Älvsby

Miksi Älvsby on niin suosittu ja silti sitä koko ajan haukutaan? Onko tosiaan niin että ne jotka haukkuvat eivät tiedä Älvsbystä mitään? Itse en menisi kehumaan suomalaista "laaturakentamista".
2110811
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

koska se antaa taloa halvalla euro/m2 hinnalla. Ne sisältää halvimpia mutta hyväksyttyjä sisustusmateriaaleja ja rakenneratkaisuja,joillekin kelpaa joillekin ei,aivan niin kuin nämä rintamamies omakotitalot,jos haet luksusta ja sinulla on paljon omia toiveita ja muutella aloa peruspiirrustuksesta niin älväri ei ole vaihtoehto sinulle,mutta jos tyydyt yksinkertaisiin ratkaisuihin "halvalla" niin voipi olla varteenotettava vaihtoehto.

Tällä p'skanpuhujien ja valittajien foorumissa monet sitä haukkuvat,mutta pitää ottaa huomion että niitä myydään niin perkuleesti että kyllä joissain ei olla täysin onnistuttu,mutta jos tää ois ihan paska firma niin ei se olis ole eniten myyty talo sekä suomessa että ruotsissa !

Äänestä
  • helppo ja sehän montaa "niska limassa pitkästä tavarasta" rakentajaa potuttaa. Siinä vaiheessa kun pitkästä tavarasta rakentava vastaa rakentaa runkoa, niin älvärin hankkineet jo asuvat ja voivat katsella ikkunasta kun naapuri ahertaa.

    Tuttu kiinteistövälittäjä sanoi ettei myytäessä sillä ole väliä mikä talopaketti tms. on kyseessä. Sijainti on ratkaisevin ja miten talo sopii tontille ja tietenkin pohjaratkaisu. Onko talo Älvsby/Kastelli/Jetta/Puutalo/itsetehty pitkästä tavarasta tms. -merkkinen, ei merkitse niin paljoa. Jos on itse alusta loppuun rakennetttu, niin moni ostaja voi pelätä onko talo tehty kunnolla, joten kannattaa ottaa valokuvia joka rakennusvaiheesta.

    Itse en ole älväriä hankkinut vaan Jetan, mutta ymmärrän hyvin niitä jotka eivät halua ottaa riskiä rakentamisessa.

    Äänestä

Päivällä kävin älvärinäyttelyssä ja tulin kyllä siihen tulokseen, että en ainakaan älväriä hanki.
Pesuhuoneen ja vessan muovimatot on niin huonolaatuisen näköisiä, että seitkytluvun vuokra-asunnoissakin on laadukkaampaa materiaalia käytetty.
Tapetit on tapetoitu päällekkäin, ei sen verran etes oo voitu nähdä vaivaa, että ois siististi laitettu.
Tuulikaappia ei talossa ole ollenkaan.
Kaikki kaapit ja ovet halvinta mahdollista mitä kaupasta saa, vai saakohan noita edes kaupasta enää, toiset laittanu tommosia kakskymmentä vuotta sitten ja nyt uusivat niitä(jospa ne on näitä toisten vanhoja kaappeja). Portaat yläkertaan kamalat ja ihmeellisessä paikassa.
Jollekinhan tommonenkin talo kelpaa, muttei ainakaan minulle.
Se on kyllä paskan puhumista jos sanotaan, että vakiovarustellusta älväristä saa saman käytettynä kuin muistakin taloista. Voihan siitä saman saada kun tekee satkulla ensin remonttia ja näinhän niissä usein tehdäänkin kun muissa taloissa kaikki tehdään kerralla laadukkaammista materiaaleista.
Katsokaa msn älväriyhteisö, siellä keskustellaan älväreistä, jotkut kehuu, mutta paljon on myös haukuttukin.
Mutta ennenkuin tilaatte älvärin niin käykää katsomassa vakiotaloa, eipähän tule ainakaan pettymyksiä kun tietää mitä saa.
Tämän päivän näkemäni jälkeen maksan kyllä ihan mielelläni kunnon talosta hieman enemmän, vaikka sitten 60 vuotta jos ei muu auta. :)

Äänestä
  • Jooh, perustalosta puhuit itsekin. Mutta siis jospa tutustuisit vaihtoehtoihin mitä rahalla saa Älväriinkin ns. lisävarusteina!

    Lähes kaikki noista sinunkin kritiikin kohteista on mahdollista muuttaa täysin mieleisekseen - paremmiksi ja kalliimmiksi. Tai valita toisin noista Älvärin talomalleista. Minulla ei Älväriä ole, mutta harkitsen - kuten muidenkin valmistajien avaimet käteen-paketteja tässä vaiheessa!

    Älväri hinnoittelee ja markkinoi tuotteensa vain se perusmalli edellä, toisin kuin jotkut talopakettivalmistajat. Heidänkin malleihinsa voit varmasti saada muovit lattioille ja kylppäreihin ja säästää rahaa, mutta oletuksena niitä ei ole. Siitä se hintaerokin syntyy.

    Tuntuu yksinkertaiselta ja anaaliselta kärjistää valmistaja kokonaisuudessaan tietynlaiseksi vain yhden kokemuksen perusteella, tutkimatta koko palettia. Näin tosin tuntuvat ihmiset toimivan muutenkin kaikkien valintojensa suhteen, missä valintoja voi tehdä.

    Objektiivisuutta pyydän!

    Äänestä

  • Meillä on älväri, ja siinä on kunnon iso eteinen ja tuulikaappi erikseen. Laminaattilattiat, kunnon tukevat väliovet (tosin kuin vanhassa vuokra-asunnossamme joihin vähän tökätessä tuli reikä)sekä kaakelit kylpyhuoneessa.

    Tapetoitu oli niin siististi, että useat ihmiset kyselivät firman nimeä koska haluaisivat palkata heidät tapetoimaan omaan kotiinsakin. Keittiön kaapit eivät ole halvinta mahdollista, maksoimme niistä 1000€ ylimääräistä.

    Joten jos yhden ratkaisut eivät miellytä, sinä voit tehdä omat valintasi pintojen suhteen (jos et sitä tiennyt). Suomi on vapaa maa, ainakin tältä osin.

    Äänestä

  • Kyllähän tapetit ja muovimatot on helppo vaihtaa, ei se ole ongelma. Pohjaratkaisu on Älvsbyllä se joka meikäläistä eniten haittaa. Jos pohjaratkaisusta tykkää, niin sitten se voi olla hyväkin vaihtoehto.

    Äänestä

  • Mikä on muuten älväri groupin nimi msn:ssä?

    Äänestä


  • älväreissä on tuulikaappi
    t:älvärissä asuja

    Äänestä

  • ttkk kirjoitti:

    älväreissä on tuulikaappi
    t:älvärissä asuja

    Älväreissa ole tuulikaappia esim. luonnottaressa ja päivättäressä on ja lohiattaressa ei ole. kannattaa tutustua vaikka Älvsbytalojen nettisivuilla pohjakuviin ennenkuin väittää mitään!

    Äänestä

  • Älvärin tilannut kirjoitti:

    Älväreissa ole tuulikaappia esim. luonnottaressa ja päivättäressä on ja lohiattaressa ei ole. kannattaa tutustua vaikka Älvsbytalojen nettisivuilla pohjakuviin ennenkuin väittää mitään!

    Saa. Tai oikeastaan umpikuistin tai millä nimellä sitä haluaa nimittää. Verannaksikin vanhemmissa taloissa sitä sanotaan. Muuten on tuo tuulikaappi hävinnyt jo monista muistakin taloista.
    Ne Älvsbyn nettisivuilla olevat pohjakuvat ovat vakiomalleja.

    Äänestä

  • Älvärin tilannut kirjoitti:

    Älväreissa ole tuulikaappia esim. luonnottaressa ja päivättäressä on ja lohiattaressa ei ole. kannattaa tutustua vaikka Älvsbytalojen nettisivuilla pohjakuviin ennenkuin väittää mitään!

    ja siinä on, näköjään lohiatar joka on sama pohjaratkaisultaan mutta 11/2 kerroksinen jätetty tuulikaappi pois koska portaat yläkertaan lähtee tuulikaapin kohdalta. eipä tuosta varmasti harmia ole meilläkin väliovi aina auki.

    Äänestä

  • älvärin omistaja kirjoitti:

    Meillä on älväri, ja siinä on kunnon iso eteinen ja tuulikaappi erikseen. Laminaattilattiat, kunnon tukevat väliovet (tosin kuin vanhassa vuokra-asunnossamme joihin vähän tökätessä tuli reikä)sekä kaakelit kylpyhuoneessa.

    Tapetoitu oli niin siististi, että useat ihmiset kyselivät firman nimeä koska haluaisivat palkata heidät tapetoimaan omaan kotiinsakin. Keittiön kaapit eivät ole halvinta mahdollista, maksoimme niistä 1000€ ylimääräistä.

    Joten jos yhden ratkaisut eivät miellytä, sinä voit tehdä omat valintasi pintojen suhteen (jos et sitä tiennyt). Suomi on vapaa maa, ainakin tältä osin.

    Näillä pienillä parannuksilla Älvsbytalosta siis tulee varsin hyvälaatuinen koti. Harkitsemme vakavasti. Parin vuoden ajan kaikki kotimaiset suunnitelmat palaavat - "Älväriin",
    jossa myöskin on jotakin Suomessa tehtyä. Se vaan on typerää maksaa liikaa!

    Äänestä

  • - D - kirjoitti:

    Mikä on muuten älväri groupin nimi msn:ssä?

    Eli silleen.

    Äänestä

Me juuri myytiin Älvsby hyvällä tontilla. Talo oli muuten täysin perustalo (vakiokuistilla / katolla) mutta keittiökaapit oli paremmat. Kaupaksi meni neljässä päivässä hyvällä hinnalla. Eli pitää paikkansa että myydessä talopaketilla ei ole niin väliä kunhan tontti on hyvä! Minun seuraavakin talo tulee olemaan Älvsby tämän kokemuksen perusteella...

Äänestä

Haluaisinpa nähdä sen ihmisen, joka on haaskannut elämästään pari vuotta rakentamiseen, vaimo on jättänyt ja selkä on paskana, haukkuvan täällä omaa luomustaan. Tuskin kukaan ääneen sanoo, että tulipahan rakennettua täysin susi talo!

Älvsbylla sentään on takuu, mutta itse rakentaneet seisovat sääriään myöten paskassa kosteusvaurioineen.

Äänestä

Se mitä ei tunneta tai poikkeaa valtavirrasta niin sitä pelätään,aliarvioidaan ja vähätellään.
Todennäköisesti samat ihmiset ovat tai ovat olleet koulukiusaajia koska eivät voi hyväksyä erillaisuutta.
Onneksi Suomessakin on vielä ihmisiä jotka uskaltavat tehdä omia johtopäätöksiä eikä kulkea kuin lampaat muiden perässä.

Äänestä
  • tuntuu oudolta että ihmiset suhtautuvat joihinkin rakennusasioihin tai talopaketteihin niinkuin uskontoon eli ei ole olemassa kuin yksi ainoa oikea tapa.

    Eri ihmiset arvostavat eri asioita, joku joka osaa ja tykkää pakertaa rakentaa talonsa alusta asti itse ja joku toinen taas arvostaa helppoutta ja teettää talonsa toisilla. Ei se sen kummempaa ole ja turha siihen on tyrkyttää jotain yhtä ja ainoaa oikeaa vaihtoehtoa.

    Jakohan menee jotakuinkin näin:
    * itserakennettu pitkästä tavarasta
    * talopaketti ilman pystytystä
    * talopaketti pystytettynä (eri valmiusasteita)
    * valmistalo

    Niistä voi sitten valita itselleen sopivimman vaihtoehdon.

    Äänestä

Naapuriin pystytettiin moinen, kävin luonnollisesti ihmettelemässä :) Ulkoverhouksen takana ei ole tuuletusrakoa eikä tuulensuojalevyä, seinän rakenne on seuraava:

lastulevy, höyrynsulkumuovi, runko villat, joku aluskatteen tapainen "muovi" ei kuitenkaan muovia, ulkoverhous. Ei tuossa ilmeisesti mitään pykäliä rikota mutta tämän hetken tietämyksen mukaan puu-ulkoverhouksen takana pitäisi olla tuuletusrako, esim. meillä n 5cm. Tuuletusraon puute ei välttämättä tarkoita ongelmia, mutta maalin valinnassa on syytä olla tarkkana, esim lateksimaali ei tule Älvsbyssä pysymään.

Muutenkin mitenkään Älvsbyä väheksymättä totean että "Ladan hinnalla saa Ladan". Mutta kaikki eivät kaipaa Ooppelia niinkuin me keskivertosuomalaiset :)

Äänestä
  • Ei kukaan tervejärkinen edes maalaa puutaloa lateksi maalilla joka tekee muovipinnan puu seinään, öljymaalia sen olla pitää.
    Ulkovuorilaudat on limitetty ja uritettu jolloin tarpeellinen tuuletusrako jää, seinässä tuulensuojakangas joka korvaa tuulensuoja levyn.

    Äänestä

Hyvä hinta-laatusuhde lienee yksi vankimmista syistä. Pikku parannusehdotuksia luettavissa tältäkin sivustolta ja jopa yläkerran loppuunrakentamisohjeita. Uskoisin pohjalla olevan voimakkaat ennakkoluulot ruotsalaisia kohtaan. Itse en ole tätä asennetta koskaan ymmärtänyt, vaikka taustat toki käsitän. Myöskään Älvsbytä ei taideta tosiaan tuntea kunnolla, vaan kommentoidaan kuulopuheiden perusteella! Kiitos Matti napakasta kommentistasi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Matti kirjoitti:

Miksi Älvsby on niin suosittu ja silti sitä koko ajan haukutaan? Onko tosiaan niin että ne jotka haukkuvat eivät tiedä Älvsbystä mitään? Itse en menisi kehumaan suomalaista "laaturakentamista".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu