Älyavainvaihtoehtona Abloy Pulse. Toimintavarmuus säällä kuin säällä tai jos avain pääsee kastumaan? Mekaanista avaintahan nuo ei haittaa.
Ohjelmiston toimivuus, onko käyttökatkoja?
Muodostuuko käyttökerroista loki? Voiko avaimia teettää lisää ilman että huoneiston osakas tai asukas saa tiedon? Voiko sen laittaa pois päältä mutta avain toimii silti eikä lokia synny?
Samat asiat myös muissa älyavainmerkeissä kiinnostaa. Kokemuspohjaisia vastauksia kiitos, ei yleisiä oletuksia tai mitä markkinointi lupaa.
Abloy Pulse
7
4558
Vastaukset
- Anonyymi
Sento Optima ainoa järkevä. Etälukutunnisteet toimii aina kuten mekaaniset avaimetkin. Ns. "puolisähköisissä" on aina suurimmat ongelmat. Eivät ole toimintavarmoja säällä kuin säällä tai muutenkaan. Älkää laittako. Joko etäluettava, mekaaninen tai niiden yhdistelmä, mutta ei mitään välimallin elektromekaanisia kuten IloQ tai Pulse. Ongelmien kerjäystä.
- Anonyymi
Minulla on omassa käytössä erilaisia lukitusjärjestelmiä. Heikosti toimivia ovat biometriset järjestelmät. Sormenjälki kelpaa lämpimällä säällä, mutta pakkasessa avaaminen on kokonaan toinen juttu.
Omaan asuntooni kulku käy numerolukollisen tilan kautta mekaanisesti Abloy Classicilla ja ns. turvalukolla (Boda) varustetun kulkureitin kautta. Numerolukko on yhdistetty hälyytysjärjestelmään.
Muissa rakennuksissa olen käyttänyt yhdistelmää Yale Abloy Sento. Jälkimmäistä ei ole pakko käyttää.
Uloimman lukon valintaan vaikuttaa se, miten hälyytysjärjestelmä toteutetaan.
Suurin turvataso saavutetaan sillä, että piha ympyröidään ns. vuotavalla antennilla. Jo rakennuksen lähestyminen laukaisee ensimmäisen tason valvontailmoituksen. Meillä ideana on aina sotkea eri valmistajien tuotteita niin, ettei ulkopuolisilla väärinkäyttöä harrastavilla voi olla riittävään ammattitaitoa "tiirikointiin".
Jos hakee käyttömukavuutta, niin numerolukot (myös Yale) ovat hyviä.
Abloyn uusin järjestelmä on kallis. Sitä en ole hinnan vuoksi edes harkinnut. - Anonyymi
Olisiko perinteinen avain sitten toimintavarmempi ja jopa halvempi? Niissähän on tietysti väärinkäytös riskejä kopiontien muodossa ja tiirikointijutut. Mutta kun ynnätään kaikki hyödyt ja haitat, niin jääkö perinteinen avain voitolle?
- Anonyymi
On. Sento-avainta ei voi kopioida ja se on käytännössä tiirikoimaton. Varkaat eivät mene tiirikoimalla sisään mihinkään. Liian aikaa vievää ja erittäin vaikeaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On. Sento-avainta ei voi kopioida ja se on käytännössä tiirikoimaton. Varkaat eivät mene tiirikoimalla sisään mihinkään. Liian aikaa vievää ja erittäin vaikeaa.
abloy sento patentti päättyy/päättyi 2026
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
abloy sento patentti päättyy/päättyi 2026
Niin? Enää viisi vuotta voimassa! Sitten tulee uusi, jossa mallisuoja voimassa taas 20 vuotta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin? Enää viisi vuotta voimassa! Sitten tulee uusi, jossa mallisuoja voimassa taas 20 vuotta.
16 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky635142Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot444954Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2484176Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty573808Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1293699Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm923266Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1372181Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.151541Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys
Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo141157Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar551063