Kannattaako hääpuvusta maksaa yli 1000e

Anonyymi

Olen kolunnut nyt 7 eri liikettä läpi ja mistään ei tunnu löytyvän unelmieni pukua, paitsi erikseen tilattavissa olevasta italialaisesta mallistosta jolloin puvulle tulisi hintaa 1500€. Te jotka olette maksaneet puvusta tuhansia, kannattiko? Oliko The Dress käytetyn rahan väärti, vai oliko järjettömyyttä maksa yhden päivän yhdestä puvusta isoja summia? Myitkö puvun eteenpäin vai pidätkö itselläsi muistona?
Haluaisin itse kannattaa kierrätysmekkoja, mutta minun koossa ei ole vielä tullut vastaan sellaista mistä saisi edes muokkaamalla haluamani kaltaisen. Tyytyäkö malliin joka on vähän sinne päin, ja säästää jopa 1000e, vai kannattaako siitä unelmien puvusta todella maksaa?

2

176

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      unelmasta kannattaa maksaa.
      Hääpuvun voi myös teettää, kannattaa ehkä kysyä hintaa, siltäkin suunnalta.

    • Anonyymi

      Morsiammelle hääpuvulla on kuitenkin aika iso merkitys. Eikä todellakaan aina helppo löytää pukua joka on se oikea. Oikean hääpuvun löytäminen on tärkeää sillä silloin morsiammen ei tarvitse koko päivää miettiä että näyttää siltä tai tältä. Ja pilata häitään sillä.
      Tuo hääpuvun hinta on kyllä vaikea sanoa onko se liikaa vai ei. Sehän riippuu siitä minkä verran on varaa käytää häihin rahaa ja paljoko on varaa laitaa hääpukuun. Jos on rahaa laittaa hääpukuun 1500e niin silloin se ei ole kallis. Mutta jos ei ole niin se on kallis. Hääpukua myydessä ei kuitenkaan saa omiaan takaisin. Hääpuvun hinta laskee myytäessä vähintään neljäsosaan hyvä jos 1500e puvusta saa 300 - 400 e kun sen myy. Eli mieti onko sinulla taloudellisesti varaa ostaa kyseinen puku vai ei. Ja toimi sen mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3970
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      20
      3558
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3407
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3357
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3254
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      3061
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2925
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      80
      2769
    9. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2677
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2387
    Aihe