70-Luvun talo sittenkään?

Anonyymi

Yleinen olettamus on että 70-Luvun talot on yhtäkuin p....., mutta pitääkö nyt sitten paikkansa ollenkaan? Omaan mieleen tulee se mikä olisi huonoa 70-luvulla olisi Tasakatto ja piilosokkeli, tosin piilosokkelia on kuulemma voitu tehdä paljon myöhempäänkin, mutta tuo tasakatto vaatii paljon hoitoa ja että se on tehty kunnon materiaalista, tosin eivätkä kaikki olleet tasakattoja tai piilosokkeleita ;) .... mutta jos jotain hyvää heittäisin niin pohja ratkaisut olivat jo parempia kuin ns.rmtaloissa.

Kertokaa te mielipiteitänne ja kokemuksia !?

6

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pohjaratkaisut voivat tosiaan olla hyviä ja asunnot isojen ikkunoiden ansiosta valoisia. 80-luvulla ruvettin tekemään ankean pieniä ja pimeitä kopperoita; päämakuuhuone 10 m² ja muut 7 m². Keittiökin saattoi olla lähinnä keittokomero - juppiaikaan puhuttiin, ettei kukaan enää laita ruokaa, kun syödään ravintolassa.

      Mutta..

      70-luvun taloissa on surkea lämmöneristys. Ilmanvaihto mallia painovoimainen ja kun on tasakatto, niin poistokanavilla mittaa metri, puolitoista, mikä ei riitä mihinkään. Ei ilmanvaihtoa muutoin kuin tuulisella säällä (jolloin tuuli puhaltaa seinistä läpi).


      Lattiat maanpinnan tasossa, ei sadevesiviemäröintiä, ei veden kapillaarisen nousun katkaisevaa kerrosta lattian/anturoiden alla, valesokkelit, ei vesieristeitä pesutilojen seinillä... siinäpä näitä pommeja alkuun. Vanhojen mokien ja vuosien mittaan syntyneiden vaurioiden korjaus, lisälämmöneristys, iv muuttaminen koneelliseksi... taitaa perustapauksessa olla kuitenkin fiksumpaa rakentaa uusi.

    • Anonyymi

      Eipä 70-luvun rakentamisesta saa aikaiseksi edes kunnon vedätysaloitusta!

    • Anonyymi

      Aika monet noista 1970-luvun talojen virheistä ovat asioita joita löytää kaikista vanhemmistakin taloista, esim kapillaarikatko anturan ja (maanvaraisen) lattian alla taisi alkaa yleistyä vasta 1990-2000 luvulla. On paljon kiinni olosuhteista ja muista valinnoista aiheutuuko ongelmia. Jos maanpinta kallistaa riittävästi poispäin, kattosadevedet on ohjattu pois talon läheisyydestä, salaoja-asiat ovat kunnossa ja muutama muu juttukin, hyvällä onnella saattaa selvitä ilman ongelmia vaikka olisikin valesokkeli ja sisätäyttöinä hiekkarantahiekkaa. Eli jos kavahdat 1970 luvun taloja, joudut kavahtamaan samoista syistä kaikkia sitä vanhempiakin taloja.

      1970-luvun taloissa on muutama mukavakin asia, niissä tuppaa olemaan isompi tontti kuin näissä nykytaloissa, ikkunat ovat usein isoja, seinämateriaalina on monesti tiili (joka on likimain ikuinen), huoneet ihanan tilavia, lattiaparketti saattaa olla sellaista kaunista mosaiikkiparkettia ja usein puutarhassa hedelmäpuut ovat jo aika isoja. Osa ihmisistä arvostaa näitäkin asioita. Toki putkiremontti alkaa olla käsillä (ellei ole jo tehty), salaoja- ja kattoremonttikin luultavasti ajankohtainen mutta siihen kannattaa varautua ja asettaa hintatarjous nuo remonttitarpeet huomioiden.

    • Anonyymi

      Itse asun 1973-valmistuneessa talossa, vaikka voisin toki koska tahansa rakentaa aivan uuden vanhan tilalle.

      Lämmitystehokkuus on yksi asia. Lämmitykseen kuluu keskimäärin 62,5 kWh per huoneistoneliö per vuosi. E-luvuille annan pitkät paskat, vaikka niitä itse laskenkin.

      Todellinen kulutus on se mikä jotain merkitsee. Todellinen kulutus on siis noin kolminkertainen passiivitaloon verrattuna, mutta kuluissa ei ole paljon eroa. Ei tarvitse esimerkiksi vaihtaa ilmanvaihdon suodattimia muutaman kuukauden välein, kun ilmanvaihtoa ei ole. Ei tarvitse nuohota ilmanvaihtokanavia tai säätää niiden tasapainoja.

      70-luvun talossa huoltotoimeksi riittää ulko-oven saranoiden öljyäminen ja rännin puhdistus.

      70 -luvun taloissa on yleensä lyhyet putkitukset. Putkirempan teen viikonlopussa, jos huvittaa.

      70-luvun taloissa on usein iso kylmiö. Se on plussaa jos tykkää itse kokata.

      70-luvun taloissa on lastulevyä, ei kipsiä.

      70-luvun alkupuolen taloissa on isot ikkunat, ei mitään öljykriisin jälkeisiä ampuma-aukkoja.

      70-luvun taloissa on kokopuuta (mm.keittiöt), ei mitään höttöistä MDF:ää.

      Minulla on olohuoneessa korkea vinokatto ja se on tehty mahongista. Ovissa ja listoissa on tammea.

      Ulkolaudoitus on 40 mm lankkua, ei mitää sormijatkettua rimaa. Kattotuolit ovat jykevia, ei silläkään rimaa. Katolla alkuperäinen paksusti sinkitty pelti.

      Summa summarum: jos talo on hyvin ja hyvistä materiaaleista tehty, valmistumisvuodella ei ole kovin suurta merkitystä. Sen minkä energialaskussa uusissa taloissa säästää, maksaa sitten käyttökuluissa.

    • Anonyymi

      Toki 70-luvulla mentiin öljykriisiin ja alettiin myös pienentää ikkunoita ja laskemaan huoneisto korkeutta!


      Itse en näe 70- luvulla ja 80-luvulla muuta teknistä eroa kuin tasakatto poistui ... Piilosokkeli voi olla ettei enään ollut näitä niin paljoa. 2000-luvulla Nostettiin jo sokkelin korkoa(huomaa ulkonäöstä)

      Mutta olen kuullut myös väitettävän että vanhemmissa taloissa ei se yläpohjan ratkaisut olleet mitään luksusta, puuttui tuuletus, ohuet eristeet yms..

      • Anonyymi

        Joo, mutta 2019 rakennetut talot ne vasta paskoja on. Lattiaan laitetaan muovomattoja, vaikka hyvin tiedetään, että varsinki betonin päälle hitsattu muovimatto se vasta homepommi on.

        Summa summarum: kaikkina aikoina rakennetaan sekä huonosti että hyvin.

        Pappa rakensi talon 70 luvulla ja teki sen rakennusvalvonaa uhmaten ilman tasakattoa. Selvisi ilman sen suurempaa ongelmaa selittämällä harjakaton kattotuolitehtaan virheeksi. Se meni siksi hyvin läpi, että mestariksi valittu teki sitä sivutöinään ja oli päätyökseen se hyväksyvä rakennusvalvoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2672
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      338
      2387
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2084
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1756
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1559
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1429
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1409
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1345
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1146
    Aihe