Älyavainvaihtoehtona Abloy Pulse. Toimintavarmuus säällä kuin säällä tai jos avain pääsee kastumaan? Mekaanista avaintahan nuo ei haittaa.
Ohjelmiston toimivuus, onko käyttökatkoja?
Muodostuuko käyttökerroista loki? Voiko avaimia teettää lisää ilman että huoneiston osakas tai asukas saa tiedon? Voiko sen laittaa pois päältä mutta avain toimii silti eikä lokia synny?
Samat asiat myös muissa älyavainmerkeissä kiinnostaa. Kokemuspohjaisia vastauksia kiitos, ei yleisiä oletuksia tai mitä markkinointi lupaa.
Abloy Pulse
7
4618
Vastaukset
- Anonyymi
Sento Optima ainoa järkevä. Etälukutunnisteet toimii aina kuten mekaaniset avaimetkin. Ns. "puolisähköisissä" on aina suurimmat ongelmat. Eivät ole toimintavarmoja säällä kuin säällä tai muutenkaan. Älkää laittako. Joko etäluettava, mekaaninen tai niiden yhdistelmä, mutta ei mitään välimallin elektromekaanisia kuten IloQ tai Pulse. Ongelmien kerjäystä.
- Anonyymi
Minulla on omassa käytössä erilaisia lukitusjärjestelmiä. Heikosti toimivia ovat biometriset järjestelmät. Sormenjälki kelpaa lämpimällä säällä, mutta pakkasessa avaaminen on kokonaan toinen juttu.
Omaan asuntooni kulku käy numerolukollisen tilan kautta mekaanisesti Abloy Classicilla ja ns. turvalukolla (Boda) varustetun kulkureitin kautta. Numerolukko on yhdistetty hälyytysjärjestelmään.
Muissa rakennuksissa olen käyttänyt yhdistelmää Yale Abloy Sento. Jälkimmäistä ei ole pakko käyttää.
Uloimman lukon valintaan vaikuttaa se, miten hälyytysjärjestelmä toteutetaan.
Suurin turvataso saavutetaan sillä, että piha ympyröidään ns. vuotavalla antennilla. Jo rakennuksen lähestyminen laukaisee ensimmäisen tason valvontailmoituksen. Meillä ideana on aina sotkea eri valmistajien tuotteita niin, ettei ulkopuolisilla väärinkäyttöä harrastavilla voi olla riittävään ammattitaitoa "tiirikointiin".
Jos hakee käyttömukavuutta, niin numerolukot (myös Yale) ovat hyviä.
Abloyn uusin järjestelmä on kallis. Sitä en ole hinnan vuoksi edes harkinnut. - Anonyymi
Olisiko perinteinen avain sitten toimintavarmempi ja jopa halvempi? Niissähän on tietysti väärinkäytös riskejä kopiontien muodossa ja tiirikointijutut. Mutta kun ynnätään kaikki hyödyt ja haitat, niin jääkö perinteinen avain voitolle?
- Anonyymi
On. Sento-avainta ei voi kopioida ja se on käytännössä tiirikoimaton. Varkaat eivät mene tiirikoimalla sisään mihinkään. Liian aikaa vievää ja erittäin vaikeaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On. Sento-avainta ei voi kopioida ja se on käytännössä tiirikoimaton. Varkaat eivät mene tiirikoimalla sisään mihinkään. Liian aikaa vievää ja erittäin vaikeaa.
abloy sento patentti päättyy/päättyi 2026
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
abloy sento patentti päättyy/päättyi 2026
Niin? Enää viisi vuotta voimassa! Sitten tulee uusi, jossa mallisuoja voimassa taas 20 vuotta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin? Enää viisi vuotta voimassa! Sitten tulee uusi, jossa mallisuoja voimassa taas 20 vuotta.
16 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?
Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi3145170Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1162692Kehu kaivattuasi
Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.1431706- 1101252
Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.3501094Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1391054Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu
Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N267999Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin
Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si37909IS Viikonloppu 4.-6.4.2026
Nyt on Viitamäeltä pääkuvaton ristikko. Nimimerkki happonen kehui kovasti "On kyllä laadukas pahis, iso kiitos tästä ja99899- 40841