Lähinnä siivous- ja keittiöpalveluja kaupungin laitoksille tuottava Polka Oy aloittaa koko henkilöstöä koskevat yt-neuvottelut.
550 työntekijästä on tavoitteena vähentää 25 työpaikkaa. Tämä johtuu suoraan joensuun kaupungin huonosta taloustilanteesta, eli tori- ja puistolaskutkos tässä nyt lankeaa viattomien niskaan?
Saapa nähdä miten tuo arpa taas lankeaa, joko taas suorittavaan portaaseen joka jo nytkin painaa jaksamisensa rajoilla?
Olen halleluja että nuo 25 vähennettävää työpaikkaa löytyisi kivuttomasti ja toimintoja haittaamatta kun sieltä konttoreista potkitaan ne joutavat ja turhat esimiehet pois ja heidän tehtäviään yhdistetään. Menisi kerrankin säästötoimet oikeudenmukaisesti.
Polka Oy YT-neuvottelut!
8
1864
Vastaukset
- Anonyymi
Veikkaisin että osa siivouskohteista siirtyy pois Polkalta ja ulkoistetaan yksittäisille firmoille. Laskevat että näin tulee "säästöä" ja kohteiden siivoustaso kärsii kun halvalla tehdään.
Helsingin kaupunki käytti aikoinaan siivousyritystä, jonka työntekijät olivat n....reitä. Huumorintajua osoitti firman nimi Nokisutarit. Siivoojat tekivät erinomaista työtä. He olivat oikeita n.....reitä eivätkä hususomaleja.
- Anonyymi
Niin, ehkäpä noin se menee. On aika vaikea kuvitella että miten keittiöistä voisi vähentää yhtään henkilöä kun siellä pyörii aika ahtaalla jo nyt. Jos joku sairastuu niin sijaisia ei meinaa saada ja muut joutuu venymään, vähennä siitä sitten kun mieluumminkin vahvuutta pitäisi lisätä.
Esimiehiä istuu kyllä joka oksalla mutta ainakaan työntekijät eivät tiedä että mitä ihmettä ne oikein tekee, siellä voisi hyvinkin olla karsimisen varaa. Ja säästöäkin saisi esimiehistä helpommin kun niillä on kovempi palkka.
- Anonyymi
Polkkaahan on ollut yhtä pötkyä paikkoja auki jo kuukausia-vuosia.Nytkö sinne töihin menneet vaihdetaan 9 € orjatyöntekijöihin,vai mikä meininki?
- Anonyymi
Noilla johtajilla ahneus kasvaa syödessä ja työläisistä viis veisataan voittojen toivossa,mikään kun ei riitä entisten miljoonien lisäksi.Tällä tiellä tulee ongelmia joku päivä..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noilla johtajilla ahneus kasvaa syödessä ja työläisistä viis veisataan voittojen toivossa,mikään kun ei riitä entisten miljoonien lisäksi.Tällä tiellä tulee ongelmia joku päivä..
Työläisistä ja heidän terveydestään ei todella välitetä vai mitä sanotte 11 ja puolituntisissta työpäivistä joka toinen päivä kuumassa keittiössä . . . . . . .!
- Anonyymi
Normalia joulun alusajan siivoustyötä nämä yyteet. Joensuussa isommilla firmoilla on tapana aloittaa yyteet syksyisin ja keväisin, ellei koko toimintaa lopeteta kerralla. Hyvää yyteetteiden odotusta kaikille.
- Anonyymi
polkalla on henkinen hyvinvointi nollassa .psykologilla olisi pajon asiaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1307759Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?987276Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t206622Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736341Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv225726Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1125702Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa835358Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475200