Vien usein lapsenlapsia päivähoitoon Turussa. Lähellä on koulu ja bussi pysähtyy. Sieltä purkautuu paljon koululaisia, tummia hahmoja niskat kyyryssä. Mitä kertoo ajastamme tämä tummiin pukeutuminen? Heijastavia materiaaleja ei juuri käytetä. Itse käytän huomioliivejä kaupungissakin ja autot pysähtyvät yleensä hyvin, kun olen ylittämässä katua.
Kuin hautajaissaatto.
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Teineillä on tosiaan paljon mustia talvikamppeita, harmaita huppareita myös. Ei ne enää huomioliivejä pue, vain päiväkotilaisilla niitä näkee. Vielä mustempia ilmestyksiä on nuo päästä varpaisiin peitetyt kaapunaiset . Jo pikkutytöille ne mustat rätit päähän pakotetaan. Mitä se kertoo ajastamme ?
- Anonyymi
Tämä ketju on tärkeä huomiomme herättämiseksi asiaan, jossa on vaara uhkana.
- Anonyymi
Mitä se kertoo ajastamme? - Sitä, että joillekin maahanmuuttajat ovat pakkomielle.
Itse en ole koskaan nähnyt pikkutyttöä musta rätti päässä.
Musliminaisten pukeutuminen on heidän asiansa, kuten on mustalaisten ja saamelaistenkin.
Nyt oli kyse suomalaisista koululaisista, jotka harrastavat tummia vaatteita.
Mitä se kertoo ajastamme? - Ei mitään.
Mkr.
- Anonyymi
Huomioväri liikenteessä on oma asia. Pukeutumisväriin kiinnitin huomiota, kun olin pankin tilaisuudessa. Oli todella kuin olisi ollut hautajaisissa väärin pukeutuneena. Noin 100 henkilön joukossa ehkä 10 pukeutunut muuhun kuin mustaan, itse näiden 10n joukossa kirjavassa juhlapuserossani. Piti kerätä itseluottamuksensa että kehtasi kävellä salin läpi noutopöytään ja huomasin muiden kiinnittävän huomiota, jota muuten en mitenkään herätä. En silti aio pitää mustaa kuin hautajaisissa, mustalla on minuun apeaksi tekevä vaikutus.
- Anonyymi
Ruskean eri sävyt näyttävän olevan in.
- Anonyymi
Kun menen pankkiin pukeudun kuin helevetin enkeli
Kun menen noutopöytään syön kuin susi
Koska mä voin
Eikä kukaan valita
Koskaan - Anonyymi
Astunpa mihin tilaan hyvänsä, minut huomataan, vaatteet ovat sivuseikka.
- Anonyymi
Pääasia sentään lienee, että on vaatteet.
- Anonyymi
Suomen kurakeleissä tumma vaate on käytännöllinen.
Ei tartte joka kuratippaa joka päivä pestä muuten puhtaasta päällysvaatteesta. - Anonyymi
Kyllä tieliikennelaissa pitäisi olla pykälä, mikä velvoittaa kaikkia näkemään ja näkymään liikenteessä. Kevyen liikenteen kulkijat voivat irrallisin keinoin parantaa näkyvyyttä. Huomiota olen kiinnittänyt myös raskassarjalaisiin. Rekoissa ja kuorma-autoissa pitäisi olla takana ylhäälläkin hyvät valot. Monessa onkin tosi hyvät, mutta ei kaikissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2123946Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii642508Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3922326- 472243
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561267
- 721196
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251146