punkin aiheuttama sairaus

Anonyymi

onko kellään kokemuksia borrelioosista koiralla? miten ja milloin oireet alkavat näkyä? netistä kun lukee ja eläinlääkäriltä kysyy niin aika väljät vastaukset saa. siksi kyselisin että jos on kokenut oman koiran borrelioosin niin milloin sen huomasit ja miten? koska sitähän ei saa koskaan tietää että mistä punkinpuremasta sen saa. jos esim kesän aikana saa poistaa vaikka 10 punkkia niin ehkä joku niistä ehti aiheuttaa sen taudin?

1

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meillä oli koira vuosia sitten, käytettiin monenlaisia punkkitorjuntoja sillä, mutta silti löytyi punkkeja.Niin kävi monena vuotena, ja juttelin siitä myös ns.ammattilaiselle.Hänen mielestään koiralle tuskin tulee mitään niistä.Ja aihe unohtui.
      Koiralle tuli kuitenkin seitsemän vanhana monenlaisia oireita, tasapaino ongelmaa ja kouristuksia.Ja koira sitten lopetettiin.Silloin yhteys punkkeihin ei ollut mielessä, eikä asiaa tutkittu.Jälkeenpäin, olen kuullut, että muillakin ollut vastaavaa, ja epäilleet punkkeja.
      Vaikea arvella pitääkö nuo paikkaansa, kun ei ole asiaa tutkittu.
      Jotkut jopa väittää että punkkitorjunnoista voi tulla samanlaisia oireita kun punkeista, et vaikea totuutta arvella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1083
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      521
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe