Monessa viestissä mietitään ovatko paluumuttajat tervetulleita. Minulle ja suurelle osalle ihmisistä he ovat todellakin tervetulleita. Naapuriinkin muutti nainen poikansa kanssa Tanskasta ja minä nnitelin heitä päätöksestään. Töiden löytyminen ei ollut pienellä paikkakunnalla vaikeaa mutta se että ihmiset ovat niin erilaisai kuin euroopassa, se aiheuttaa pientä kitkaa. Suomessa kun ollaan perikateellisia eikä aina ymmärretä ajatella kaikkien yhteistä hyvää.
Mutta kuten sanottua, minulle ja monelle muulle paluumuuttajavat ovat ilon aihe. Joten, jos suunnittelet paluumuuttoa (eläkeläinen tai työelämässä) niin ota rohkea askel. Vaikka työpaikkaa ei löytyisikään niin meillä on paljon järjestöjä jotka tulevat materiaalisesti. Se yhdistettynä kuntien taloudelliseen tukeen antaa, ei niin leveät, mutta onnelliset raamit elämään Suomessa.
Tervetuloa kaikki paluumuuttajat!!! Etsikää yhteisöistänne ne henkilöt jotka ovat muutostanne iloisia ja kysykää apua/tukea. Ja sitä varmasti saatte. Niin vinkkeinä työpaikoista kuin asunnositakin.
Tervetuloa kaikki paluumuuttajat
Anonyymi
0
105
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455653Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3205477Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934691Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692511Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y92186Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt541945Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva181938Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu351883Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont331833Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi841762