Eli, olen tällä hetkellä peruskoulussa opiskelemassa yhdeksännellä luokalla, ja tästä eteenpäin jatkan luultavasti amiksessa. Opinnot suuntaavat joko tieto- ja viestintätekniikkaan, tai mahdollisesti myös media-alaan, Jo pitkään olen säästänyt omaan pelitietokoneeseen, pöytäkoneeseen tarkalleen, ja sain vasta kuulla että jokaisen ammattikouluun suuntaavan tulisi hankkia läppäri, jossa täyttyisivät tietyt vaatimukset. En ole maksamassa rahaa sekä pelitietokoneesta että läppäristä opintoja varten.
Muuten valinta olisi selvä, ostaisin tietokoneen joka täyttää amiksen vaatimukset, ja pystyy pyörittämään pelejä, mutta ongelma piilee siinä että niinsanotut "peliläppärit" on yleensä tavallista huomattavasti paksumpia ja painavempia, ja nämä uhraavat myös akunkestoa. Lisäksi kannettavat kuumenevat pelatessa lähes väistämättä, joka ei ole hyväksi laitteen pitkä-ikäisyydelle.
Kysyn nyt mielipiteitä sekä kokemuksia, kannattaisko uhrata mun suunnitelmat pelitietokneesta ja hommata käytännöllinen läppäri, ohut ja kevyt, jossa ei ole mitään mainittavan hyvää näytönohjainta vai pärjäänkö peliläppärilläkin huolimatta käytännöllisyyden ongelmista?
Kaikki apu otetaan vastaan! :)
Kannattaako Tieto- ja viestintätekniikkaa opiskelevan ostaa pelikannettavaa?
1
139
Vastaukset
- Anonyymi
Kouluun nyt ei kannata mitään kallista vielä, kavereiden tuhottavaksi. Jos välttämättä haluaa joku halppis 100-50€ paska käytetty, kunhan käynnistyy nopeesti tai hyvä akku et on koko päivän valmiustilassa ja tarvittaessa päällä. Älypuhelimellä yleensä kaikki on pelkästään, koululta yleensä saa käyttöön läppärin tai tabletin tarvittaessa tunnin ajaksi käyttöön. Työt tallennetaan verkkoon eli ei ole koneesta riipuvaisia, ja voi kotona jatkaa työtä omalla koneella. Ja varaudu tietotekniikkan opiskelu ei ole pelaamista eikä välttäättä edes koneella oloa, vaan voit päätyä ojan kaivuuseen johtojen vetoon niin maalla merellä kuin ilmassa, myös armeijan viesti joukot voi myöhemmin kutsua. Opinnoissa on myös viestintää, kultuuria, näyttelemistä, asiakaspalvelua ym. Äidinkieli ja yleensä kielet on mukana alan opinnoissa, halusit tai et.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513735Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1182767Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko6242405Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei202087KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar852012Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo441731- 221693
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1431655Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?971516- 281476