Veropakolaisia?

Anonyymi

Kuinkahan moni paltamolainen hyvätuloinen maksaa veronsa muualle kuin Paltamoon? Ainakin yksi paljastui tänään Kainarin jutusta Kainuun suurituloisimmat 2018. Palvelut kyllä kelpaavat, van verot maksetaan Kajaaniin. Tähän kyllä kävisi Kainuun maakuntalaulun sanat "raukat vain menköhöt merten taa"

7

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paltamon palvelut? Tai edes Kainuun "palvelut". Älä viitsi naurattaa! Eihän täällä edes rahalla saa esimerkiksi lääkäripalveluita.

      • Anonyymi

        Tuliko hyvä mieli,kun kirjoitit kommenttisi? Jepujepujepujee vaan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuliko hyvä mieli,kun kirjoitit kommenttisi? Jepujepujepujee vaan!

        Tuo oli silkka fakta. On monta kertaa siepannut tuo Kainuun palvelujen puute, minkä takia on pitänyt lähteä palvelujen perässä muualle.


    • Anonyymi

      Minähän olen siis asunut ulkomailla ja maksoin veroja sinne, tosin vähän mutta kuitenkin. Siis olen asunut ulkomailla, käsitättekö juntit??

    • Anonyymi

      Ai Sotkamosa vai jossain kauempana

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Fiksuimmat yrittäjät maksavat palkkansa osinkoina ja pääomatuloina, niin jää verottaja nuolemaan näppejään. Oma suku lähinnä ja sukua löytyy kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      218
      3654
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      14
      3529
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      91
      2618
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      12
      2199
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      2170
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      11
      1919
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      48
      1745
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1601
    9. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      84
      1233
    10. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1163
    Aihe