Toivottavasti Rinteen punavihreä hallitus kaatuu ennenpitkää keskinäiseen nahisteluun, riitelyyn. On luvattu paljon rahat ei vaan taida riittää kaikkeen mitä luvattu. Oma lukunsa on ministerit Ohisalo sekä Pekonen jotka suhtautuvat suopeasti huumeiden käyttöön. Siitä ei saisi rangaista. Toivon kokoomuksen keskustan ja persujen muodostavan muodostavan hallituksen joka hoitaa ryhdikkäästi maamme asioita.
Kaatuuko hallitus!
18
79
Vastaukset
- Anonyymi
Näkyy olevan vähän kismaa, eivät halua kaataa hallitusta, keskusta on ainoa josta ei tiedä, eivät tässä vaiheessa kun vasta alussa, lupauksia ei pystytä pitämään kun taantuma pitää huolen, ei tilanne juuri muutu olkoon mikä hallitus kokoonpano tahansa, edellisessä hallituksessa keskusta ja kokoomus hoitivat taloutta, persuista ei ollut mihinkään johtuiko kokemattomuudesta osata oikein mitään, sama tilanne olisi nyttenkin.
Kokoomuksesta ja keskuksesta löytyy osaamista sen huomaa tyhmempikin, persujen päässä pyörii vain maahanmuutto, Halla-aho ei juuri muusta puhukkaan vaikka tulijoita ei tule. Rinne ei haliua tilannetta jossa hallitus kaatuu, se tietäisi uusien vaalien tullessa kannatuksen vielä huonommaksi mitä nytten on, tosin SDP:ä on peruskannattja joukko kuitenkin kuten vasemmistolla, hallituspuolueista vihreät pärjäisivät muuttuneessa tilanteessa parhaiten.
- Anonyymi
Pöntöt:
Tässä maailmantilanteessa Suomen taloudelliselle tilanteelle
ei olisi missään nimessä hyvä, että hallitus kaatuisi.- Anonyymi
Ei kaadu vuoteen kahteen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kaadu vuoteen kahteen.
Onko se ministereille jonkinlainen kynnys että saa ministerieläkkeen ?
Kun aika usein tuon kahden vuoden jälkeen niitä ministereitä vaihdellaan.
Suomen populistisin puolue on nyt tämä!
"Minulla on tapana pitää lupaukset ja tämä on lupaus, jonka aion ehdottomasti yrittää pitää. Se tarkoittaa käytännössä sitä, että jonkun vuoden kuluessa tulee nettona satanen alle 1 400 euroa tienaaville eläkeläisille. En osaa sanoa, kuinka monta vuotta tämä vaatii, riippuu julkisen talouden tilasta."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e0a4ea9d-d21d-493d-bb3b-9fe6f7bcef18
No varmasti se tulee joskus. Mut kyllähän siinäkin käy kuten tuon toimeentulotue kanassa. Sehän laahaa vieläkin lähes 80-luvun suuruisena.
Eli kun olin tuohon aikaa paikallisessa sossussa hommissa, niin se oli 1980 noin 2400mk/kk yksinäiselle (405 euroa/kk)
Ja nyt Yksin asuvalla henkilöllä perusosa on 1.1.2019 lähtien 497,29 euroa kuukaudessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kaadu vuoteen kahteen.
Älytön aloite ja ounastelua hallituksen kaatumista!
Suunpieksäntähän on kauan ollut joillekin tärkein vaikuttamisluulo! Täysin moraalisesti estottomana näyttäytyy toive hallituksen kaatumisesta jäsenten riitaisuuksiin!
Siinäpä häpeällistä näyttöä, polittisista toiveista hinnalla millä hyvänsä! - Anonyymi
ei keskustelun tarvetta ole lainkaan,,,porukka on sen,näköisena,,et välttämättä pittäis
ehdottais nopelin,,palkinnoksi,,,
lakkoja,,lisä,,lisä,,,kunnon hävikki ja super,hyvä joulu,mielen,,,
nyt joulu hitti tule ehdottomasti loirin biisin--pimpeli pompelit
simpeli tompelit,,
OVI ON LUKOSSA
AVAIN ON HUKASSA
JA JOULU ON OVELLA,,,
OOTpa SINÄ OVELA,,,,
- Anonyymi
Ihmisistä on niin väärin kun tukia ei koroteta eikä eläkkeitä nosteta
ja hallitusta haukutaan velanotosta samaan aikaan kun kuitenkin vaaditaan itselle lisää rahaa, vaikkei kukaan halua maksaa yhtään lisää veroa.
Ajatteleeko kukaan koskaan sitä, että valtion verotulojen pitäisi karttua,
että voitaisiin tukia korottaa ?- Anonyymi
Nyt ei pitäisi vaatia mitään, toivoa että tilanne pysyy nykyisellään, se ei yksin riipu suomesta.
- Anonyymi
Jos hallitus kaatuisi ja perussuolaiset hallituksen aikaan saisi, halla todella vierailisi jatkuvasti ja kato kävisi.
Ymmärtäkää, jos ei työtä ja verotuloja saada, ei mikään hallitus rahaa menoihin puusta revi, tuotanto ja kauppa on saatava kukoistamaan siinä pelastus. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos hallitus kaatuisi ja perussuolaiset hallituksen aikaan saisi, halla todella vierailisi jatkuvasti ja kato kävisi.
Ymmärtäkää, jos ei työtä ja verotuloja saada, ei mikään hallitus rahaa menoihin puusta revi, tuotanto ja kauppa on saatava kukoistamaan siinä pelastus.edellä piti olla perussuomalaiset, ei suolaiset kuitenkaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
edellä piti olla perussuomalaiset, ei suolaiset kuitenkaan.
Persut puhuu taloudesta mitä muut puhuneet aina, matkii, puhuu maahantulija matuista joka loppunut.
- Anonyymi
Ei tämän hallituksen tavoitteet ole huonoja päin vastoin, jos lähimain onnistuu ja päästään taantuman ohitse, onko tämä tuleva taantumaa vai uutta normaalia.
- Anonyymi
Oikeustoimen ate
linja kaataa hallituksen.Huvinvuoksi Päivin kiusaaminen ei anna luottamusta.- Anonyymi
Tuehan kovaa peliä on politiikka! Ilmeisesti pieni maltillinen Suomi, menee median mukana amerikan malliin, gallupeineen, niin kuin pitkinen maakuntauutisineenkin.
Se mikä Yhdysvalloissa on maan laajuuden vuoksi välttämätöntä, otetaan meilläkin käytäntöön. Niin mitä isot edellä, sitä me pienet perässä toimii joskus naurettavana "lännen* mallin mukaan.
Jokin raja saisi olla hallituksen painostamisessakin , -palstallakin, vai *halutaanko*? hallituksen varsanselkä katkaista alkuunsa omanäkemyksen voitonhalussa?
Hallaa siinä tehdään, mikä voi viedä loputkin sadosta! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuehan kovaa peliä on politiikka! Ilmeisesti pieni maltillinen Suomi, menee median mukana amerikan malliin, gallupeineen, niin kuin pitkinen maakuntauutisineenkin.
Se mikä Yhdysvalloissa on maan laajuuden vuoksi välttämätöntä, otetaan meilläkin käytäntöön. Niin mitä isot edellä, sitä me pienet perässä toimii joskus naurettavana "lännen* mallin mukaan.
Jokin raja saisi olla hallituksen painostamisessakin , -palstallakin, vai *halutaanko*? hallituksen varsanselkä katkaista alkuunsa omanäkemyksen voitonhalussa?
Hallaa siinä tehdään, mikä voi viedä loputkin sadosta!Voi meitä matkamiehiä maan ja ihminen on käynyt kuussakin...ja joku on ydinase siilossa valmiina painamaan nappia tälläkin hetkellä.
Arvostellaan itsemme, katsotaan peiliin edes kerran. Mitä sieltä näemme? Ei edes näin lopulta yksinkertaista asiaa saada hoidettua.
- Anonyymi
Aloittajalla on todellisuudentaju hävinnyt kokonaan. Persujen aivopesu on tehnyt tehtävänsä.
- Anonyymi
Kätyrlauma sankka :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.968097Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26785032Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243294- 271683
- 561468
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1091418Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381347Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1671272Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi561031Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si28923