Se on vilkas sähköinen ilmailukesä ohi Malmin kentällä. Eihän nillä sähkölentokoneilla voi pakkasella operoida. Pyhtäällä myös vilkasta sähkö-ja dronetoimintaa.
Sähköisen ilmailun loppu.
Anonyymi
4190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nyt se pullo pois. Ilmailu jatkuu Malmilla ensivuonnakin, olen siitä varma. Malmista tulee lopulta sähköisen ilmailun keskus, Pyhtään ohella. Hyvä idea olisi sähköinen reittiliikenne Malmin ja Pyhtään välille, palvelemaan esimerkiksi luontoretkeilyä.
Korpikentän rajoitetussa ilmatilassa mitään testata. Luotoretkeilyä harratetaan Helsingin n. 70:llä luonnosuojelualueella.
Eipä jatkukaan kun se yksipaikkainen ultrakevyt "leija" sähkölentokone ei lentänyt siellä koko kesänä. Jo toukokuussa tömähti tonttiin ja romuksi.
Korpikenttähän sulkeutuu vuoden lopussa ja ne 20-45v. vanhat saastekoneet lähtee muille korpikentille.
Edelläkävijä Suomessa.
Vapaa ilmatila mahdollistaa Dronejen testauksen. Malmin korpikentällä se on rajoitetun ilmatilan vuoksi kielletty.
Pyhtää Redstone/ Helsinki Aerodrone kenttä on valittu mukaan Suomen hävittäjäkauppoihin liittyvään teolliseen yhteistyöhön. Suomen uusien hävittäjien toimittajaksi valittava yritys perustaa Pyhtäälle yksikön, jossa kehitetään sähköistä lentämistä. Mukaan tulee myös tutkimuslaitoksia ja alan suomalaisia yrityksiä.
Siellä testaavat alan huiput jo nyt.