Antakaa jo hänelle eläke. Onhan niitä nuorempiakin pilvin pimein tyrkyllä.
"Valtionpäämies Sauli Niinistö ehdottaa presidentin valtakausien lyhentämistä – esittää 3x4 vuotta -mallia"
https://yle.fi/uutiset/3-11048766
"Valtionpäämies Sauli Niinistö ehdottaa presidentin valtakausien lyhentämistä – esittää 3x4 vuotta -mallia"
https://yle.fi/uutiset/3-11048766
Vastaukset 28
Vanhimmat
Sillä oli kolme ehdokasta joiden nimi oli ali
Uskomaton alittaja
Niinistön juttuja ja toimia tarkkaillessa tulee mieleen, että yksi kausi olisi ollut hänelle riittävä. Sotkee itsensä suotta Putinin touhuihin esim. Ukrainassa.
Kuulkaas nyt älypäät, eiköhän Sauli Niinistö osaa itse arvioida paremmin mitä tekee
kuin te eläkeläishössöt.
Te itse olette niitä jotka sekaannutte joka asiaan vaikka ette niistä mitään ymmärrä.
Tuskin Niinistö itseään sitäpaitsi tarkoitti presidentin kauden lyhentämisellä.
En usko, että hän ottaa lopareita, jos sellainen laki saataisiin aikaan.
Pressalla on nimittäin oikeus luopua tehtävästään kesken kauden, jos terveys pettää.
Ei sitä varten muutosta tai lakia tarvita.
Pressalla on ikioma henkilääkäri, joka on aivan varmasti kykenevä arvioimaan tilanteen.
Niin piti olla Kekkosellakin. Niinistöllä kymmeniä vuosia nuorempi emännys , vaatii oman osansa ehtoolla, jossa viriiliys punnitaan.
Älä ole huolissasi. Sauli Niinistö itse pystyy sinua paremmin arvioimaan omat asiansa.
Mikäs muu kuin eläkeläishössö itse olet kun tällä palstalla pyörtit ? Ja 70 on Saulikin, eli eläkeiässä ollut jo pitkään. Saulin olisi täytynyt sulkea rajat isiskarkureilta silloin 2015, kun sisäministeri ei sitä tehnyt. Se olisi ollut kansainvälisten lakien mukaista, tänne ei tarvitse ottaa ketään turvallisesta maasta.
Meillä on paras mahdollinen pressa juuri nyt, ei todellakaan tule ketään mieleen joka voisi täyttää Niinistön paikan!.
Ei nimittäin ole, seuraava presitenttikin on jo melkein valittu, kansa päättää.
Pertsa, tunti sitten sanoit, että häivyt palstalta ja palaat vasta illalla.
Pystytkö kenellekään/missään puhumaan totta? Onko kukaan sinut tunteva koskaan sanonut sinun olevan epäluotettava ihminen?
Hei hössö ! Rajojen sulkeminen ei kuulu pressan tehtäviin eikä valtuuksiin.
Suomi on valtio.
Ei mikään persujen kesäampumaleiri.
"Ei sitä varten muutosta tai lakia tarvita."
Tuotahan uutinen juuri kertoi siitä että väsynyt mies on , koska Niinistö totes jo Salon Seudun Sanoman otsikossa; "Presidentti Sauli Niinistö: Maailma on mennyt kovempaan suuntaan...."Niinistön mukaan parempi malli olisi kolme kertaa neljä vuotta tai kaksi kertaa viisi vuotta. , vai etkö ymmärtänyt mitä siinä uutisessa oli ?
"Valtionpäämies Sauli Niinistö ehdottaa presidentin valtakausien lyhentämistä – esittää 3x4 vuotta -mallia
Maksimissaan presidentti voi majailla Mäntyniemessä 12 vuotta."
Siis majailla ! Onkos se joku uusi työnteko tapa tai muoti, joka olisi yleistäkin eliitin keskuudessa ? Ai niin, se Vartiainenhan tuon tyylin toi jo ajat sitten heidän keskuutteen, ja torkkupeitot eduskuntaan.
Niinistö ei ole päämies eikä pysty arvioimaan asemaansa ei pystynyt Kekkonen
Kansaivälisesti nollajohtajien syvimmät virhearviot ovat al baghdad
Erich honecker
Gaddafi...
Joilta vedettiin pallit alta
Gaddafilta konkreettisesti kameroiden edessä
Jonkinlainen pääosille on Rinne joka on aloittaja
Kolme alla ehdokkaana Uudellamaalla
Niinistö on ylivoimaisesti suosituin, eikö se riitä saivartelijoille.
Eihän se suosio estä väsymystä.
Mene itse lepäämään, ehkä ajatus sitten kirkastuu.
Saivartelijat on lievä ilmaisu! Puolet mielenterveydestään on jäljellä inttäjällä!
Niinistö voi olla suosituin, mutta kuka niistä: Jussi, Ville vai Sauli?
Varmaan väsynyt siihen,kun Jenny möläyttelee milloin mitäkin.
Joo, ne on nuo "runoilijat" vähän sellaisia..Sekin Jimi Karttunen, "Runopoika" Helsingissä meni sylkemään vahvemman koiville,,ei ollenkaan viisasta..
Nyt piti Jennin alkaa hankaleeksi maajusseille!
Ei viralla ole enää merkitystä. Seremoniat on siitä enää jäljellä.
Vai mitä on Sale saanut aikaan tänä kahtena kautena?
Suomen mitättömin mies, oikeestaa mikään mies on Halla-pani mies, elämänsä huipulla johtaa roskasakkia.
Tuosta suomennos?
Sale osti polkupyörän, kun tummaihoinen poika äitinsä kertoman mukaan jätettiin bussipysäkille ja paheksui aivan kamalasti suomalaisia. Kun matut ovat raiskanneet koulutyttöjä, ei pienintäkään myötätunnon tai tekijöiden paheksunnan elettä ole Salelta tullut.
Niinpä niin, joka viides maassamme on mielenterveyspotilas, tässä aloitteessa maan presidenttiä mollaava, on ilmeiseti eräs niistä.
Tuota kun ajattelee on S. Niinistö täysi vittupää. Tai pihi, kyllähän yhden fillarin raaskii ostaa, mutta ostappas kaikille niille apinoiden raiskaamille pyörät, ei riitä Salen rahat?
Vanhemmissa ikäluokissa ajattelultaan heikentyneitä on noin joka kolmas koska pelkkä ikääntyminenkin aiheuttaa ajattelun sekavuutta.
Joka kolmannella yli 80-vuotiaalla on alkava tai alkanut muistiin ja ajatteluun vaikuttava geriatrinen sairaus. Alzheimer tms.
Niin, nuo ovat normaaliin ikärakenteeseen kuuluvia, jotka sinänsä eivät liity mielen sairauksiin. Vanhusten muistattomuudesta tai avuttomuudesta, erottuu klo 10: 40 apinakirjoittajan mielenlaatu räikeästi.
Sekoboltsi ollut jo kauan!
Huh mitä kielenkäyttoä. Mistä näitä kyrpiä rasisteita riittää, ovatko ne kaikki täällä.