Kondensaattorivikaa digiboxissa ?

Anonyymi

Mistä tietää että digiboxissa saattaisi olla vaikkapa kondensaattorivikaa?
Oireileeko jollain tietyllä tavalla?

Omassa halvassa Valueline merkkisessä DVB-T2 digiboxissa on sellaista että toistuvasti ja yhtäkkiä koko kanavanipun signaali romahtaa alas, vaikkapa 80%:sta 20%:een, ja kuva alkaa pätkiä ja sätkiä.

Korjautuu kun vaihtaa muutamaksi sekunniksi toiselle kanavanipulle (eri taajuudelle siis).

Jos ei johdu kondensaattoreista niin mistä sitten? Digiboxiin olen vian paikallistanut, ei johdu antennista eikä TV:stä (TV:ssäkin on viritin DVB-T mutta siinä huonompi kuva kuin mitä tulee digiboxin kautta).

7

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä oireilee. Laite ei tahdo käynnistyä, tai sammuilee äkisti, käynnistelee itseään uudestaan. Mikäli boksi on tallentava, niin kiintolevy jää naksumaan käynnistyksen yhteydessä, koska sille ei mene tarpeeksi jännitettä. Levyn sisältö saattaa myös korruptoitua. Levy oireilee noin myös silloin, kun se on hajonnut/hajoamassa. Kondensaattorit, mitä noissa käytetään ovat elekrolyyttikondensaattoreita, niiden yläosat värjäytyvät ruskeiksi, mikäli ovat vuotaneet. Myöskin pullistumiset ovat merkki siitä, että konkka on sökö.

      • Anonyymi

        Olen kerran avannut tuon Valueline digiboksini, juuri tarkastellakseni mahdollisia kondensaattorivikoja ja kehnoja juotoksia. Takuutahan sillä ei tämän takia sitten enää olekaan.

        Mutta en huomannut vehkeen sisällä omituista. En konkkien enkä juotosten suhteen. Konkissa ei pullistumia eikä vuodon näköistä. Liittimissäkään ei näyttänyt olevan mitään viallista, ei yleismittarillakaan tutkittuna.

        Laitetta on lisäksi kokeiltu useammallakin sopivalla erilaisella ulkoisella 5V virtalähteellä, sillä sellaista tämä käyttää, eikä mitään eroa toiminnassa näillä.

        Myös digiboksin ja TV:n välistä kaapelia (SCART ja HDMI kaapeliliitännät) on vaihdeltu eikä tämäkään saa aikaan parannusta.


      • Kondensaattorit, mitä noissa käytetään ovat halvimpia mahdollisia(85celsiusta kestäviä)elekrolyyttikondensaattoreita, niiden yläosat värjäytyvät ruskeiksi kuumuuden keston puutteen takia sekä myös kuivuvat ,vaihtamalla ne hakkurikäyttöön tarkoitettuihin laadukkaampiin ja kalliimpiin elkoihin joissa on lämmönsieto 105celsiusta (elkoissa on merkintä 105c).


    • Anonyymi

      No niin, tutkin sitä koko hommaa vielä kerran.

      Asia ilmeisesti onkin niin että kanavanipun signaalin heilahtelun ja kuvaongelmat aiheuttikin käyttämäni antennivahvistin, tavallinen verkkovirralla toimiva VHF/UHF antennivahvistin, varmaan jo ajalta ennen digi-TV:tä.

      Nyt kauniilla ilmaalla näkyy kaikki kanavat sievästi ja signaalin heilahtelemata ilman antennivahvistintakin. Saapa nähdä sitten kun pyryttää, tuleeko kuvaa ollenkaan.

      Onhan se hyvä että itse digiboksi onkin ehyt ja luotettava.

    • Anonyymi

      Ei se antennivahvistimen poisto kokonaan sitä vikaa poistanut, että kyllä tässä digiboksissa on.

      Mikähän mysteeri sitten lienee.

    • Anonyymi

      Vielä tuli tarkistettua asia toisella digiboksilla. Toisella digiboksilla ei häiriöitä ilmene. Eli on se Valueline digiboksi vähintäänkin jollain lailla viallinen.

    • Anonyymi

      Omasta tallentavasta digipoksista hajosi regulaattori joka syöttää säätää cpu:lle menevän jännitteen. Vaihdoin silloin myös konkat musta niiden vaihdosta ei ollut apua. Regulaattori oli juotettu piirilevylle ilman mitään jäähdytysprofiilia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      28
      11538
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      60
      4119
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      125
      3335
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      201
      2655
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      114
      2363
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      205
      1894
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      340
      1251
    8. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      68
      1048
    9. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      20
      957
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      65
      850
    Aihe