan"! En tarkoita ,et hyvä asia täl kertaa !
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1834612
- 363283
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412738Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.172495- 252368
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.672237Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192008Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311760Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391715Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.751381