Nyt mielenterveysviikolla Kainuun Sanomien netti- ja facebook-sivuilla kysytään, että saako Kainuussa helposti apua mielenterveyden ongelmiin. Minkälaisia kokemuksia teillä?
Mielenterveyspalvelut Kainuussa
14
582
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllähän täällä ajan saa suht helposti psyk polille tai lääkärille ym. mutta että apua, siitä en tiedä.
Se ensimmäinen aika ei paljoa auta, saattaa helpottaa hetkeksi, mutta siitä se rumba lähtee vasta käyntiin. Se on aika kivikkoinen tie kertoa joka paikassa alusta loppuun oma tilanne, joskus sinut otetaan vakavasti ja joskus ei. Ajatellaan masentunut ihminen, ei semmoisella monestikaan ole voimia pamauttaa nyrkkiä pöytään ja pyytää/vaatia oikeasti apua, sitten ne jää jonoon pyörimään vuosi kausiksi ja mikään ei juuri muutu. Saat vaan maata sairaana hyvällä omalla tunnolla, sairaslomalla ja kuntoutustuella. Käydään keskustelemassa hoitajan kanssa, välillä lääkärillä ja molemmissa revitään vaan ne samat vanhat haavat auki ja sitten tungetaan jotain masis/psykoosilääkkeitä naamaan. Se ei auta. Pitäisi löytää joku oma juttu elämään, mikä auttaa. Oli se työ, harrastus, ihmissuhde, elämäntapa/katsomus. Joku mikä kantaa, mutta nämä keskustelut ja lekurit sun muut, ei niistä paljon apua ole ollut, ainakaan henk koht. Ja tunnen paljon ihmisiä, jotka on sanonut samaa. Kyllä sen tuntee milloin sinut otetaan vakavasti, ne on kieltämättä hyviä hetkiä ja harvat hoitajat/lääkärit on sen saaneet aikaan.- Anonyymi00012
"Pitäisi löytää joku oma juttu elämään"
juu, mutta kun sekään ei onnistu kaikkien kohdalla koska yhteiskunta vaatii tiettyjä asioita, esim vaikkapa olet täysraitis työtön ja pärjäät ok, lenkkeilet päivittäin, harrastat eräilyä ja viihdyt mainiosti omissa oloissasi eikä ole mitään ongelmia, mutta sitten työttömyyspalveluiden asiakkaana oleminen aiheuttaa masennusta yms, ja jos menet lääkärille niin syötetään lääkkeitä jotta sietäisi niitä työttömyyspalveluita, eli ei poisteta sitä joka sen sairauden aiheuttaa vaan syötetään lääkkeitä :)
- Anonyymi
Töitä pitäs alkaa tehdä, tai edes etsiä niitä, nih! Siittä se lähtee.
- Anonyymi
Olen sitä mieltä, että moni mielenterv.potilas(varsinkin nuori), on luonteeltaan jo sellainen löysäpaska, ettei normaali työssäkäynti kiinnosta, ei opiskelu, eikä mikään muu. Laiskuudesta on kyse. Keksitään olla masentuneita, otetaan alkoa, hyymehiä, sekoillaan...ei ole edes aikomusta elää normaalia elämää! Sitten haetaan apua yhteiskunnalta, sitten kun ei saada täyttä ylläpitopaapomista, syytetään yhteiskuntaa! Osaa ne, monetkin.
- Anonyymi
Sovitaan tapaaminen ?
- Anonyymi
Tilannehan on katastrofaalinen, ei ole lääkäreitä psykkan puolella.
- Anonyymi
Mielenterveyshoitajien perushoitotaidot olemattomat. Eivät osaa esim .katetroida tälläiset hoitajat hengenvaarallisia ja osaltaan aiheuttivat läheisen kuoleman. Asia on potilasvakuutuksessa, hyvinvointialue myönsi puutteita mutta esim Hoitaja jättänyt potilaan tärkeän lääkkeen tullen kysymättä sitä muualta. Hoitajat eivät osaa katetroida hoitotaidot täysin puutteellisia. Miten tällaisia hoitajia pidetään töissä. Kyllä siihen pitää viranomaisten puuttua.
- Anonyymi
Sepram 30mg potkii mukavasti
- Anonyymi
Juu, mutta ei ota enää eteen.
- Anonyymi
Kunnallisellahan se riippuu ihan siitä millainen "hoitaja" ja lääkäri osuu kohdalle et miten kohdellaan yms?. Joillakin käy tuuri ja saavat hyvän lääkärin eikä työhönsä ja potilaisiin kypsynyttä jonka mielestä töihin meno parantaa kaiken :)
- Anonyymi
Ihmisoikeudet ja niiden puute kulminoituu mielenterveyspalveluiden puolella Kajaanissa.
En suosittele heikkohermoisille terveydenhuollon ammattilaisille seuraavan lukemista .
https://blogit.apu.fi/anzionmukaan/suomi-on-pohjolan-azerbaidzan-ainakin-mita-ihmisoikeuksiin-tulee/ - Anonyymi
n.pari kolme kuukautta on odoteltu apua, hyysätää hän nyt niitä maahantunkijoita ensin, pitäähän se järjestys olla tässäkin.
- Anonyymi00013
Hyvin saa mutta osa täällä palstalla olevista pitäs laittaa pakkohoitoon ja ei päästää nettiin koskaan.Ovat vaaraksi yhteiskunnalle kaikin puolin..
Mielenala ongelmat huomaa helposti niitten kirjoittelijoitten suhteen mitä täällä naputtelevat mielestään jänniä juttujaan muista..- Anonyymi00014
Henkilökunnan ammatilliset ongelmat kävivät liian raskaaksi ylilääkärille. Kesti vuosia pitää sisällään epäkohtia mutta lopussa avasi suunsa .
https://www.aamulehti.fi/pirkanmaa/art-2000011928268.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?631241Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11890Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75815Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.86676- 53644
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46564Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt36564Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36534Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot118520Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43513