Ihan kuin Suomi olisi eilen voittanut potkupallon maailmanmestaruuden, mutta ei. Suomen jalisjoukkue pääsikin vain em-kisoihin mukaan potkimaan palloa. LOLREPSOMGHEHEH. Suomessa ei ole kummoistakaan jaliskulttuuria ja nyt sitä yritetään väkisin tehdä suuren maailman tyyliin..kyllä hävettää.
Toivottavasti suomen voitto hylätään niin oppisivat leikkifanitkin jotain...
Myötähäpeällistä juhlintaa
22
118
Vastaukset
- Anonyymi
Eikai tuo kovin kummonen saavutus taida olla Sinnehän pääsi 24maata muistaakseni Eihän euroopassa ole maitakaan paljon enempää
- Anonyymi
Näissä 24 maassa jalkapallo on ykköslaji kuten myös suomessa. Saavutus on kovempi kuin kiekon MM.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näissä 24 maassa jalkapallo on ykköslaji kuten myös suomessa. Saavutus on kovempi kuin kiekon MM.
Ei 24 vaan 20 maata. Siis 20 eurooppalaista maa. Vielä on mahdollisuus olla 20 - Euroopassa.
Ja tuon takiako piti nostaa noin h...tillinen meteli?
Taitaa olla suhteellisuudentaju hukassa ja pipossa reikä. Piti vaan keksiä syy jonka varjolla päsee rälläämään. Älyvapaata, poskettoman tyhmää touhua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näissä 24 maassa jalkapallo on ykköslaji kuten myös suomessa. Saavutus on kovempi kuin kiekon MM.
Voitto maasta, jossa asukasluku on 35000, aivan mahtavaa! Sama kuin voitto Kajaanin Hakasta, Kajaanissa on juuri tuon verran asukkaita.
Kyllä nyt kannattaa uhota, sillä seuraavassa pelissä se taso sitten näkyy. Itketään sitten yhdessä "torilla". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei 24 vaan 20 maata. Siis 20 eurooppalaista maa. Vielä on mahdollisuus olla 20 - Euroopassa.
Ja tuon takiako piti nostaa noin h...tillinen meteli?
Taitaa olla suhteellisuudentaju hukassa ja pipossa reikä. Piti vaan keksiä syy jonka varjolla päsee rälläämään. Älyvapaata, poskettoman tyhmää touhua.Sorry tuosta pistevirheestä. Pitää olla "Vielä on mahdollisuus olla 20. - Euroopassa".
- Anonyymi
Eikös Suomi voittanut jonkin suuren jalkapallomaan?
Taisipa tv-selostaja yllyttää väkeä hölmöilemään ja tuhoa
aiheuttamaan. Mainitsi Havis Amanda patsaankin.
YLE uutisoi aamulla laajasti tällaista lyhyessä uutislähetyksessä
ikään kuin maailman tärkeimpänä asiana, vaikka urheilu-uutiset ovat erikseen.
YLEllä riittää hölmöilyä monipuolisesti. - Anonyymi
Maailman ja Suomen suurin laji. Pääsy arvokisoihin on kovempi juttu kuin jäkiksen MM!!!
Ai miksi? Kiekkoilijoita ei kiinnosta joka kesäiset MM kisat, siis pelaajat eivät itsekkään arvosta turnausta. - Anonyymi
Totta. Ollaan kaikki vaan allapäin, harmaita ja hiljaa. Jos tuo juhlinta olis ollut esim Islannissa, nämä samat väkäleuat ihailis miten Islannissa osataan aidosti nauttia oman maan menestyksestä.. mutta se että Suomessa. Hui hirveätä ja voi tätä häpeätä. Lolz suuren maailman tyyliin, LOLZ sanon minä.
- Anonyymi
Islanti ja Norjakin jää muuten ulos 2020 kisoista.
- Anonyymi
Nyt kaikki kommentoijat illalla Havis Amandalle juhlimaan. Olettehan saaneet tietokoneyhteyden tälle sivustolle.
Kun joku saavuttaa jotain, niin aina on näitä kiven alla eläjiä, jotka eivät ole tehneet yhtään mitään elämänsä aikana. - Anonyymi
ihan älytöntä kohkaamista jostain täysin toisarvoisesta saavutuksesta...italialaiset lehdet olivat oikeassa kommentoidessaan suomen olevan "melko mitätön" potkupallomaa...siinäkin oli puolet liikaa kehuja...mitään mahdollisuuksia pärjätä, edes euroopan tasolla, ei ole...maailmantasosta puhumattakaan...antaisivat jokaiselle kentälle oman pallon, niin ei tarvitsisi tapella siitä yhdestä ainoasta...
- Anonyymi
Jääkiekkopoikien pölinää.
Jääkiekkoa ei pelata laajemmin kuin n. 10:ssä maassa. Osasta näitäkin maita laji on aivan marginaalinen, pääsee enintään lehtien urheilusivujen pikku-uutisiin.
Jalkapalloa taas pelataan joka ikisessä maassa mihin vain jalkapallokenttä mahtuu. Varmaan Grönlannissakin, jopa Vatikaanilla on jalkapallojoukkue, vaikkei maa FIFAan kuulukaan.
UEFAn EM karsinnoissa on 55 maata. - Anonyymi
Suomi ei ole koskaan ollut potkupallomaa eikä se sellainen tule koskaan olemaankaan.
- Anonyymi
Toisaalta ihan kiva että vihdoinkin päästiin sinne. Helmarit olleet muuten jo kolme kertaa EM-kisoissa. Vuonna 2005 kolmansina. Eikä juhlittu kaduilla yhtään. Miksiköhän. Naisten ranking parhaimmillaan 14. Nyt vasta 30. Miehet 56???
- Anonyymi
Ei tule edes myötähäpeää. Todella typeryyttä ovat jotkut osoittaneet 'torilla'.
Päinvastoin kuin lehtiotsikossa oli, Suomi ei seonnut nytkään.- Anonyymi
Ei ole suurikaan saavutus voittaa joku Vatikaani potkupallossa.
- Anonyymi
Heti kun tulee vastaan hyvä jengi niin hävitään 10-0. Siinä meillä kanssa pelaajat.
- Anonyymi
Joku mainitsi sanan uefi. Se on tärkeä termi linuxtietokoneissa. Mitä v:n tekemistä sillä on muka potkupallon kaa?
Joku tietysti heti kertoo että se on sama kuin olas suksessa.
Sehän antaa pitoa sukselle. - Anonyymi
Parhaillaan telkasta tuleva kotiinpaluujuhlalähetys se vasta nolo onkin. Aina samat esiintyjät ja tekopirteät juontajat.
- Anonyymi
Venäjä disqataan kisoista ulos, dooppingin takia. Arvatkaas mikä karsiutunut maa pääsee takaportin kautta kisoihin? No Kreikka, rankingin perusteella. Arvatkaas mikä karsiutunut maa pääsi 2004 em-kisoihin takaportin kautta, ja voitti lopulta kultaa. No Kreikka.
Ps. Ei Suomi huonolle hävinnyt. - Anonyymi
Tosiasissa toi suomen fudiksen taso on aivan paska. Pari tsägä voittoo ja täällä juhlitaan kun oltais maailmanmestareita.
- Anonyymi
Entä mistä on otettu ja tulee tämä lapsellinen huuhkajat- nimitys? Huuhkaja on kookas, hieman kömpelö pöllölintu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1148123Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4137332Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804594Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294349Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-63314Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032739- 1122540
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332505Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps222165Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m12037