Kiinassa katoaa ihmisiä ...

Anonyymi

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006243422.html

https://yle.fi/uutiset/3-11059222

Joo, tiedän tämä ei ole ihan tavallinen katomisketju. Mutta totta on, että Kiina on yksittäisenä maana kenties suurin alue määrissä, joita ihmisiä maailmalla katoaa.
Valtaosa Kiinassa vuosittain katoavista kuuluu, joko Falun Gong - järjestöön, taikka lähinnä Xinjiangin maakunnassa Luoteis-Kiinassa asustavaan uiguuri - vähemmistöön.
Falun Gong (https://fi.wikipedia.org/wiki/Falun_Gong) on fyysisiä ja henkisiä harjoituksia sisältävä oppijärjestelmä, joka nojaa pitkälle vanhaan kiinalaiseen kulttuuriin, johon kuului myös mm.uskonnon harjoittaminen. Uiguurit ovat taasen Kiinan muslimivähemmistö, joten on kaiketi varsin oikein olettaa että valtaosa näistä katoamisista liittyy uskonnon harjoittamiseen, jota Kiinaa hallitseva kommunistinen puolue pitää itsensä vastaisena.
Näihin Kiinan katoamisiin liittyy myös varsin merkittävästi mm.sisäelinkauppa. Kun Falun Gongin järjetelmällinen vainoaminen maassa alkoi v.1999 kääntyivät samalla myös Kiinan elinsiirtoleikkaukset jyrkkään kasvuun, mikä on varsin merkillistä ilman elimien vapaaehtoisia luovuttajia.

Kenties siis tiivistäen voisi todeta, että katoamisien takana on järjestelmällinen syy, jossa ihmisiä on vainottu heidän valtaväestöstä eroavan uskonnonharjoittamisen, sekä erilaisen kulttuurinsa tähden.
Nk."uudelleenkouluttamisleirejä" näille vähemmistöille tiedetään maassa olevan ja Kiinassa on käyty myös mm.virallista "aivopesukamppanjaa" erityisesti vuoden 1999 jälkee mm.Falun Gongin harjoittajia vastaan.

3

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiinassa saa jopa tunnissa uuden elimen.

      • Anonyymi

        Suomessakin katoaa ihmisiä...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomessakin katoaa ihmisiä...

        "Suomessakin katoaa ihmisiä..."

        Miten se liittyy tähän ketjuun?!!
        Mitä vähemmistöjä Suomessa vainotaan, "halla-aholaisia" vai??!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      79
      4444
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      50
      3762
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2571
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2051
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1799
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1725
    7. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1547
    8. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1511
    9. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      12
      1329
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      46
      1273
    Aihe