WordPress-tietokannassa osoitepolun muuttaminen

Onko täällä paremmin tietoa kuin kotisivu-alueella.

WordPres-blogini on vuosikausia sitten tehty .com-domainin alla. Nyt vaihdoin samalla sivuston nimellä .fi-domainiin. Kuvat näkyvät kyllä blogin artikkelisivulla ok, mutta kun klikkaan kuvaa isommaksi, se näyttää .com-osoitepolun eli tyhjää.

Kysymys: pystynkö mitenkään cPanelissa tai WordPressin hallinnassa vaihtamaan _kerralla_ kaikkien useiden satojen kuvien osoitepolun vaihtamalla com --> fi?
4945
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Et kai ole mennyt käyttämään absoluuttisia polkuja kuville, se ei ole kovinkaan hyvä ratkaisu. Olet ne käsin laittanut viittaamaan johonkin, joten sinun on ne käsin korjattavakin. Mutta muista nyt edes korjatessasi käyttää suhteellista polkua.

Äänestä
  • Enpäs tosiaan tiedä vieläkään, miten WordPressissä määrään kuville suhteellisen polun. Tuolloin kun com-osoitteen otin (v. 2007 taisi olla), fi-osoitteet olivat jotain 52 euroa, joten en tullut edes ajatelleeksi, että joskus muuttaisin fi:ksi. Niin ja silloin fi-tunnusta ei edes myönnetty yksityisille kansalaisille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Enpäs tosiaan tiedä vieläkään, miten WordPressissä määrään kuville suhteellisen polun. Tuolloin kun com-osoitteen otin (v. 2007 taisi olla), fi-osoitteet olivat jotain 52 euroa, joten en tullut edes ajatelleeksi, että joskus muuttaisin fi:ksi. Niin ja silloin fi-tunnusta ei edes myönnetty yksityisille kansalaisille.

    Niin se vielä, että html-sivuja kirjoittaessani kuvat ovat suhteellisilla osoitteilla. Niitten sivujen siirtäminen kyllä on onnistunut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko täällä paremmin tietoa kuin kotisivu-alueella.

WordPres-blogini on vuosikausia sitten tehty .com-domainin alla. Nyt vaihdoin samalla sivuston nimellä .fi-domainiin. Kuvat näkyvät kyllä blogin artikkelisivulla ok, mutta kun klikkaan kuvaa isommaksi, se näyttää .com-osoitepolun eli tyhjää.

Kysymys: pystynkö mitenkään cPanelissa tai WordPressin hallinnassa vaihtamaan _kerralla_ kaikkien useiden satojen kuvien osoitepolun vaihtamalla com --> fi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu