Ruuvauskärki Torx KESTÄVÄ ??

Anonyymi

Mikä on se kestävä kun kaikki alkaa lipsumaan ja nurkat on ruuvauskärjestä pyöristynyt ja taas uusi jne. Luvattoman huonoja kestämään. IKH copit, k-raudan settejä ollut bosch yms normi päitä. Joku super kestävä torx??
ps. on oikeat päät ruuviin.

5

692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkoitat varmaan ristipäitä? Ne on TARKOITETTU lipsumaan. Ristipäät, etenkin se philips -versio kehitettiin muinoin, kun alettiin kokoonpanolinjoilla vääntämään ruuvit koneella kiinni, mutta momentinrajoittimia ei vielä oltu keksitty. Ristipääkärki kampeaa itsensä ylös ruuvinkannasta ennen kuin vääntö on niin kova, että ruuvi katkeaa. Tosin se ruuvin kanta ja huonolaatuisesta metallista tehty kärkikin ottaa siinä sivussa kipeää.

      Niinkuin kuvasta näkyy, ristipäiden käyttö olisi pitänyt lopettaa jo 30 vuotta sitten. Mutku perinteet ja sitä rataa. Kaupasta saa kyllä parempiakin vaihtoehtoja, kuten kuusiokanta, kuusiokolo, torx.... mutta biomassa ottaa vanhasta muistista aina ristipään. Joten sitä oletusarvoisesti tyrkytetään.

      No, kai yksi ristipään pointti on siinä, että nuo kaikki muut vaihtoehdot edellyttävät täsmälleen oikean kokoista ja mallista vääntökärkeä. Ristipäätä voi yrittää myös väärällä (esim. kokoa pienempi) vääntökärjellä tai ristipää ja philips ristissä... tosin kärjen pyörähtäminen ja kannan pilaaminen onnistuu tällöin vielä tavanomaistakin helpommin. Mutta pystyy siis pilaamaan kannat millä tahansa käteen osuvalla vehkeellä. Merkittävä etu!

    • Anonyymi

      "Ristipää"-mies ei varmaan ole kuullut Torx-ruuveista.
      Totta. luokattoman huonoa/pehmeää metallia nykykärjet.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kulutustavaraa taitavat kärjet olla, uutta vaan tai rälläkällä teroitus, jos luppoaikaa on.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      422
      6104
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      86
      5440
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4434
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      54
      3976
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      74
      3907
    6. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3596
    7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      187
      3512
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      120
      3253
    9. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      70
      3239
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2289
    Aihe