Wifi ja ethernet samaan aikaan mahdollinen?

Anonyymi

Hei,

Umpimetsässä meillä normaali nettiyhteys tulee 4G reitittimen kautta (ei perusmokkula, vaan sellainen, missä myös ethernet portteja. Joku Huawein malli). Tietokone on yhdistetty kaapelilla reitittimeen, kuten myös verkkokovalevy.

Kohtalaisen usein 4G signaali katoaa, jolloin teen kännykästä wifi tukiaseman(eri operaattori), ja yhdistän tietokoneen sen kautta nettiin. Tällöin joudun kuitenkin irroittamaan tietokoneen ethernet kaapelin, jotta se osaa kayttää kännykän kautta tulevaa wifi yhteyttä (ja menetän yhteyden verkkokovalevyyn).

Onko siis mahdollista käyttää tietokoneessa sekä ethernet, että wifi yhteyttä samanaikaisesti niin, että pääsen wifin kautta nettiin ja pääsen myös käsiksi verkkokovalevyn(kaapelilla reitittimessä kiinni) tietoihin?

Googlettamalla olen saanut aikaiseksi sen, että emännän tietokone on täysin sekaisin, eikä liity enää mihinkään verkkoon :(.

2

851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, ja alkuperäisen kirjoittajan lisäyksenä, että kaytössä on Windows 10.

    • Anonyymi

      Ubuntussa tuo ainakin on peruskauraa. Riittää asettaa default-gw osoittamaan aktiivista yhteyttä, tosin senkin voi tehdä automaagiseksi, mutta silloin yhteys voi olla hetken poikki ennen kuin se uudelleen reitittyy.
      Käytän tuota siten, että koneessa wifi-kortti, joka ottaa vastaan netin jostakin kännykän nettijaosta, minkä se löytää ja reitittää tuon toiselle wifi-kortille, joka itse asiassa jakaa sitten yhteyden paikallisesti. Tuo nettijako känny voidaan sitten kiikuttaa sellaiseen paikkaan, missä optimaalinen signaali. Ja kännyä voi itse asiassa vaihtaa jos yhdellä operaattorilla ei toimi eikä se vaikuta sen kummemmin muiden koneiden yhteyksiin, jotka kytkettynä paikalliseen wifiin. Jos ei lataa mitään kun yhteyspiste vaihtuu, yhteyden vaihtumista operaattorilta toiselle ei huomaa. Ja tuo kortti osaa myös sen, että samalla taajuudella voi olla useampia puhelinten nettijakoja yhtä aikaa, jolloin kaista kasvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      291
      11073
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      25
      3150
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      78
      3023
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      94
      2721
    5. 89
      2591
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2291
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      270
      2186
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    9. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1435
    10. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      135
      1350
    Aihe