Suuri-tuloisille kiitos

Olen hyvinkin kiitollinen että maassamme on ihmisiä jotka tienaavat paljon
ja maksavat veroja, heidän ansiosta minä ja moni suomessa asuva saa käyttää
kunnallisia palveluja kohtuu-hinnalla, ainahan sitä löytyy kateellisia mutta
vain silloin kun joku pärjää ja ottaa riskit, silloin kun ihminen joutuu vararikkoon
tai konkurssiin, olan-taputtajat häviää ja ihmistä suorastaan pilkataan, tätä
kannattaa miettiä ja olla positiivinen jos joku pärjää.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En kadehti suurituloisia, mutta ihmetyttää se heidän ainainen natina, että pitää maksaa veroja ja ärsyttää se osan suurituloisten omaisuuden piilottaminen veroparatiiseihin tai joihinkin ns. vakuutuskuoriin yms.

Äänestä

Yhteen asiaan ei kiinnitetä huomiota.
Ei olisi yhtään suurituloista ilman meitä suurta pienituloisten joukkoa.
Pienituloiset ostavat palveluita ja tuotteita, joiden omistajia suurituloiset ovat ja jotka tarjoavat erilaisia palveluita.
Esim. suurituloisissa on yksityisiä hammaslääkäreitä.
Ilman pienitulosia hammaslääkärissä kävijöitä ei olisi yhtään suurituloista hammaslääkäriä.
Tai kaupan ja myymälän omistaja, jonka suuret tulot ovat pienituloisten ansiota, jotka kaupassa käyvät ostoksilla.
Eli suurituloisten suuret tulot ovat riippuvaisia pienituloisista, joita ilman ei olisi suurituloisia.

t. Näin on

Äänestä

Eikä yhtään suuryritystä, eikä sen tuottamaa osakemiljönääriä tai suurpalkkaista johtajaa ilman pienipalkkaista duunaria. Tämä duunari kuulemma keikuttaa palkalla suomalaisten vientiä ja pah sanon minä.

Äänestä

Tottakai työläinen tekee osuutensa mutta yrittäjä kantaa yksin kaikki riskit, aloitukseni sen takia kun julkaistiin ihmisten verotietoja ja halusin kiittää
tietenkin jokaista joka antaa mitä Keisarille kuuluu, asiat voisivat olla
toisin jos tekeisimme kuten eräät EU-maat jotka eivät maksa veroja ollenkaan
ja maan tavalla kukaan ei edes niitä peri ja ovat nyt eriarvossa sekä veloissa
pahemman kerran kun ei hoideta verot ja sosiaaliturvat hyvällä tavalla.

Äänestä
  • Yrittäjällä on pieni riski verrattuna yrityksen työntekijöihin, jos hänellä menee huonosti niin hän voi lopettaa yrittämisen ja jättää kymmeniä - satoja ihmisiä työttömiksi.
    Yrittämisessä käytetään paljon velkarahaa ja nekin on useinmiten pankissa olevien pienituloisten nollakorolla olevilta tileiltä.
    Yrittäminen on hyvä asia, mutta yhteisesti tehdystä tuloksesta pitäisi jakaa myös työntekijöille enemmän.
    Kukaan ei omalla työnteollaan ansainnut esim. vuodessa miljoonan eläketuloja suomessa, niin kuin nykyään tapahtuu ja luikkivat ulkomaille veropakolaisina.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen hyvinkin kiitollinen että maassamme on ihmisiä jotka tienaavat paljon
ja maksavat veroja, heidän ansiosta minä ja moni suomessa asuva saa käyttää
kunnallisia palveluja kohtuu-hinnalla, ainahan sitä löytyy kateellisia mutta
vain silloin kun joku pärjää ja ottaa riskit, silloin kun ihminen joutuu vararikkoon
tai konkurssiin, olan-taputtajat häviää ja ihmistä suorastaan pilkataan, tätä
kannattaa miettiä ja olla positiivinen jos joku pärjää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu