Kiinassa katoaa ihmisiä ...

Anonyymi

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006243422.html

https://yle.fi/uutiset/3-11059222

Joo, tiedän tämä ei ole ihan tavallinen katomisketju. Mutta totta on, että Kiina on yksittäisenä maana kenties suurin alue määrissä, joita ihmisiä maailmalla katoaa.
Valtaosa Kiinassa vuosittain katoavista kuuluu, joko Falun Gong - järjestöön, taikka lähinnä Xinjiangin maakunnassa Luoteis-Kiinassa asustavaan uiguuri - vähemmistöön.
Falun Gong (https://fi.wikipedia.org/wiki/Falun_Gong) on fyysisiä ja henkisiä harjoituksia sisältävä oppijärjestelmä, joka nojaa pitkälle vanhaan kiinalaiseen kulttuuriin, johon kuului myös mm.uskonnon harjoittaminen. Uiguurit ovat taasen Kiinan muslimivähemmistö, joten on kaiketi varsin oikein olettaa että valtaosa näistä katoamisista liittyy uskonnon harjoittamiseen, jota Kiinaa hallitseva kommunistinen puolue pitää itsensä vastaisena.
Näihin Kiinan katoamisiin liittyy myös varsin merkittävästi mm.sisäelinkauppa. Kun Falun Gongin järjetelmällinen vainoaminen maassa alkoi v.1999 kääntyivät samalla myös Kiinan elinsiirtoleikkaukset jyrkkään kasvuun, mikä on varsin merkillistä ilman elimien vapaaehtoisia luovuttajia.

Kenties siis tiivistäen voisi todeta, että katoamisien takana on järjestelmällinen syy, jossa ihmisiä on vainottu heidän valtaväestöstä eroavan uskonnonharjoittamisen, sekä erilaisen kulttuurinsa tähden.
Nk."uudelleenkouluttamisleirejä" näille vähemmistöille tiedetään maassa olevan ja Kiinassa on käyty myös mm.virallista "aivopesukamppanjaa" erityisesti vuoden 1999 jälkee mm.Falun Gongin harjoittajia vastaan.

3

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiinassa saa jopa tunnissa uuden elimen.

      • Anonyymi

        Suomessakin katoaa ihmisiä...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomessakin katoaa ihmisiä...

        "Suomessakin katoaa ihmisiä..."

        Miten se liittyy tähän ketjuun?!!
        Mitä vähemmistöjä Suomessa vainotaan, "halla-aholaisia" vai??!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2160
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      182
      1948
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1362
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1160
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      972
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      919
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      869
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      44
      855
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      802
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      701
    Aihe