Etsin suoraselkäistä saksanpaimenkoiraa

Anonyymi

Mistä kannattaa etsiä?
Suoraselkäisiä oli aiemmatkin saksanpaimenkoirani.

11

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aina vain kummastuttaa tämä joidenkin käyttämä outo termi "suoraselkäinen". Kyllä suurimmalla osalla saksanpaimenkoirista on suora selkä lukuunottamatta pahimpia saksalaisia näyttelylinjan köyryselkiä. Se on sitten eri asia, minkä suuntainen se selkä on. 😁

      Joka tapauksessa rakenteessa kiinnittäisin enemmän huomiota takakulmauksiin, sillä siellä se todellinen ongelma on eikä selässä. Ei se selkä laske maata kohdin, jollei takajalat laske alta.

      Jätit vielä kaikkein tärkeimmän kertomatta: minkä linjainen koira on etsinnässä?

      • Anonyymi

        Suoralinjainen tietysti. Mitään notkoselkää en huoli.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suoralinjainen tietysti. Mitään notkoselkää en huoli.

        Notkoselkä on korkeintaan itselläsi. Sakuissa ei sellaisia ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suoralinjainen tietysti. Mitään notkoselkää en huoli.

        Kysymys kuului minkä linjan saku on etsinnässä ja vastaat, että suoralinjainen. Jos tämä oli vitsi, niin onnistuit. Nyt nauratti ääneen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kysymys kuului minkä linjan saku on etsinnässä ja vastaat, että suoralinjainen. Jos tämä oli vitsi, niin onnistuit. Nyt nauratti ääneen.

        No ei ollut mun (aloittajan) vastaus


    • Anonyymi

      Voisitko vastata asiallisesti, jos et ole hiljaa.

      • Anonyymi

        Voisitko edes ymmärtää, mistä kirjoittelet, jollet ole hiljaa?


      • Anonyymi

        Ihmisten selkä kuuluu olla hieman notkolla alaselästä. Mitä loukkaavaa tuossa kommentissa mahtoi olla? Ettet vain olisi herkällä tuulella?


    • Anonyymi

      Eli aloittaja on nyt vasta paikalla .
      Mietin mistä saa niitä jonka selkä näyttää tasaiselta, en tiedä mitä linjaa on. Itsellä ollut niitä tavallisen näköisiä ennenkin. Kyselen lähinnä kasvattajia.

      • Anonyymi

        Eikö sinusta ole ollenkaan outoa, ettei saksanpaimenkoiria omistanut tiedä edes linjoista mitään?


    • Anonyymi

      Etsikää aina ensin mieluummin tervettä koiraa. Se pitäisi olla ensimmäinen prioriteetti koiraa etsiessä. Jalostusnetti käyttöön ja googlettakaa kennelit. Jos sieltä osuu nenän eteen terve ja suoraselkäinen, niin sitten siitä kennelistä. Ei ole kovin vaikeaa, mutta aikaa vie. Tervettä koiraa on enää vaikea saada.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      360
      9670
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      90
      6082
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      375
      5720
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      142
      4142
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3472
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      72
      3031
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      78
      3000
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      5
      2773
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2708
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      114
      2688
    Aihe