Ehdotan että Ilveksen metsästys kielletään

Anonyymi

Ilves on tehokas peura ja kauriskannan hoitaja.

6

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No joo, mutta kun kaikki ilvekset, ei erikoistu peuran ja kauriin pyyntiin. Varsinkin nuoremmat, pysyvät pienemmissä elukoissa. Niin, ja mitäs sitten, kun meillä valtava ilveskanta ja peurat, kauriit vähenee roimasti.

    • Syötämme jäniksiä ruokintakatosissa, samalla katamme ilveksille hyvän ateriointipaikan, kyttäävät jopa katoksen katolla, tosin kanta on saatu pidettyä kohtuullisena.

    • Anonyymi

      Ilves vähentää myös kissakantaa, mikä on positiivista.

    • Anonyymi

      Ilveskanta syö peuroja ja vähentää samalla suden ruokaa eli sudetkin vähenee. Hyväilves jee. Jänis kyllä pärjää ilvekselle sillä onhan se siihen jalostunut. Metsäkanalintukantakin nousee kun supit kuolevat ilvesten toimesta.

    • Anonyymi

      Asiallinen keskustelun avaus. Tuntuukin vallan hölmöltä, että nykyisillä peura- ja kauriskannoilla vainotaan niitten luonnollista vihollista milteipä aiempaa ahkerammin. Mikäli lupaviranomaiset olisivat tehtäviensä tasalla, ei Etelä- ja Lounais-Suomessa juurikaan pitäisi tällä hetkellä ilveslupia myöntää. Vaan kuinkahan käynee taas kuluvana syksynä 2020.
      Mahdolliset ongelmayksilöt, mm. sairaat, on aina mahdollista pyytää pois poliisin käskyllä ilman ns. "kannanhoidollista" pyyntilupaa.

    • Anonyymi

      Sinä se taas ehdottelet. Ehdotat vähän väliä jonkun metsästämisen kieltämistä. Kohta taas uusi ehdotus. Onneksi näistä asioista päättää muut kuin metsästyksen vastaiset tahot. Ainahan on hyvä ehdotella sellaisten asioiden kieltämistä jolla ei omaan elämään ole merkitystä.
      Itse ehdottaisin jalkapallon, sähköautojen, työttömyysetuuksien maksamisen yms asioiden kieltoja jotka eivät omaan elämääni vaikuta. Toisaalta en kaipaa diktatuuria joten vetäisin ehdotukseni pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      225
      5931
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      113
      5777
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      216
      4842
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4138
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4067
    6. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      11
      3723
    7. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3638
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      21
      3399
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      26
      1771
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1720
    Aihe