Onko suosituksia sopivasta kameralaukusta a6000 sarjalle mihin mahtuisi 1-2 objektiiviakin mukaan? Kamerassa kiinni keskikokoinen objektiivi (16-70mm) ja ne 1-2 lisäobjektiivit suunnilleen samankokoisia.
Olen kaupoista katsellut mutta joko laukut liian pieniä tai sitten ihan liian isoja full frame kameroille tehtyjä. Eikö kompaktille a6000 sarjalle löydy mitään sopivaa mihin saisi pari objektiivia mukaan? Eli mahdollisimman pieni laukku mihin kuitenkin saisi ne pari lisäobjektiivia.
Kameralaukku a6000 sarjalle
3
1246
Vastaukset 3
- Anonyymi
Onko haussa reppu, slingi vai laukku? Itse käytän reppuja ja slingejä mielummin kuin perinteisiä laukkuja. Pitääkö mahtua muuta tavaraa mukaan? Pääosa laukuistani on sellaisia, että niihin mahtuu muutakin. Saako laukku näyttää kameralaukulta, jolloin se lisää anastusriskiä?
Tuo a6000 on pieni, joten kovin isoa laukkua et tarvitse. Lowepron Passport Sling III? Siihen mahtuu mainitsemasi varustus ja vähän muuta päivän aikana tarvittavaa. Se ei huuda ulkomuodoltaan olevansa varastettavaa, vaikka ammattivarkaat sen todennäköisesti tunnistavatkin. - Anonyymi
Käviskö tämä https://www.topshot.fi/product/11048/lowepro-protactic-sh-120-aw-kameralaukku
- Anonyymi
Parhaiten homma toimii, kun otat kameran kainaloon ja käyt kaupassa sovittamassa. Turhan iso laukku jää helposti kotiin pölyttymään, joten kannattaa ostaa juurikin passelin kokoinen.
Edellä annettu vinkkikään ei ole huono. Etenkin olkalaukkuja löytyy myös malleina, jotka eivät huuda olevansa kameralaukkuja.
Sitä, mikä on paras, ei voi sinulle kukaan kertoa. Riippuu käytöstä. Reppu on paras pitkillä kävelymatkoilla ja painavan kaluston kanssa, mutta härvelien kaivaminen sieltä on nihkeää. Repussa on myös riski... jos heilautat repun selkään eikä kaikki luukut ole kiinni, niin joku vehje lentää sieltä komeassa kaaressa.
Olkalaukusta on helpompi kaivella tavaroita vauhdissa ja sehän osaa myös pönöttää siististi pystytyssä lattialla. Olkalaukku on kätsyin lyhyillä kantomatkoilla ja vaikkapa julkisilla liikuttaessa. Mutta isomman kaluston kanssa rupeaa vaivaamaan, kun on kaikki paino yhden olkapään varassa. Olkalaukku ei myöskään toimi esim fillarilla liikuttaessa.
Slingi on näiden kahden välimuoto. Vatsan päälle pyöräytettyä laukkua on hyvä tonkia kaksin käsin, mutta miinuspuolelle menee, että paino aina yhden olkapään varassa eikä tähän saa vaihtelua.
Kaikkia em vaihtoehtoja on tullut käytettyä. Slingistä tykkäsin nimenomaan pienen kameran (isokokoinen kompakti) kanssa, mutta nyk. setti pienehkö olkalaukku isoreppu (~koko maalinen omaisuus mukaan), koska slingeistä kelpaisin vain suurin malli eikä siihenkään ison objektiivi sopisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371473- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69926- 68733
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi247714PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56713- 37609
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7551- 39537