Kävin tänään ensimmäisen kerran kasvojen laseroinnissa

Anonyymi

Ei sattunut kuin vähän. Minkä aikaa menee kun karvan kasvu loppuu. Aluksi pitää käydä viisi kertaa.

8

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuo on hyvin yksilöllistä. Riippuu täysin, kuinka paljon sinulla kasvaa karvaa, kuinka tiheää karvoitus on ja minkä värisiä karvat ovat. Nyrkkisääntö on että karvatupista tuhoutuu pysyvästi n. 10% yhdellä käsittelykerralla. Toki kaikki mustat ja riittävän tummat karvat poistuvat kokonaan jokaisen käsittelyn jälkeen mutta suurin osa karvatupista on jossain muussa kuin aktiivisen kasvun vaiheessa. Itse olen varmaan sieltä "toivottomimmasta" päästä. Olen käynyt 17 kertaa ja lopetin, koska leuan ja ylähuulen karvoja ei saada poistettua kokonaan laserillakaan, ei vaikka ovat mustia.
      Posket, kaula ja leuanalus olivat puhtaat jo 10 kerran jälkeen mutta seuraavat 7 kertaa eivät juuri muuttaneet tilannetta. Olen lukenut että leuan alueella karvatupet ovat niin syvässä, ettei ole turvallista polttaa niitä niin suurella teholla, että kuolisivat lopullisesti. Näin ainakin minun tapauksessani mutta valtaosalla karvoituksen tiheys on selvästi vähäisempää kuin minulla. Parran alueen varjo oli lähes musta parranajon jälkeenkin.
      Olen kuitenkin tyytyväinen lopputulokseen, leuka ja ylähuuli pysyvät aisoissa pinseteillä. Käsittelyt vähensivät tiheyttä kuitenkin niin paljon.

    • Anonyymi

      Kasvuvaiheessa olleen (näkyvän) karvan kasvu käytännössä loppuu mikäli laserin teho on riittävä ja karva mahdollisimman tummaa (mieluiten mustaa). Ihon ja karvan kontrastiero määrää käytettävän tehon. Jos iho on tummempi, vaikkapa päivettynyt ja karva vähänkin vaaleampi, ei voida käyttää kovin suurta tehoa palovammojen riskin takia.

      Laserkäsittely joudutaan uusimaan noin 4-6 viikon välein kun lepovuorossa olleet karvat ovat kasvaneet esiin. Hoitokertoja toistetaan tarpeellisen määrän kunnes kaikki karvatupet ovat kuolleet. Hoidon onnistumiseen vaikuttaa myös hormoonihoito. Estrogeeni ohentaa ihoa jotta laser tehoaa paremmin ja karvankasvukin voi hieman heikentyä estrogeenihoidon aikana. Sen vuoksi parran käsittely aloitetaan yleensä vasta kun hormoonihoitoa on käytetty jonkin aikaa.

      Mainitsit ettei sattunut kuin vähän. Ilmeisesti ensimmäisellä kerralla on käytetty pienempää tehoa ja seurataan ettei siitä aiheudu ongelmia. Tuliko punoitusta ja turvotusta käsittelyn jälkeen? Tarvitsin jokaisen hoitokerran jälkeen jääpussilla jäähdyttelyn ennen kuin halusi lähteä "ihmisten ilmoille". Mutta kyllä musta parta hävisikin kokonaan seitsemällä hoitokerralla. Vain muutamia yksittäisiä karvoja jäi (välttivät säteet) joita ei edes kannata polttaa laserilla vaan nypin ne muutaman kuukauden välei pinseteillä.

      • Anonyymi

        Pikkuisen tuli punoitusta ja turvotusta ylähuulen kohdalle. Lääkäri sanoi, että kun hoidot tehty, niin ainakin kerran vuodessa pitää käydä laseroimassa


    • Anonyymi

      mie tuos karvanikasvun huomasin loppuvan 65 ko täytin ja entisettii ropis pois.siis oottele rauhaas kyl se loppuu.

    • Anonyymi

      Kävin Oulun yliopistollisessa sairaalassa kasvojen laseroinnissa, niin näkyykö kannassa käynnit?

      • Anonyymi

        Voithan itse tarkistaa näkyykö. Jos et saa näkyviin, niin ei saa muutkaan, koska kyse on somaattisesta hoidosta.


    • Anonyymi

      Siitä on nyt kolme viikkoa kun kävin kasvojen laseroinnissa. Nyt ei tarvitse sheivata , kuin joka toinen päivä.

      Alkuperäinen kirjoittaja.

      • Anonyymi

        Voiko biotiinia käyttää, kun käy kasvojen laseroinnissa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      171
      2616
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2264
    3. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1065
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      152
      962
    5. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      67
      878
    6. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      391
      877
    7. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      61
      823
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      101
      742
    9. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      48
      694
    10. Euroviisuhuitelua

      En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka
      80 plus
      34
      672
    Aihe