Pääseekö Milanon lentoasemalta junalla suoraan Firenzeen?
Junalla Firenzeen
10
2235
Vastaukset
- Anonyymi
Ei pääse. Joten lennä samantien Firenzeen, jos sinne olet menossa Milanon sijaan.
- Anonyymi
Finnair ei lennä keväällä Firenzeen. Suunnitelmamme on lentää Milanoon ja sieltä junalla vajaaksi viikoksi Firenzeen josta takaisin junalla toiseksi viikoksi Milanoon. Lennot Milanoon hyvin edullisia. Eikös Milanon ja Firenzen välillä liikennöi monenlaisia junia? Jopa nopeita 300 km/h liikennöiviä?
- Anonyymi
Turha sitä on junailla edestakaisin kaupunkien välillä. Ostat Lufthansan lennot HEL-MIL//FLR-HEL tai toisinpäin halvimmillaan noin 150€. Lufthansalla voit myös lentää Linaten kentälle joka on alle 8 km päässä keskustasta. Luulisi että se koneenvaihto Saksassa on helpompi kuin roudata kamat MXP:stä keskustaan ja junaan. Matka-aika Luffella Helsingistä Firenzeen nopeimmillaan 5 tuntia.
- Anonyymi
Kiitos hyvistä vinkeistä. Olemme kyllä katsoneet tuotakin vaihtoehtoa mutta kun meidän on lennettävä maakuntakentältä hesaan ja takaisin. Finnairin aikataulut käyvät hienosti kummpaankin suuntaan ja on mahdollista hankkia kaikki samalle lipulle. Matkatavaroita meillä on vain käsipakaasit. Finnairin lennot em reiteillä 290 €. Pitää vielä katsella. Reissu on tarkoitus toteuttaa toukokuussa
- Anonyymi
Yritin juuri kokeilla ehdottamiasi lentoja mutta molempiin suuntiin on otettava erikseen mikä nostaa hintoja roimasti
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yritin juuri kokeilla ehdottamiasi lentoja mutta molempiin suuntiin on otettava erikseen mikä nostaa hintoja roimasti
Lisäksi Fuftwaffen sivuilta ei näe lentoaikoja että voisi valita parhaan itselle sopivan. Olen tottunut ostamaan lennot pääsääntöisesti Finnairilta tai Norwegianilta ja ne saa helposti
- Anonyymi
Selvitä ensin mitkä on ne halvimmat lentovaihtoehdot teidän päivillä. Joudut sen katsomaan molemmat kaupungit erikseen. Eri lentovaihtoehtoja on parisenkymmentä ja hinnat voi vaihdella 60-200 euron välillä turistitssa saman päivän aikana. Sitten kun sulla on oikeat lennot tiedossa käytät multicity lentohakua. Lentoaikataulut toki Lufthansa näyttää myös sivuillaan varausvaiheessa. Eikai kukaan lentoja sokkona varaa näkemättä lähtöaikoja ja kokonais lentoaikaa.
- Anonyymi
Vielä kerran kiitokset Sinulle kärsivällisistä neuvoista. Vaimoni joka on minua noin 130 kertaa viisaampi näissä nettiasioissa tarkisti aikomiemme päivien eli 8. - 18.5.-20 lennot. Alkuperäistä 2 viikon matkaa joudumme lyhentämään siten että n. 5 pv molemmissa. Lennot Hel - Firenze ja Milano- Hel maksaisi yhdellä koneenvaihdolla mennen tullen Münchenissä 320 €/hlö. (Aikatauluissa pitää ottaa huomiuoon kotimaan lennot. ) Tähän tulee kotimaan lennot 120 € /hlö eli yhteensä 440 €/hlö. Kustannuksia vähentää yhteen suuntaan tapahtuva junamatka n. 50 €. Kuten aiemmin kerroin Finnairin kautta kaikki lennot 290 €/hlö. Eli taitaa kallistua sittenkin kotoisen yhtiön puolelle.
Syksyllä odottaa toinen reissu Oberammergaun kärsimysnäytelmään. Suunnitelma on lentää viikkoa aiemmin Müncheniin, josta junalla Salzburgiin ja takaisin Mü:n kautta näytelmäkylään josta olemme jo varanneet hienon majoituksen idyllisestä beijerilaisesta pikku hotellista. Olisipa Salzburgiin lentoja niin voisi hyödyntää antamiasi menettelyjä. Mutta ei taida olla?
- Anonyymi
Olimme viime kesänä kaksi viikkoa Toscanassa ja lensimme Milanon kautta. Tällä kertaa ei käyty Firenzessä, vaan suuntasimme Milanosta Sienaan muutamin välipysähdyksin. Vaikka juna toimii Italiassa erittäin hyvin, kun ei ole lakossa (silloinkin toimii jotenkin), niin suosittelisin kuitenkin vuokra-autoa junan sijasta. Toki molemmat kaupungit, Milano ja Firenze, ovat hienoja, mutta julkisilla olette kiinni sitten noiden kaupunkien keskustoissa.
Italian liikennekulttuuri on valovuoden Suomea edellä ja ainakin Pohjois-Italiassa on paljon helpompaa ajaa kuin Suomessa. Muut autot antavat tilaa ja autot taas antavat tilaa pyöräilijöille pienemmillä teillä. Ei ollenkaan sellaista härkäpäistä oman edun tavoittelua kuin Suomessa, vaan ymmärretään kokonaisuuden etu.
Pelkästään Milano - Firenze välillä on sellaiset kaupungit kuin Modena ja Parma, jotka ainakin hyvän ruuan ystävän tulee nähdä. Ne ovat pieniä kaupunkeja, joten pari, kolme yötä riittää. Maranello on lähellä Modenaa, jos pitää autoista.
Modenasta vihje: Ristorante da Danilo ja sieltä paikallisessa viinietikassa valmistettu liharuoka.- Anonyymi
Mukava lukea kokeneiden kommentteja. Auton vuokraaminen aiheuttaa jo meikäläisen iällä enemmän stressiä kuin iloa. Onhan autoilua tullut harrastettua jo 50 v. Julkisia sen sijaan olemme käyttäneet ahkerasti eri puolilla Eurooppaa. Noillekin reissuille on jo suunnitelmia n. 70 km:n säteelle. Junissa matkustettaessa voi jo aistia kyseisen maan ilmapiiriä. Vaimoni on harrastanut myös Italian kieltä. Matkalla Roomasta Napoliin v 2009 hän sai facebook-ystävän. Maistelimme juuri äsken hyvää italialaista viiniä ja katselimme maisemia. Matkakuume sen kuin yltyy. Vaimoni jää eläkkeelle huhtikuun lopussa joten siitä viikko ja nokka kohti saapasmaata.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1461348
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39936Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38685- 14610
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26588- 26579
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17563Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30557Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17543