Ruuvauskärki Torx KESTÄVÄ ??

Anonyymi

Mikä on se kestävä kun kaikki alkaa lipsumaan ja nurkat on ruuvauskärjestä pyöristynyt ja taas uusi jne. Luvattoman huonoja kestämään. IKH copit, k-raudan settejä ollut bosch yms normi päitä. Joku super kestävä torx??
ps. on oikeat päät ruuviin.

5

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkoitat varmaan ristipäitä? Ne on TARKOITETTU lipsumaan. Ristipäät, etenkin se philips -versio kehitettiin muinoin, kun alettiin kokoonpanolinjoilla vääntämään ruuvit koneella kiinni, mutta momentinrajoittimia ei vielä oltu keksitty. Ristipääkärki kampeaa itsensä ylös ruuvinkannasta ennen kuin vääntö on niin kova, että ruuvi katkeaa. Tosin se ruuvin kanta ja huonolaatuisesta metallista tehty kärkikin ottaa siinä sivussa kipeää.

      Niinkuin kuvasta näkyy, ristipäiden käyttö olisi pitänyt lopettaa jo 30 vuotta sitten. Mutku perinteet ja sitä rataa. Kaupasta saa kyllä parempiakin vaihtoehtoja, kuten kuusiokanta, kuusiokolo, torx.... mutta biomassa ottaa vanhasta muistista aina ristipään. Joten sitä oletusarvoisesti tyrkytetään.

      No, kai yksi ristipään pointti on siinä, että nuo kaikki muut vaihtoehdot edellyttävät täsmälleen oikean kokoista ja mallista vääntökärkeä. Ristipäätä voi yrittää myös väärällä (esim. kokoa pienempi) vääntökärjellä tai ristipää ja philips ristissä... tosin kärjen pyörähtäminen ja kannan pilaaminen onnistuu tällöin vielä tavanomaistakin helpommin. Mutta pystyy siis pilaamaan kannat millä tahansa käteen osuvalla vehkeellä. Merkittävä etu!

    • Anonyymi

      "Ristipää"-mies ei varmaan ole kuullut Torx-ruuveista.
      Totta. luokattoman huonoa/pehmeää metallia nykykärjet.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kulutustavaraa taitavat kärjet olla, uutta vaan tai rälläkällä teroitus, jos luppoaikaa on.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8203
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2572
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      73
      905
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      816
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      790
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      776
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      713
    Aihe