"nautin" unettomuudesta

Anonyymi

Otsikko ehkä hieman provosoiva... Mutta yritän selittää. Olen reilu 4kymppinen mies ja olen kärsinyt uniongelmista jo pitkään. Pahimmillaan voi mennä parikin yötä täysin nukkumatta. Ja mikä hulluinta, niin tuntuu että osa minusta "haluaa" pitää minua hereillä, jotta minulla on jokin ns. tekosyy saada sääliä/huomiota tms ulkopuolisilta. Tämä on varmasti mahdottoman hankala ymmärtää sellaisen, joka ei vastaavaa koe. Onkohan samoja tuntemuksia kokevia muita?

3

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin on.

      • Anonyymi

        Hyvä... Rakentava kommenttisi on varmasti erittäin tarpeellinen👍


    • Anonyymi

      Olisitko turhautunut, silloin keksii ongelmia, kun muillakin näyttää olevan. Muistaisin että joskus nuorempana keksin vaikka todellisuudessa ei ollut mikään elämässä vialla. Siinä on jotain draamahakuisuutta. Ja ehkä en tullut riittävästi huomatuksi ja huomioiduksi. Puoliso oli aika viileä näyttämään tunteita.
      Kerrotko sitten muulle kotiväelle, työpaikalla vai muille tutuille unettomuudestasi ja odotat myötätuntoa.
      Nukun vähän ja huonosti, mutta unen puutteesta mainitsen siitä vain jos tulee porukassa puheeksi enkä valita sitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      433
      6279
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      122
      3601
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      88
      2416
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1899
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      109
      1215
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      92
      1184
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1055
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1038
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      930
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      41
      924
    Aihe